Kantor internetowy »   Newsy »   Rynki w czasie pandemii – aktualizowany raport  

Rynki w czasie pandemii – aktualizowany raport

 
| 27.03.2020 12:16


Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa rynki finansowe przeżywają prawdziwy rollercoaster. Zmiany zachodzą na tyle szybko, że postanowiliśmy codziennie informować o wydarzeniach, które mają znaczenie dla twoich finansów.

PIĄTEK 27 MARCA 2020

Na walutach bez większych zmian

Na parze USD/PLN widać odreagowanie – od wczoraj utrzymuje się ona na poziomach sprzed tygodnia:

Wykres 1. Kurs USD/PLN od 19 do 27 marca 2020.

Źródło: Stooq.pl.

Niska zmienność na EUR/PLN

Na EUR/PLN w piątek do południa nie obserwujemy dużej zmienności – oscyluje ona w okolicach 1 gr:

Wykres 2. Kurs EUR/PLN od 18 do 27 marca 2020.


Źródło: Stooq.pl.

 

GBP/PLN w górę

W górę zaczyna się za to piąć funt – zobaczymy, czy będzie testował poziomy sprzed miesiąca?

Wykres 3. Kurs GBP/PLN od 28 lutego do 27 marca 2020.

Źródło: Stooq.pl.

Zielono na amerykańskich parkietach

Optymizm inwestujących na amerykańskich giełdach może niektórych zadziwiać. Po tym, jak Stany Zjednoczone wyprzedziły Chiny pod względem liczby zakażonych koronawirusem, a liczba złożonych w tym tygodniu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się najwyższa w historii, amerykańskie indeksy od trzech dni odnotowują wzrosty:

Wykres 4. Indeks S&P500 od 17 do 27 marca 2020.


Źródło: Stooq.pl.


Taką reakcję można tłumaczyć można tym, że negatywny scenariusz dot. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych był juz w cenach, a także mocną wiarą w działanie banków centralnych. FED zapowiedział, że nie wyczerpał jeszcze wszystkich możliwości, EBC także zapowiedziało, że zrobi wszystko, aby przeciwdziałać skutkom pandemii. Ta wciąż się rozwija, a USA stało się państwem najbardziej dotkniętym przez pandemię:

Tabela 1. Liczba zakażonych koronawirusem w poszczególnych państwach, stan na 27 marca 2020, godz. 11:29.


Źródło: Worldometers.info.

Czy będzie rekordowy wzrost na złocie?

Awersja do ryzyka zwiększyła popyt na waluty uważane za bezpieczne (JPY/PLN jest obecnie na poziomach z 2016 roku), a ostatni tydzień to prawdziwy rajd na złocie. Może to być największy od 2008 roku tygodniowy wzrost:

Wykres 5. Kurs złota w ciągu ostatniego roku.

Źródło: Stooq.pl.

CZWARTEK 26 MARCA 2020

Dziś o 11:00 kolejna operacja NBP. Czy wpłynie na rentowność polskich obligacji?

Polski bank centralny ogłosił, że dziś o godz. 11:00 „odbędzie się kolejna operacja strukturalna, polegająca na skupie papierów wartościowych w ramach operacji typu outright. Szczegółowe informacje zostaną podane w dniu jutrzejszym”.

Poprzednie operacje strukturalne, jakie podjął NBP w tym miesiącu, polegały na dodruku pieniędzy i skupie obligacji skarbu państwa. Miało to miejsce w czwartek 19 marca i w poniedziałek 23 marca. Obie te daty zaznaczyłam prostokątami na wykresie. W rezultacie tych działań mogliśmy obserwować spadek rentowności obligacji, które wzrosły m.in. po ogłoszeniu przez rząd programu tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców 18 marca 2020 roku. Czy zapowiedziana na dziś operacja strukturalna będzie miała taki sam charakter (i skutek) przekonamy się zapewne wkrótce.

Wykres 1. Rentowność polskich obligacji 10-letnich od 16 marca do 26 marca 2020.


Źródło: Stooq.pl.

Dolar od wczoraj w okolicach minimów z 20 marca

Entuzjazm z powodu przyjętego wczoraj w amerykańskim Senacie pakietu pomocowego widać na amerykańskich indeksach akcyjnych, które rozpoczęły dzisiejszy dzień od wzrostów. Jednak dolar w relacji do złotego odnotowuje w ostatnich dniach lekkie osłabienie – wczoraj znalazł się na poziomie minimów z 20 marca, a dziś jego kurs – choć nieco wyższy – nadal oscyluje w okolicach tego poziomu:

Wykres 2. Kurs USD/PLN od 17 do 26 marca 2020 roku.

