Kantor internetowy »   Newsy »   Rubel białoruski – najważniejsze fakty o walucie naszych wschodnich sąsiadów  

Rubel białoruski – najważniejsze fakty o walucie naszych wschodnich sąsiadów

 
| 11.10.2018 17:38

Białoruś słynie z pięknych terenów leśnych (stanowią one 40 procent jej terytorium) oraz ciekawych miast. Chętnie odwiedzane jest np. Grodno, położone w odległości zaledwie 15 km od granicy z Polską. Co warto wiedzieć o rublu białoruskim – oficjalnej walucie naszego wschodniego sąsiada?

Jednym z powodów, dla których Polacy wyjeżdżają na Białoruś, są ślady rodaków, którzy mieszkali na tym terenie. Wspomniane już Grodno przyciąga polskimi akcentami – można tu zobaczyć np. dawny dom Elizy Orzeszkowej. Co warto wiedzieć na temat obowiązującej na Białorusi waluty? 

Rubel białoruski (BYN)

Rubel białoruski został wprowadzony do obiegu w roku 1992, czyli w momencie odzyskania przez Białoruś niepodległości. Na początku posługiwano się banknotami o nominałach sto, pięćdziesiąt, dwadzieścia pięć, dziesięć, pięć, trzy oraz jeden białoruskich rubli, a także pięćdziesiąt kopiejek. Sukcesywnie rozpoczęto również dodawanie kolejnych banknotów: 

  • w 1992 roku o nominale dwieście oraz pięćset rubli,
     
  • w 1993 roku o nominale tysiąca rubli,
     
  • w 1994 roku o nominale pięciu tysięcy rubli.
 
Widniały na nich wizerunki budynków oraz białoruskie miejscowości. 

Inflacja i wprowadzenie nowych banknotów na Białorusi 

Wzrastająca inflacja spowodowała, że na Białorusi rozpoczęto wprowadzanie nowej serii banknotów o podobnej stylistyce, ale innych wymiarach. Począwszy od 1994 roku, na rynku pojawiły się banknoty o nominałach dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto i pięćset tysięcy białoruskich rubli. W roku 1999 zaczęto używać także banknotów wartych milion oraz pięć milionów rubli. W roku 2000 przeprowadzona została denominacja. Na mocy dekretu podpisanego przez Aleksandra Łukaszenkę do obiegu trafiły ruble o nominałach pięć tysięcy, tysiąc, pięćset, sto, pięćdziesiąt, dwadzieścia, dziesięć, pięć oraz jeden. W 2011 roku dołączył do nich banknot o nominale dziesięciu tysięcy rubli, a już rok później dwudziestu oraz pięćdziesięciu tysięcy. W roku 2005 powtórnie pojawiły się banknoty warte sto tysięcy rubli białoruskich. W tym samym roku, w związku z planowaną unią walutową, miało też dojść do wycofania rubla białoruskiego i zastąpienia go rosyjskim, jednak ostatecznie to nie nastąpiło. Zdjęcie przedstawia katedrę w Mińsku.

Dewaluacja białoruskiego rubla 

1 stycznia 2009 roku, mimo wcześniejszych zapewnień władzy o stabilności waluty, została przeprowadzona dwudziestoprocentowa dewaluacja rubla. Kolejna taka sytuacja nastąpiła 24 maja roku 2011 – tym razem osłabiono kurs waluty o 54%. Postępująca inflacja spowodowała ponadto wprowadzenie nowego banknotu o nominale 200 000 rubli.

Do kolejnej denominacji doszło 1 lipca w roku 2016. Po tej zmianie dziesięć tysięcy starych rubli zostało zmienione na jeden. Do końca roku obowiązywały jeszcze poprzednie banknoty, które wciąż (do 2021 roku) można wymienić w Narodowym Banku Białoruskim. Aktualnie w obiegu jest więc siedem banknotów o nominałach pięćset, dwieście, sto, pięćdziesiąt, dwadzieścia, dziesięć i pięć, a także ośmiu monet jeden i dwa ruble, pięćdziesiąt, dwadzieścia, dziesięć, pięć, dwa oraz jedna kopiejka. Jeden rubel białoruski to sto kopiejek. 

Ciekawe błędy na białoruskich banknotach 

Co ciekawe, banknoty po denominacji przeprowadzonej w 2016 roku są opisane jako wydane w roku 2009. Ich wprowadzenie na rynek było bowiem planowane na siedem lat wcześniej. Wtedy też zamówiono je i wydrukowano. Błędnie zapisany jest na nich nie tylko rok. Na banknocie 50-rublowym jeden wyraz zapisany jest niezgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami białoruskiej ortografii. 

Rubel białoruski – ile to złotych? Jakie są ceny na Białorusi? 

Na Białorusi (w porównaniu z Polską) możesz liczyć na niższe ceny posiłków w restauracjach, produktów spożywczych, a nawet o połowę tańsze paliwo.

Jeden rubel białoruski to około 1,70 zł.

Wykres 1. Kurs rubla białoruskiego w latach 2017-2018.
 
Źródło: Xe.com 

Jakie banknoty przydadzą się na wyjazd na Białoruś? 

Jeśli wybierasz się na Białoruś, warto zabrać ze sobą euro lub dolary. Wymiana złotówek może być trudniejsza. Ruble białoruskie można kupić w bankach przy granicy. Lepiej unikać natomiast ulicznych cinkciarzy, gdyż taka wymiana może grozić grzywną. W Polsce białoruska waluta jest bardzo trudna do zdobycia bez uprzedniego jej zamówienia, bo ze względu na inflację, kantorom nie opłaca się jej przechowywać. Na Białorusi jednak zakup tamtejszej waluty nie powinien stanowić problemu. Powszechnie dostępne są również bankomaty, chociaż korzystanie z nich może być obarczone prowizjami. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o walutach na świecie? Może zainteresują Cię również te artykuły:Tematy:

Waluty

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>