Kantor internetowy »   Newsy »   Rejestracja w Rkantor.com – czy to jest bezpieczne?  

Rejestracja w Rkantor.com – czy to jest bezpieczne?

 
| 18.05.2017 14:47

Informacja o tym, że Rkantor.com jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego lub że naszym właścicielem jest Raiffeisen Polbank jest bardzo istotna, jednak co oznacza ona dla Ciebie w momencie, kiedy decydujesz się podać nam swoje dane osobowe? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zgłaszane przez naszych użytkowników wątpliwości.

 Czy kiedy wpisuję swoje dane w formularzu rejestracji może je ktoś zobaczyć?

Nie – do przesyłania Twoich danych używamy protokołu TLS, wykorzystującego zalecany przez miarodajne instytucje zestaw algorytmów szyfrujących. Protokół TLS jest bezpieczniejszy niż dawniej używany SSL. „Od kuchni” wygląda to tak, że jeśli np. wpisujesz swoje dane w odpowiednie okienko w przeglądarce, informacje te są przesyłane do naszych serwerów za pomocą zaszyfrowanego połączenia, którego nikt nie może „podejrzeć”.

 Jak zabezpieczacie dane wpisywane podczas rejestracji i jak są one później chronione na  serwerach?Po przesłaniu zaszyfrowanych danych do naszego serwera są one tam przechowywane zgodnie z zaleceniami GIODO. Nad bezpieczeństwem danych czuwa m.in. administrator bezpieczeństwa informacji, a dostęp do serwera mają tylko administratorzy ze specjalnymi uprawnieniami, których obowiązują przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Jeśli ktoś chciałby włamać się na ten serwer, to nie dość, że musiałby pokonać wieloetapowe zabezpieczenia, to jeszcze – na końcu – musiałby złamać hasło do tego serwera, co jest praktycznie niemożliwe, bo…

10 mln lat – tyle zajęłoby siłowe złamanie hasła do naszego serwera, jeśli zlecilibyśmy to zwykłemu komputerowi.

4 lata – tyle zajęłoby siłowe złamanie hasła do naszego serwera, jeśli zlecilibyśmy to najszybszemu komputerowi na świecie, chińskiemu Sunway TaihuLight.

I to tylko przy założeniu, że w tym czasie nie zmieniamy hasła do serwera. Dzięki temu, że nasze serwery są chronione przed nieuprawnionym dostępem fizycznie, sieciowo oraz systemowo, a także dzięki temu, że często zmieniamy hasło i mamy restrykcyjne polityki uprawnień, możesz się nie niepokoić o bezpieczeństwo swoich danych ;)

 Kto ma dostęp do danych, które wpisuję podczas rejestracji?

Twoje dane są przechowywane na właściwie zabezpieczonym serwerze, o którym pisaliśmy powyżej. Dane widoczne w panelu klienta możesz zmienić samodzielnie po zalogowaniu lub dzwoniąc do naszego Biura Obsługi Klienta. W tym ostatnim przypadku stosujemy jeszcze jedno dodatkowe zabezpieczenie - aby pracownik Biura Obsługi Klienta mógł wprowadzić jakiekolwiek zmiany, musisz podać 7-cyfrowe hasło do kontaktu telefonicznego. To wprowadzane przez Ciebie podczas rejestracji hasło jest niezbędne – bez niego niemożliwa jest zmiana Twoich danych. Co ważne, nawet jeśli mailowo wyślesz na adres BOK prośbę o zmianę jakichkolwiek danych, dopóki nie skontaktujesz się z naszym Biurem Obsługi Klienta telefonicznie, nawet na podstawie wiadomości e-mail nie wprowadzimy żadnych zmian.

 Jak chronicie informacje podawane w trakcie zlecania transakcji?

Informacje wpisywane podczas zlecania transakcji są chronione tak samo, jak te podawane przez Ciebie podczas rejestracji. Dane, które wpisujesz z poziomu przeglądarki (czyli w panelu klienta) są wysyłane w zaszyfrowanej paczce na nasz bezpieczny serwer. Dodatkowo każdą transakcję potwierdzasz hasłem z SMS-a, który wysyłamy na podany przez Ciebie podczas rejestracji numer telefonu.

 Czy ktoś może zalogować się za mnie do panelu klienta Rkantor.com?

Jeśli nie udostępniłeś nikomu swoich danych do logowania – nie ma takiej możliwości. Twoje hasło do panelu klienta jest przechowywane na naszym serwerze w  postaci nieodwracalnie zaszyfrowanej tzw. bezpieczną funkcją skrótu– nawet pracownik uprawniony do dostępu do serwera nie jest w stanie odtworzyć tego hasła, znasz je tylko Ty.

 Czy ktoś może zlecić transakcję za mnie?

Nie – aby zlecić transakcję, trzeba zalogować się na ustalony wcześniej przez siebie identyfikator (login) i hasło, które znasz tylko Ty. Dodatkowo każdą transakcję potwierdzasz hasłem z SMS-a, który dostajesz na podany przez Ciebie podczas rejestracji numer telefonu. Transakcji nie zleci też za Ciebie pracownik Biura Obsługi Klienta, nawet jeśli podasz 7-cyfrowe hasło do dostępu telefonicznego – nie ma on takich uprawnień.

 Ktoś ukradł mi e-mail i hasło, którymi loguję się do serwisu – co wtedy?

Dzwonisz do Biura Obsługi Klienta (22 347 79 90) z prośbą o zablokowanie konta – do tego potrzebne będzie 7-cyfrowe hasło do dostępu telefonicznego. Nie pamiętasz go? Bez paniki – dzwoń śmiało do Biura Obsługi Klienta i powiedz w czym problem – pracownik BOK może zresetować Twoje hasło – nowe hasło dostaniesz na SMS. Innym rozwiązaniem jest zalogowanie się do panelu klienta i zmiana hasła właśnie w panelu.

 Ktoś ukradł mi telefon, którym zatwierdzam transakcje – co teraz?

Zadzwoń do Biura Obsługi Klienta (22 347 79 90) i poproś o zablokowanie konta. Warto wiedzieć, że monitorujemy aktywność w naszym serwisie internetowym – jeśli pojawiłyby się w nim dyspozycje budzące podejrzenia skontaktujemy się z tobą, aby przed ich wykonaniem zweryfikować, czy to ty je zlecałeś.

 Co stanie się, jeśli wasz kantor upadnie?

Rkantor.com ma status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego i obowiązują nas przepisy ustawy o usługach płatniczych. Dla Ciebie oznacza to, że środki klientów są wyłączone z masy upadłościowej przedsiębiorstwa. Nawet jeśli spełniłby się ten czarny scenariusz, wszystkie środki, które wpłaciłeś do Rkantor.com, zostaną Ci zwrócone.

 Czy udostępniacie informacje o transakcjach klientów do ZUS i US?

Nie – nie mamy prawa udostępniać informacji o transakcjach zlecanych przez ciebie w naszym serwisie instytucjom takim jak ZUS czy US.

Tematy:

Pomoc

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>