Kantor internetowy »   Newsy »   Rynek walutowy bez kierunku po posiedzeniu FED, wzrosły akcje  

Rynek walutowy bez kierunku po posiedzeniu FED, wzrosły akcje

 
| 19.09.2019 14:20

Rynek walutowy bez kierunku po posiedzeniu FED

Jeśli spojrzymy na wykres USD/PLN od wczorajszego posiedzenia FED, to bardzo dobrze widać na nim konsternację inwestorów. Dolar w relacji do złotego zawrócił na poziomy z połowy września i na ten moment zdaje się trzymać tych pozycji. Czy jest szansa na mocniejszy bodziec, który wywoła większe wahania na dolarze?

Na wczorajszym posiedzeniu Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała o obniżce stóp procentowych o kolejne 0,25 pb, co było zgodne z oczekiwaniami rynku i oczywiście wbrew opinii Donalda Trumpa. Natychmiast skrytykował on decyzję FED na Twitterze, pisząc: „Brak zdecydowania, brak sensu, brak wizji! Straszna komunikacja!”. Tak jak zwracaliśmy uwagę przed rozpoczęciem posiedzenia FED, rynek uważnie przyglądał się wykresowi dot plot» , z którego wynika, że kolejne obniżki stóp procentowych w USA nie są już takie pewne…
Co prawda szef FED Jerome Powell zastrzegł, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaną wprowadzone „szerzej zakrojone sekwencje cięć”, jednak w ramach FOMC zapanował większy rozdźwięk co do dalszych działań:

FOMC zapanował większy rozdźwięk co do dalszych działań
Źródło: Federalreserve.gov

Pięciu członków FOMC zagłosowało za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, kolejnych pięciu optowało za obniżką o 25 pb w tym roku, natomiast kolejnych siedmiu oczekuje, aby do końca 2019 roku stopy procentowe w USA obniżyć o 50 pb. Z tzw. fedokropek wynika zatem, że członkowie FED nie przewidują już kolejnych obniżek stóp procentowych w tym roku. Argumentem za taką decyzją mogłaby być zmiana sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie, o czym wspominał cytowany już w tym artykule Jerome Powell.

Jakich dalszych kroków oczekują od FED inwestorzy po wrześniowym posiedzeniu?

Na wykresie CME Fed Watch Tool możemy zobaczyć, że o ile w październiku inwestorzy oczekują utrzymania stóp procentowych na tym samym poziomie, to już w grudniu apetyty na obniżkę w USA są większe i przekraczają 50 proc.

Wykres 1. Wyceniane przez inwestorów prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA w październiku 2019 i grudniu 2019 roku.

FED inwestorzy po wrześniowym posiedzeniu

Źródło: CME FED Watch Tool.

Jakie są argumenty za i przeciw potencjalnej obniżce stóp procentowych w USA?

 
Potencjalne argumenty za obniżką stóp w USA Potencjalne argumenty przeciwko obniżce stóp w USA
środek amortyzacyjny w środowisku zwalniającego wzrostu gospodarczego na świecie i rosnących napięć politycznych lepsze od oczekiwań dane nt. produkcji przemysłowej w USA (wzrost 0,6 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,2 proc.)
spadek wymiany handlowej z Chinami, które już widać na spadających obrotach w zakresie importu i eksportu silna konsumpcja prywatna, która jest motorem napędowym amerykańskiej gospodarki
niższe od oczekiwań dane na temat nowych miejsc pracy w USA stabilny wzrost płac w USA
inflacja poniżej 2 proc. (do utrzymania którego dąży FED) zwiększenie projekcji FED dot. tempa wzrostu PKB w USA o 0,1 proc.
 

Jak na obniżkę stóp przez FED zareagował dolar?

Na parze USD/PLN obserwowaliśmy ruch rzędu 2 gr, jednak już dziś sytuacja wyraźnie się uspokoiła:

Wykres 2. Kurs USD/PLN od 18 września 2019 do 19 września 2019.

Jak na obniżkę stóp przez FED zareagował dolar?

Źródło:x-Station.

Dolar nadal jest silny w porównaniu do innych walut głównych (dane z godz. 13:11).

Dolar nadal jest silny w porównaniu do innych walut głównych
Źródło: Finviz.com.

Mocniejsze wahania na dolarze mogą wywołać nieprzewidziane decyzje polityczne (przypomnijmy o zaostrzeniu stosunków między USA a Iranem po sobotnich atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej) lub zaostrzenie napięć w wojnie handlowej na linii USA-Chiny. Na razie inwestujący w dolara okopali się na obecnie zajmowanych pozycjach. W następnym miesiącu duże znaczenie dla kursu dolara może mieć decyzja ws. brexitu. Na razie nie można wykluczyć scenariusza bezumownego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Zyskują amerykańskie indeksy akcyjne

Wygranym uspokojenia nastrojów w wojnie handlowej i jastrzębiego wydźwięku wczorajszego posiedzenia FED są amerykańskie indeksy akcyjne – rośnie zarówno S&P, jak i Dow Jones:

Wykres 3. Indeks S&P w ciągu ostatniego miesiąca.

Indeks S&P w ciągu ostatniego miesiąca
Źródło: Stooq.pl.


Wykres 4. Indeks Dow Jones w ciągu ostatniego miesiąca.

Indeks Dow Jones w ciągu ostatniego miesiąca
Źródło: Stooq.pl.


 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>