Źródło: Stooq.pl.

Czy dzisiejsze dane z USA pogrążą dolara?

Cotygodniowy raport dot. złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w czasach rozwijającej się pandemii może zyskiwać na znaczeniu. Odczyt z tego tygodnia poznamy dziś o 13:30 czasu polskiego. Dane z rynku pracy (w tym złożone wnioski o zasiłek dla bezrobotnych) są ważnym elementem, umożliwiającym ocenę rynku pracy największej światowej gospodarki; obecnie bardzo mocno dotkniętej skutkami pandemii. Przed nawet 30-procentowym wzrostem liczby złożonych wniosków ostrzegał nawet ostatnio szef FED z St. Louis, James Boullard» Większy od prognozowanego odczyt może być impulsem do osłabienia dolara.  

EUR/USD najwyżej od 19 marca 2020

Osłabienie dolara widać także w relacji do euro:

Wykres 3. Kurs EUR/USD od 19 do 26 marca 2020 roku.

Źródło: Stooq.pl.


Obserwowane właśnie umocnieni euro może zawdzięczać decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który jak  podaje Bloomberg - dziś ogłosił zniesienie limitów na zakup obligacji w ramach programu awaryjnego. Co ciekawe, euro w relacji do złotego nie odnotowało większych wzrostów, co pokazuje lekkie umocnienie naszej waluty:

Wykres 4. Kurs EUR/PLN od 20 do 26 marca 2020.


Źródło: Stooq.pl.

Czy Czechy obniżą dziś stopy procentowe?

Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona dziś o godz. 13:00. Rynek spodziewa się obniżki. Jeśli taki scenariusz zostałby zrealizowany, korona czeska mogłaby ulec osłabieniu.

ŚRODA 25 MARCA 2020

Jest porozumienie w amerykańskim Senacie: USD w dół, indeksy akcyjne w górę

W nocy z wtorku na środę amerykańscy senatorowie doszli do porozumienia z Białym Domem i zatwierdzili pakiet stymulacyjny o wartości 2 bilionów dolarów dla amerykańskiej gospodarki. Jak zaznaczył w swoim komunikacie Reuters, to kwota wyższa niż środki przeznaczane na cele obronne, naukowe, budowę autostrad i inne inwestycje. Głosowanie ma odbyć się dziś w ciągu dnia, jednak już wiadomo, że ustawę poprze też Izba Reprezentantów. Tekst dokumentu także ma zostać udostępniony dzisiaj. Według Agencji Reutera ma on wprowadzać m.in.:

 • fundusz pożyczkowy o wartości 500 mld USD dla najciężej dotkniętych przez epidemię branż,
   
 • wsparcie w wysokości do 3 mln USD dla amerykańskich rodzin,
   
 • fundusz pożyczkowy o wartości 350 mld USD dla małych firm,
   
 • 250 mld USD na pomoc dla bezrobotnych,
   
 • 100 mld USD dla szpitali i systemu opieki zdrowotnej,
   
 • 150 mld USD dla władz stanowych i lokalnych na walkę ze skutkami pandemii.
Te informacje zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez amerykańską giełdę (indeks DOW Jones Industrial Average), która odnotowała największy dzienny wzrost od 1933 roku:

Wykres 1. Dzienne wzrosty indeksu DOW Jones Industrial Average od 1933 roku.
Źródło: Bloomberg.com.


Wzrosły też notowania ropy naftowej WTI – o 4.00 w nocy baryłka kosztowała 25 USD, obecnie (godz. 11:00) cena spadła do 24 USD. Spadki notujemy też na parze USD/PLN, która w ciągu 4 godzin straciła aż 4 grosze:

Wykres 2. Kurs USD/PLN 25 marca 2020 roku.

Źródło: Stooq.pl.

