Kantor internetowy »   Newsy »   Rośnie awersja do ryzyka wywołana tureckimi problemami  

Rośnie awersja do ryzyka wywołana tureckimi problemami

 
| 13.08.2018 09:00

·        Awersja do ryzyka spycha na drugi plan dane makroekonomiczne
·        W tym tygodniu najważnejszymi odczytami będą dynamiki PKB z Europy oraz sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa z USA
·        EURPLN powyżej 4,30. EURUSD testuje rejon 1,14

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Najbliższe dni mogą przynieść wiele cennych dla rynku informacji. Patrząc od strony fundamentów makroekonomicznych, na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się odczyty wzrostu gospodarczego ze strefy euro oraz Polski zaplanowane na wtorek. Dane te nie powinny jednak przynieść zaskoczenia.

·        Dla inwestorów na rynku funta ważne będą też informacje nt. przyszłości W. Brytanii po Brtexicie. Jakie mogą pojawić się w związku z wznowieniem w najbliższy czwartek negocjacji z Unią Europejską, która dąży do tego, aby najważniejsze decyzje zapadły już we wrześniu. Tymczasem, strona brytyjska wyraźnie stara się odsunąć w czasie najważniejsze terminy, co łącznie nie zapowiada łatwych rozmów.

·        Wśród innych informacji w tym tygodniu wpływ na rynek mogę też mieć dane z USA w postaci sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, zaplanowane na środę oraz indeksy koniunktury publikowane przez Filadelfia Fed oraz Uniwersytet Michigan odpowiednio w czwartek i piątek.

·        W kalendarzu makroekonomicznym z Europy, oprócz odczytów PKB, wyróżniają się z kolei wtorkowy indeks ZEW z Niemiec a w Polsce także piątkowe wskaźniki z rynku pracy, które mogą potwierdzić wzrost presji płacowej w gospodarce. Dopełnieniem listy publikacji będą dane o inflacji, w tym z W. Brytanii w środę oraz strefy euro w piątek. Dzień wcześniej, NBP opublikuje też dynamikę inflacji bazowej z Polski, która powinna wynieść 0,6% r/r, jednak nie można wykluczyć niewielkiego zaskoczenia w górę.

·        Bogata lista publikacji makroekonomicznych może jednak zostać zignorowana przez rynki finansowe, jeśli tylko nastąpiłaby eskalacja awersji do ryzyka, którą na koniec minionego tygodnia wywołały informacje o sankcjach na Rosję oraz niechęć Turcji do podniesienia stóp procentowych i ułożenia relacji ze Stanami zjednoczonymi. Czynnik te zepchnął na drugi plan ważne dane makroekonomiczne w postaci inflacji CPI z USA, która wyniosła 2,9% r/r oraz dynamiki PKB z W. Brytanii i Japonii na poziomie odpowiednio 1,9% oraz 1,3%. W przypadku danych z W. Brytanii było to lekkie rozczarowanie, jednak jego znaczenie zmniejszył bardzo dobry odczyt produkcji przemysłowej za lipiec.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Początek tygodnia nie wskazuje na spadek napięcia na rynkach finansowych, co pozwala oczekiwać kontynuacji trendów zaznaczonych w piątek. W przypadku eurodolara przemawia to za testem okolic 1,14, co w przypadku sukcesu znacznie zwiększyłoby szansę na rozwinięcie ruchu na południe nawet w rejon 1,11 w kolejnych dniach.  

·        Na rynkach akcji w USA kluczowy wydaje się obecnie poziom 2800 pkt na wykresie indeksu S&P 500. Oceniamy, że będzie on testowany już na dzisiejszej sesji jednak póki co nie zakładamy zejścia poniżej tego ważnego wsparcia. Warszawski WIG20 najprawdopodobniej przetestuje z kolei dzisiaj rejon 2250 pkt. i w przypadku sukcesu może spaść w stronę 2200 pkt.

·        Kurs złotego pozostanie najprawdopodobniej pod wpływem globalnych nastrojów wokół rynków wschodzących. Po tym jak rano EUR/PLN wyszedł wyraźnie powyżej 4,30, najbliższym oporem wydaje się okolica 4,34. W przypadku USD/PLN można z kolei oczekiwać testu poziomu 3,80.

·        Obserwowane zawirowania na rynkach nie wpływają z kolei na wahania ropy naftowej. Cena baryłki brent wynosi dziś rano niecałe 73 dolary a zmienność pozostaje stosunkowo nieduża. W najbliższych dniach wahania powinny więc zawierać się w przedziale 70-75 dolarów za baryłkę.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

FED

PKB

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>