Kantor internetowy »   Newsy »   RPP w centrum uwagi  

RPP w centrum uwagi

 
| 05.12.2017 10:29

·        Decyzja RPP w centrum uwagi krajowego rynku.
·        Senat za odłożeniem w czasie zniesienia limitu składek na ZUS.

KOMENTARZ EKONOMICZNY

·        Komunikat i konferencja towarzyszące dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej będą w centrum uwagi krajowego rynku. Najważniejsze będzie w jaki sposób członkowie gremium odniosą się do listopadowej inflacji i danych om wzroście gospodarczym. Oceniamy, że retoryka pozostanie mimo wszystko łagodna, a Rada podkreśli niski poziom inflacji bazowej, niesatysfakcjonującą dynamikę inwestycji oraz niskie stopy procentowe za granicą. Niezależnie od tego, jastrzębi obóz Rady zyskał ostatnio sporo argumentów, co może znaleźć odzwierciedlenie w niektórych fragmentach komunikatu, a być może też na konferencji.

·        Wśród innych informacji warto zwrócić uwagę na poprawkę Senatu rekomendującą zniesienie górnego limitu składek na ZUS dopiero od 2019 roku. Naszym zdaniem zmniejsza to szanse, że proponowana zmiana w ogóle wejdzie w życie. Budżet nie wydaje się bowiem potrzebować dodatkowych wpływów przez co podwyżka podatków w roku wyborczym wydaje się zbyt dużym ryzykiem. Według wcześniejszych szacunków, zmiana miała przynieść budżetowi dodatkowe 5,4 mld zł rocznie. Jej główną wadą jest zwiększenie kosztów zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników co w obecnym stanie gospodarki mogłoby znacząco utrudnić zatrudnianie specjalistów.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczorajsza sesja na rynku walutowym przyniosła umocnienie dolara, w wyniku którego kurs EURUSD zszedł w okolice poziomu 1,186. Umocnienie amerykańskiej waluty to efekt przegłosowania prze Senat USA projektu reformy podatków pod koniec ubiegłego tygodnia. Oczekiwania na wprowadzenie reformy podatkowej w USA, której ostateczny kształt ustalić ma komisja pracująca nad ujednoliceniem projektów Senatu i Izby Reprezentantów, powinny nadal wywierać korzystny wpływ na notowania dolara. Z drugiej strony jednak wątpliwości co do tego na ile zmiany podatkowe będą w stanie przełożyć się na impuls wystarczający do pobudzenia inflacji za oceanem ograniczać będą prawdopodobnie potencjał do głębszego spadek kursu EURUSD. Wątpliwości te widoczne są  w przypadku notowań amerykańskiego rynku długu gdzie rosnące prawdopodobieństwo uchwalenia zmian podatkowych nie było do tej pory w stanie przełożyć się na impuls wzrostowy w przypadku rentowności długoterminowych papierów skarbowych i dochodowość 10-letnich papierów USA pozostaje poniżej ważnego technicznie poziomu 2,4 %.

·        W przypadku kursu EURUSD oczekujmy na kolejnych sesjach kontynuacji ruchu bocznego w oczekiwaniu na wprowadzenie reformy podatkowej  życie oraz na przyszłotygodniowe posiedzenie Fed, które prawdopodobnie przyniesie podwyżkę stóp procentowych. Wsparciem jest obecnie rejon poziomu 1,18,  oporem pozostawać powinna natomiast okolica 1,195, czy i region szczytów  z przełomu listopada i grudnia. Dzisiaj w centrum uwagi rynku znajdą się końcowe odczyty indeksów PMI ze strefy euro jak również odczyt indeksu ISM z sektora usługowego USA. Dane te powinny potwierdzić dobrą kondycję zarówno gospodarki europejskiej jak i amerykańskiej, z punktu widzenia kursu EURUSD nie  powinny one jednak przynieść impulsu wystarczającego do silniejszego ruchu.

·        Pod znakiem niskiej zmienności przebiegają w ostatnich dniach notowania kursu EURPLN. Wsparciem pozostaje okolica lutowego dołka w okolicy 4,19 i dzisiaj nie spodziewamy się zejścia do poniżej tego poziomu. W trakcie sesji w centrum uwagi znajdzie się komunikat po posiedzeniu RPP. Oczekiwane przez nas utrzymanie gołębiej retoryki przez Rade nie powinno stanowić dużego zaskoczenia i powinno mieć również relatywnie umiarkowany wpływ na notowania polskiej waluty. Przełożyć może się ono jednak na impuls do wzrostu kursu w okolicę 4,22, szczególnie gdyby kontynuowane miały być dzisiaj spadki na Wall Street, gdzie wczoraj indeksy w trakcie sesji korygowały wcześniejsze silne wzrosty.

W przypadku kursu USDPLN oczekujmy kontynuacji ruchu w zakresie 3,5160-3,5620. (Poziomy te związane są z minimum i maksimum śród sesyjnym ostatnich dni). Przy czym gołębie komentarze ze strony RPP, możliwe po dzisiejszym posiedzeniu, mogą okazać się argumentem za testem górnego ograniczenia tego przedziału.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»
 

Tematy:

Dolar

RPP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>