Kantor internetowy »   Newsy »   Ropa brent po 80 USD za baryłkę  

Ropa brent po 80 USD za baryłkę

 
| 20.09.2018 09:30

·        Produkcja przemysłowa z Polski w sierpniu zgodna z oczekiwaniami
·        Dziś decyzje ws. stóp procentowych podejmować będą Bank Norwegii oraz Szwajcarski Bank Narodowy
·        Spadek zapasów ropy w USA wspiera cenę ropy naftowej na giełdach
·        EURPLN nieznacznie poniżej 4,30

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś poznamy niewiele istotnych publikacji ekonomicznych. Wśród nich warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że wzrosła ona w sierpniu o 2,3% r/r. Ponadto, ze Stanów Zjednoczonych pojawią się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz indeks Fed z Filadelfii obie te dane jednak nie powinny mieć istotnego przełożenia na rynki.

·        Dzisiaj poznamy także protokół z ostatniego posiedzenia RPP i tak jak w przypadku komentarzy po posiedzeniach RPP w ostatnim czasie nie należy oczekiwać zaskoczeń.

·        Dwa banki centralne podejmą dzisiaj decyzje o stopach procentowych: Szwajcarski Bank Narodowy oraz Bank Norwegii. Zakładamy, że pierwszy z banków nie zmieni poziomu stóp procentowych, lecz może wrócić do retoryki mówiącej o skrajnie przewartościowanym franku, co mogłoby dać pewien impuls do osłabienia tej waluty. W przypadku Banku Norwegii konsensus zakłada podwyżkę podstawowej stopy procentowej o 25 pb, czyli do 0,75%. Brak takiej decyzji osłabiłby koronę norweską.

·        W środę poznaliśmy dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii o ile inflacja producencka okazała się być zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, o tyle inflacja CPI wyraźnie przekroczyła oczekiwania. Inflacja CPI wzrosła w sierpniu o 2,7% r/r. Te dane nie spowodowały jednak umocnienia się brytyjskiej waluty. Obecnie rynek zakłada, że do kolejnej podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii może dojść w maju przyszłego roku, jednak należy mieć na uwadze, iż wpływ na to będzie miał rezultat toczących się negocjacji dotyczących Brexitu.

·        Dane z amerykańskiego rynku mieszkaniowego zaprezentowane wczoraj miały mieszany wydźwięk. Liczba pozwoleń na budowę domów okazała się być mniejsza niż oczekiwania, natomiast liczba rozpoczętych budów domów zaskoczyła na plus.

·        Zgodnie z oczekiwaniami wczorajszy odczyt produkcji przemysłowej z Polski spadł do 5% w sierpniu względem ponad 10% wzrostu w lipcu, jednak główną przyczyną spadku jest mniejsza liczba dni roboczych w sierpniu względem lipca. Produkcja zwiększyła się w 28 z 34 sektorów. Ponadto, nadal wysoka dynamika występuje w przypadku produkcji budowlano-montażowej. W sierpniu jej wzrost wyniósł 20% względem 18,7% przed miesiącem.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        EURPLN pozostaje w ostatnim czasie w okolicy 4,30. Obecnie znajdujemy się poniżej tego poziomu, jednak biorąc pod uwagę stabilną retorykę RPP mówiącą o braku podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach oraz kłopoty części krajów rozwijających się bardzo trudno będzie EURPLN zejść poniżej 4,25, nawet w przypadku dobrego nastawienia do rynków rozwijających się. Natomiast wyższe poziomy na EURPLN możemy zobaczyć w przypadku powrotu wzmożonych obaw o sytuację części krajów rozwijających się.

·        EURUSD ustabilizował się ostatnio przy 1,17, pozostając jednocześnie w konsolidacji 1,15-1,185 dla pary istotne w kontekście najbliższego tygodnia będzie posiedzenie Fed w środę. Rynek zakłada podwyższenie głównej stopy o 25 pb, natomiast języczkiem uwagi będzie wykres kropkowy i to jak przedstawiciele Komitetu Otwartego Rynku widzą kształtowanie się stóp procentowych w przyszłym roku.

·        USDPLN ostatnie dni spędza poniżej 3,70. Najbliższe wsparcie dla pary to 3,6370.

·        Na rynkach światowych coraz więcej płaci się za baryłkę ropy naftowej. W przypadku odmiany Brent jest to już prawie 80 dolarów. Wczorajszemu wzrostowi cen surowca sprzyjała publikacja danych o zapasach w USA, która wskazała na ich kolejny spadek i jednocześnie osiągnięcie ich najniższego poziomu od blisko trzech lat. W kontekście tego surowca istotny będzie weekend i wieści napływające z Algieru, gdzie swoje spotkanie będzie miała grupa OPEC+.

·        Dobrze radził sobie wczoraj indeks największych spółek na GPW WIG20. Jego wzrost na wczorajszej sesji wyniósł 1,26%. Sektorem, który najmocniej wzrastał była energetyka, co było związane z wypowiedzią prezesa URE. Dotyczyła ona tego, iż rosnące ceny energii będą brane pod uwagę przy ustalaniu tzw. taryfy G, czyli tej dotyczącej cen dla gospodarstw domowych.

·        Wzrosty widoczne były również na europejskich oraz amerykańskich parkietach, natomiast niewielki spadek odnotował indeks technologiczny NASDAQ. Ostatnie nieco słabsze zachowanie indeksu spółek technologicznych spowodowane jest obawami, że toczący się spór handlowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami negatywnie wpłynie na ich działalności, w tym może zaburzyć ich aktualny łańcuch dostaw.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

RPP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>