Kantor internetowy »   Newsy »   RAPORT: Złoty na fali wzrostowej  

RAPORT: Złoty na fali wzrostowej

 
| 31.05.2017 12:21

Złoty ma za sobą bardzo dobry okres i polska waluta w ostatnich miesiącach notuje umocnienie w relacji do większości głównych walut.

Kurs EURPLN, który pod koniec tego roku zbliżył się do pięcioletniego szczytu w pobliżu poziomu 4,50, ostatnie miesiące spędził na korygowaniu wcześniejszych wzrostów i w konsekwencji znalazł się poniżej poziomu 4,20.

Umocnienie złotego wspierają w ostatnich miesiącach zarówno czynniki lokalne, jak i te wynikające z otoczenia międzynarodowego. W przypadku czynników wewnętrznych należy wskazać na wyraźną poprawę danych makroekonomicznych napływających z gospodarki Polski, które sugerują przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w tym roku. Z dostępnych danych wynika, że wzrost gospodarczy w Polsce w pierwszym kwartale 2017 r. wyniósł 4,0 % rdr, co jest najlepszym wynikiem od ponad roku. Jednocześnie, dzięki solidnemu wzrostowi gospodarczemu oraz poprawie ściągalności podatków póki co w dobrej kondycji jest budżet państwa, co, w połączeniu ze stabilizacją polityczną po okresie podwyższonej niepewności w ubiegłym roku, znalazło odzwierciedlenie w podniesieniu perspektywy ratingu Polski przez agencję Moody’s w maju.


Źródło: Reuters, wykres zaktualizowany 27 marca o godz. 15:00.

W przypadku otoczenia międzynarodowego czynnikiem korzystnym jest wysoki poziom apetytu na ryzyko na światowych rynkach oraz dobra koniunktura na globalnych rynkach akcji (w Stanach Zjednoczonych indeks S&P 500 w maju ustanawia nowe historyczne maksima). Dobre zachowanie się ryzykownych aktywów wynika przede wszystkim z przyspieszającego w tym roku wzrostu gospodarczego na świecie, jak również ze spadku ryzyka dezintegracji strefy euro po korzystnych dla proeuropejskich polityków wynikach wyborów w Holandii oraz we Francji. Wysoki poziom apetytu na ryzyko pomaga również w tym roku notowaniom rynków wschodzących. Indeks MSCI Emerging w 2017 r. zyskał już blisko 20 proc.

Można oczekiwać, że powyższe czynniki będą nadal wywierać presję na umiarkowane umocnienie złotego. Zakładamy dlatego, że kurs EURPLN pozostanie na niskich poziomach i może wyznaczyć nowe minima poniżej tegorocznego dołka przy 4,16. Jednocześnie jednak spodziewamy się, że trend spadkowy będzie przebiegał w umiarkowanym tempie i ograniczonym zakresie (do okolic 4,10) i często będzie przybierał formę konsolidacyjnego ruchu bocznego. Do ewentualnego przyśpieszenia ruchu spadkowego w przypadku kursu EURPLN konieczna jest naszym zdaniem zmiana w nastawieniu Rady Polityki Pieniężnej. Póki co jednak RPP konsekwentnie, nawet w obliczu poprawy wskaźników makroekonomicznych, utrzymuje retorykę zakładającą brak podwyżek stóp procentowych w nadchodzących kwartałach. Biorąc pod uwagę sygnały płynące ze strony polskich władz monetarnych nie spodziewamy się więc zmiany obecnego nastawienia w najbliższym czasie, a przez to zabraknie impulsu do dalszego silnego spadku EURPLN.

POBIERZ CAŁY RAPORT>>Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>