Kantor internetowy »   Newsy »   Rating S&P oraz Fitch: to będą ostatnie takie decyzje w tym roku  

Rating S&P oraz Fitch: to będą ostatnie takie decyzje w tym roku

 
| 12.10.2018 12:34

Dziś decyzję ws. ratingu Polski ogłoszą dwie agencje: S&P oraz Fitch. Stosunkowo dobra sytuacja budżetowa naszego kraju może przemawiać za podniesieniem ocen, jednak zdania co do tego są podzielone.

Z „wielkiej trójki” agencji ratingowych Polskę najsłabiej ocenia S&P (poziom BBB+ z perspektywą pozytywną) i to właśnie na nią są skierowane oczy inwestorów. Oczekiwania podwyższenia ratingu zwiększa też opublikowany wczoraj raport tej agencji, w którym mowa o:

  • obniżeniu prognoz dot. poziomu deficytu Polski w 2018 roku z 2 proc. do 0,9 proc.
     
  • obniżeniu prognoz dot. długu publicznego/PKB (brutto) z 49,4 proc. do 48,3 proc.
W tym roku obserwujemy też stabilny wzrost polskiego PKB r/r:


Źródło: Tradingeconomics.com.

Warto wiedzieć, że po ogłoszeniu ostatniej decyzji S&P w kwietniu 2018 roku agencja wskazała „na zwiększone prawdopodobieństwo podniesienia ratingu Polski w ciągu najbliższych 24 miesięcy”.
Z kolei agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Nieznana jest godzina ogłoszenia decyzji ws. ratingu Polski. Ostatnio te informacje ogłoszono:

  • S&P: po zakończeniu sesji europejskiej o godz. 17:30
     
  • Fitch: po zakończeniu sesji w Nowym Jorku o godz. 22:00
Kantor internetowy Rkantor.com będzie dziś czynny do godz. 22:00. Przypominamy, że wymiana na giełdzie walutowej jest dostępna 24/7, także w święta.

Decyzje światowych agencji ratingowych przypadają w ciekawym dla złotego momencie: w dniu ich ogłoszenia zyskuje on w stosunku do głównych walut – czy publikacje ws. ratingu jeszcze go umocnią?

Ważna informacja dla złotego i strefy euro już w poniedziałek 15 października

W poniedziałek 15 października pojawi się kolejna informacja, która może wywołać ruchy na rynku walutowym. Mam tutaj na myśli nową propozycję budżetu Włoch, którą to państwo ma przedstawić Komisji Europejskiej. Kluczowy będzie poziom deficytu budżetowego – poprzedni dokument zakładał, że będzie to 2,4 proc. PKB. KE domagała się obniżenia tej wartości, a w ostatnich tygodniach byliśmy świadkami dyskusji włoskich polityków, którzy chcą dotrzymać obietnic wyborczych co do planowanych wydatków, a obniżenie poziomu deficytu budżetowego może im w tym znacznie przeszkodzić…  Więcej o całej sytuacji i oddźwięku, z jakim spotkał się nowo zaproponowany szkic włoskiego budżetu napiszemy w poniedziałek 15 października 2018.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach wydawania decyzji przez znane agencje ratingowe? Polecamy poniższe artykuły:Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>