Kantor internetowy »   Newsy »   Rentowności w USA najwyższe od 7 lat  

Rentowności w USA najwyższe od 7 lat

 
| 04.10.2018 09:25

·        Retoryka RPP bez większych zmian
·        Bardzo dobry odczyt indeksu ISM i jastrzębie wypowiedzi szefa Fed podbijają rentowności obligacji w USA
·        Wzrost dochodowości Treasuries umacnia dolara. Kurs EURUSD poniżej 1,15
·        Spadek EURUSD wywiera presję wzrostową na EURPLN

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Końcowe odczyty indeksów PMI ze strefy euro za wrzesień okazały się nieznacznie niższe niż wstępne wskazania. Indeks composite wyniósł 54,2 pkt wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 54,5 pkt. Sierpniowy odczyt wskaźnika composite jest najniższy od 4 miesięcy i za jego spadek odpowiada w głównej mierze spadek aktywności w sektorze przemysłowym. Nieznaczny wzrost zanotował w sierpniu natomiast indeks PMI w usługach.

·        Wyższy od oczekiwań był natomiast odczyt wskaźnika ISM aktywności w sektorze usługowym w USA za wrzesień. Indeks wyniósł 61,6 pkt wobec oczekiwanych 58,8 pkt. Wrześniowy odczyt jest najwyższy od chwili stworzenia tego wskaźnika w 2008 r. i wpisuje się obraz silnego wzrostu gospodarczego w USA w III kw., prawdopodobnie przekraczającego 3,5 % w ujęciu zaanualizowanym rdr.

·        Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Większych niespodzianek nie przyniosła również konferencja po posiedzeniu. Po raz kolejny prezes Glapiński ocenił, ze jest mało prawdopodobne żeby stopy procentowe zostały podniesione przed 2020 r. Argumentem za pozostawieniem stóp bez zmian pozostaje inflacja, która w ocenie Rady będzie się utrzymywała na poziomach nie przekraczających celu przynajmniej jeszcze w kolejnych kilku kwartałach i nie zmienią tego w jego ocenie wzrosty cen energii obserwowane w ostatnim czasie. Glapiński ocenił również, że zmiany cen energii nie powinni przełożyć się na istotne zmiany w listopadowej projekcji inflacji.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Środa przyniosła zdecydowany wzrostowy ruch rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowności 10-letnich papierów przekroczyły 3,2% po raz pierwszy od 2011 r. a do ruchu tego przyniósł się wczorajszy, bardzo dobry odczyt indeksu ISM z sektora usługowego w USA. Dodatkowo jastrzębi wydźwięk miała wczorajsza wypowiedź szefa Fed J. Powella, który stwierdził, ze wobec bardzo dobrych wyników amerykańskiej gospodarki stopy procentowe mogą stopniowo wzrosnąć w USA do powyżej poziomu długoterminowej stopy równowagi, szacowanej obecnie na 3% (jest to zgodne z obecnymi projekcjami Fed stóp procentowych). Dodatkowo za wzrostem rentowności przemawia kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej i nowe kilkuletnie maksima w przypadku cen tego surowca.

·        Wzrost rentowności w USA podbił również dochodowość na europejskim rynku długu. Rentowności 10-letnich bundów wzrosły do powyżej 0,5%, skala ruchu była jednak mniejsza niż w przypadku dochodowości amerykańskich papierów. Przyczyniała się do tego między innymi wciąż duża niepewność co do włoskiej sytuacji budżetowej. Wczoraj przedstawiciele włoskiego rządu starali się uspokajać rynek zapowiadając plan zmniejszenia deficytu po 2020 r. Podwyższona niepewność, co do włoskiej stabilności fiskalnej, utrzymuje się jednak na rynku.

·        Rozszerzający się wczoraj w konsekwencji spread pomiędzy papierami skarbowymi USA i niemieckimi bundami (przekroczył on kolejne tegoroczne maksimum wzrastając już do blisko 270 pb) wywierał presję na spadek kursu EURUSD. Eurodolar zszedł wczoraj do później poziomu 1,15. W naszej ocenie kluczowym wsparciem jest obecnie poziom 1,145. Zejście do poniżej będzie sugerowało test tegorocznego minimum na poziomie 1,13. Jednocześnie obecny spadek kursu może mieć krótkotrwały charakter wobec bardzo już ograniczonego w naszej ocenie potencjału do dalszego rozszerzania się spreadu pomiędzy papierami skarbowymi Niemiec i USA. W krótkim terminie o przyszłości obecnego ruchu zadecydować mogą jutrzejsze dane z rynku pracy w USA.

·        Spadek kursu EURUSD wywiera presję wzrostowa na notowania EURPLN. Kurs przekroczył 4,30. Ważnym oporem w przypadku kursu jest 4,31 – przebiega tutaj linii trendu spadkowego poprowadzona od lipcowego szczytu.  Wzrost do powyżej otworzy drogę w kierunku 4,35 o tym czy scenariusz ten się zrealizuje zadecydują jednak notowania EURUSD. Jeśli kurs głównej pary walutowej nie zejdzie do poniżej 1,145, EURPLN powinien do końca tygodnia utrzymywać się również blisko poziomu 4,30.

Wzrost rentowności na rynkach bazowych oraz towarzyszące mu umocnienie dolara wywiera presję spadkową na indeksy akcyjne rynków wschodzących. Pod znakiem spadków kończy się dzisiejsza sesja na parkietach azjatyckich. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że bez większych zmian otworzyć powinny się rynki w Europie Zachodniej.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

RPP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>