Kantor internetowy »   Newsy »   Rynek akcji dołuje, złoty się osłabia… [komentarz po posiedzeniu EBC]  

Rynek akcji dołuje, złoty się osłabia… [komentarz po posiedzeniu EBC]

 
| 25.10.2018 17:48

Dzisiejsze posiedzenie EBC nie zaskoczyło inwestorów i przebiegło w nadzwyczaj spokojnym tonie. Co ciekawe, od początku tygodnia złoty się osłabia, a rynek akcji notuje znaczące spadki… Co może wpływać na tę sytuację?

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie wywołało znaczących wahań na rynku:


Źródło: platforma x-Station.
 

Należy przyznać, że nastroje na rynku przed dzisiejszym posiedzeniem EBC były… morowe. Wszystko za sprawą opublikowanych w środę 24 października wskaźników PMI dla strefy euro, w komentarzach do których coraz częściej zaczęło pojawiać się słowo „recesja”. Dlaczego?

  • Zbiorczy wskaźnik PMI dla strefy euro – 52,7 pkt (spadek z 54,1 pkt we wrześniu) – znalazł się na poziomie z 2016 roku.

Źródło: raport IHS Markit.
 

Na powyższym wykresie wyraźnie widać spadek wartości PMI – jeśli znajdzie się on poniżej 50 pkt (uważanych za wartość graniczną), będzie można mówić o pierwszych oznakach recesji.

  • Rozczarowujące były też PMI z Niemiec – odczyt dot. przemysłu zmniejszył się z 53,7 pkt we wrześniu do 52,3 pkt – niepokojąco wygląda też wykres, obrazujący znaczny spadek tego wskaźnika w ciągu roku. Aktualny odczyt to powrót do wartości sprzed dwóch lat.


Źródło: Tradingeconomics.com.
 

Niższy od oczekiwań był też niemiecki PMI dla usług (we wrześniu wyniósł 55,9 pkt, w październiku: 53,6 pkt)
  • Odczyty z Francji – kolejnej ważnej europejskiej gospodarki – także dołączyły do grona tych, które zawiodły oczekiwania rynku – PMI dla przemysłu niebezpiecznie zbliżył się do poziomu 50 pkt (w październiku odczyt wyniósł 51,2 pkt; we wrześniu było to 52,5 pkt).
     
  • Po raz pierwszy od czerwca 2013 odnotowano też spadek eksportu w strefie euro – analitycy IHS Markit (instytutu, który dostarcza dane o PMI), jako możliwą przyczynę tego stanu rzeczy podawali wojny handlowe na linii USA-Chiny.

Niepokorne Włochy także osłabiają euro

Spór między włoskimi politykami a Komisją Europejską nadal trwa – nie ma konsensusu ws. deficytu budżetowego. Sytuację Włoch wyjaśnialiśmy wcześniej w tym artykule. Włoscy politycy nie są skorzy do pójścia na kompromis i być może zmuszą KE do podjęcia działań i nałożenia sankcji, które określa procedura nadmiernego deficytu. Tymczasem coraz bardziej zwiększa się spread między 10-letnimi obligacjami Włoch i Niemiec – jeśli osiągnąłby on 400 punktów bazowych, konieczne może być dofinansowanie. W takim przypadku moglibyśmy być świadkami masowego odwrotu inwestorów od euro.

Sprawdź kurs euro teraz>>

Reakcja złotego się na sytuację w strefie euro

…była bardzo wyraźna. Po publikacji PMI ze strefy euro obserwowaliśmy umocnienie dolara – od godz. 8:00 w środę zyskał on do złotego aż 4 grosze.  –Słabe PMI z Europy i słabość euro odbija sie rykoszetem na PLN. Do tego duża niepewnosc na rynku powoduje ucieczkę do safe heaven, czyli dolara, który n tym zyskuje. Od początku tygodnia osłabienie naszej rodzimej waluty w stosunku do dolara wyniosło już 8 gr – komentuje Robert Galoch, kierownik trading roomu Rkantor.com. - EURPLN jest bardziej stabilne, chociaż tutaj też widać osłabienie złotego sie o 3 gr w tym tygodniu.
 

Spadki na rynku akcji

….są widoczne zarówno na polskim, jak i zagranicznym parkiecie. Dołuje WIG20 i S&P– w ciągu 5 dni oba te indeksy straciły 2 proc. Jak zwracają uwagę analitycy Bank of America Merrill Lynch, można zastanawiać się nad końcem hossy na giełdzie. Coraz większą popularnością cieszą się też aktywa uważane za bezpieczne, takie jak amerykańskie obligacje.
 

Banki centralne krajów rozwijających się zwiększają zapasy złota…

Jak donosi Bloomberg, wśród krajów rozwijających się, które zwiększyły zapasy złota, jest m.in. Polska i Węgry. To pierwsze od 2013 roku tak znaczące zwiększenie rezerw tego surowca na światowym rynku – tylko do października banki centralne „dokupiły” aż 450 ton złota!


Źródło: Bloomberg.com.

Węgry zwiększyły zapasy złota 10-krotnie, Polska robiła takie zakupy systematycznie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W ten surowiec inwestuje też Rosja, co miesiąc powiększając swoje rezerwy o 20 ton. Jak zwrócił uwagę Junlu Liang z Metal Focus, rezerwy złota krajów rozwijających się w porównaniu do tych, którymi dysponują gospodarki zachodnie, są niewielkie. Czy jest to sposób zabezpieczania się na wypadek kryzysu??

Czytaj więcej o inwestowaniu w złoto>>

Tematy:

Euro

Kursy

EBC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>