Kantor internetowy »   Newsy »   RPP nie zmienia gołębiej retoryki  

RPP nie zmienia gołębiej retoryki

 
| 06.12.2017 14:43

·        Prezes Adam Glapiński wciąż przeciwny podwyżkom stóp
·        Lekkie osłabienie się złotego
·        Gorsze nastawienie do ryzykownych aktywów na rynkach

KOMENTARZ EKONOMICZNY

·        Komunikat po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej brzmiał nieco mniej łagodnie niż przed miesiącem. Z jednej strony pojawiły się znane z poprzednich miesięcy stwierdzenia o ograniczonej transmisji presji płacowej na inflację oraz jedynie umiarkowanej inflacji za granicą, z drugiej jednak nieco więcej uwagi poświęcono przyspieszeniu gospodarki na rynkach rozwiniętych oraz w kraju, jednak przy wskazaniu na niski poziom inwestycji. Najciekawiej przedstawiało się jednak sformułowanie, że inflacja w Polsce powinna w horyzoncie projekcji utrzymywać się w pobliżu celu a w gospodarce powinna utrzymać się korzystna koniunktura. Wskazuje to, że Rada zaczyna dopuszczać, że wyjście inflacji powyżej 2% r/r nie jest przejściowe. W tej sytuacji argument, że za wzrost cen odpowiadają głownie czynniki podażowe powinien stopniowo tracić na znaczeniu. Trudno bowiem ignorować działanie czynników podażowych jeśli nie ma mocnych podstaw oczekiwać, że ich wpływ jest przejściowy.

·        Dostrzegalną zmianę tonu komunikatu Rady bardzo mocno starał się w czasie konferencji łagodzić prezes Adam Glapiński, który wyraźnie podkreślił poparcie dla stabilizacji stóp do końca 2018r. Wtórował mu Eryk Łon, który wskazał, że cel inflacyjny dopuszcza odchylenia o 1 pkt. procentowy. Mimo to oceniamy, że stabilizacja stóp na obecnym poziomie przy zakładanym w projekcji scenariuszu makroekonomicznym będzie trudne. Wraz z sygnałami trwałego powrotu CPI powyżej 2% nastawienie Rady będzie się zmieniać, co powinno umożliwić podwyżkę stóp nawet już na początku trzeciego kwartału 2018 roku.      

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczoraj wśród istotnych wydarzeń dla złotego mieliśmy decyzje RPP ws. stóp procentowych. Nie doszło do niespodzianki, natomiast sama retoryka była dość łagodna, co było czynnikiem sprzyjającym lekkiemu osłabieniu się polskiej waluty. EURPLN dzisiejszego poranka notowany jest nieco powyżej 4,21. Oczekujemy dzisiaj ruchu kursu w przedziale 4,19-4,22, przy czym nieco gorsze nastawienie do ryzykownych aktywów obecnie, może sprzyjać wzrostowi w kierunku górnego ograniczenia tego przedziału.

·        EURUSD w ostatnich dniach pozostaje w lekkiej tendencji spadkowej czemu sprzyja przyjęcie przez amerykański Senat ustawy o reformie podatkowej.  Wsparciem dla pary pozostaje w ostatnim czasie 100-sesyjna średnia ruchoma tuż pod 1,18. Dziś wpływ na kurs może mieć przede wszystkim raport ADP, natomiast bez wpływu powinny pozostać dane o jednostkowych kosztach pracy i wydajności w USA.

·        Przy wciąż dość stabilnym EURPLN aprecjacja amerykańskiej waluty względem euro sprzyja wzrostowi USDPLN. Oporem dla pary jest obecnie 3,607, czyli poziom przy którym znajduje się 50-sesyjna średnia ruchoma.

·        Kolejny raz w ostatnim czasie przeceniało się złoto. Podczas wczorajszej sesji odbyła się próba zejścia poniżej 200-sesyjnej średniej ruchomej, jednak dzisiaj kurs powraca do powyżej tego poziomu. Jeśli dzisiaj doszłoby do udanego zejścia poniżej 1265 dol. to z technicznego punktu widzenia mielibyśmy wygenerowany sygnał sprzedaży, jednak w tym momencie utrzymywanie się powyżej 200-sesyjnej średniej daje szansę na odbicie notowań.

·        Do spadku doszło wczoraj w notowaniach ropy naftowej. Sprzyjał temu raport opublikowany przez API. Zapasy ropy naftowej spadły bardziej niż wskazywał na to konsensus prognoz, zaskoczeniem sprzyjającym przecenie był jednak silny wzrost zapasów benzyny.

·        Na rynkach akcyjnych dominował wczoraj kolor czerwony, choć skala spadków była raczej niewielka. Większe spadki możemy obserwować dzisiaj, co zapowiadają zarówno spadki w Azji w tym blisko dwuprocentowe przeceny indeksów Nikkei czy Hang Seng jak i wyceny kontraktów terminowych. Przeceniają się zarówno spółki technologiczne, wydobywcze, przemysłowej, jak i konsumenckie.

·        Na warszawskiej giełdzie obserwowaliśmy istotną przecenę spółek surowcowych, czemu sprzyjał istotny spadek cen miedzi na giełdach. KGHM przecenił się na wczorajszej sesji o ponad 4%. Przeciwwagą był natomiast sektor paliwowy, który po słabszym okresie wczoraj odbijał. PKN Orlen zyskał na wartości prawie 3%, natomiast Lotos ponad 5%. Sam WIG20 zyskał 0,15%.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Euro

RPP

GPW

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>