Słaby wynik indeksu Ifo, spadki na euro

Dobre wieści nie nadeszły niestety z Niemiec, gdzie o godz. 10:00 opublikowano indeks Ifo, czyli ocenę stanu niemieckiej gospodarki według tamtejszych przedsiębiorców. Indeks klimatu gospodarczego Instytutu Ifo, bo to jest jego pełna nazwa, powstaje na podstawie ankiet wypełnianych przez 7 tys. właścicieli firm. Ma on opinię wiarygodnego źródła informacji. Dzisiejszy odczyt jest najniższym od 2009 roku:

Wykres 3. Indeks Instytutu Ifo od 2000 do marca 2020 roku.


Źródło: Tradingeconomics.com.


Euro w relacji do złotego zareagowało na to spadkami na poziomie 3 groszy:

Wykres 4. Kurs EUR/PLN 25 marca 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.

Frank od wczoraj 7 gr w dół

Odreagowanie widać też na franku szwajcarskim, który od wczorajszych szczytów do dzisiejszego przedpołudniowego „dołka” stracił aż 7 groszy!

Wykres 5. Kurs CHF/PLN od 23 do 25 marca 2020.Źródło: Stooq.pl.

WTOREK 24 MARCA 2020

Odczyty PMI nie takie groźne dla kursu euro?

Opublikowane dzisiaj wskaźniki aktywności gospodarczej dla strefy euro, Niemiec i Francji są druzgocące – zbiorczy PMI dla strefy euro oraz PMI usługowy są najniższe od 22 lat! Warto pamiętać, że to wstępny odczyt, który może zostać zrewidowany (pytanie, czy w dół?) już 1 kwietnia.

Wykres 1. Zbiorczy PMI dla strefy euro od lat 90.


Źródło: Markiteconomics.com.

 

Tak niskich wyników nie odnotowano jeszcze nigdy w historii prowadzonych przez IHS Markit badań PMI:

Państwo PMI zbiorczy - odczyt PMI zbiorczy -prognoza PMI usługowy - odczyt PMI usługowy - prognoza PMI przemysłowy - odczyt PMI przemysłowy - prognoza
Strefa euro 31,4 38,8 28,4 39,0 44,8 39,0
Niemcy 37,2 40,6 34,5 42,3 45,7 39,6
Francja 30,2 39,8 29,0 42,0 42,9 42,0
 
Kurs euro w relacji do złotego zareagował na te informacje lekkimi spadkami. Powodem takiego zachowania inwestorów mogło być z jednej strony przygotowanie na negatywne informacje z europejskich gospodarek, a z drugiej wciąż panująca na rynku awersja do ryzyka, która nie sprzyja polskiej walucie. O godz. 12:00 kurs euro do złotego zachowywał się tak:

Wykres 2. Kurs EUR/PLN od 18 do 24 marca 2020 roku.

Źródło: Stooq.pl.

Funt reaguje na słabsze dane z Wielkiej Brytanii

Dobrych wieści nie przyniosła też publikacja z Wielkiej Brytanii: tutaj także odczyty są rekordowo niskie:

Wykres 3. Dane PMI: usługowy (niebieska linia) i przemysłowy (czerwona linia) w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Markiteconomics.com.

 

Odczyty PMI dla Wielkiej Brytanii:

 • zbiorczy PMI: 37,1 (najniższy w historii)
 • przemysłowy PMI: 48,0 vs. prognozowanych 45,0
 • usługowy PMI: 35,7 vs. prognozowanych 45,0
Kurs funta zaczął rosnąć po publikacji danych:

Wykres 4. Kurs GBP/PLN 24 marca 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.

Znaczący ruch FED w cieniu głosowania w USA

Wczoraj przed godz. 16:00 polskiego czasu amerykański bank centralny ogłosił program TALF, który oznacza możliwość skupu aktywów na ogromną skalę. Ostatnio taki program FED uruchomił podczas kryzysu finansowego z 2008 roku. Ta decyzja, która ma pomóc w zapewnieniu płynności na rynku, nie spotkała się z entuzjazmem inwestorów, a amerykańska giełda wczoraj notowała spadki. Pesymizm na rynku może wynikać z interpretacji tego ruchu FED jako potwierdzenia nadchodzących „jeszcze gorszych czasów”. Może być też reakcją na brak porozumienia co do pakietu stymulacyjnego w amerykańskim Senacie. We wtorek indeks S&P 500 zaczął rosnąć, co sprawiło, ze przed godz. 12:00 zadziałał mechanizm stopujący notowania kontraktów futures na ten indeks akcyjny (uruchamiany przy wzrostach lub spadkach na poziomie 5 proc.).

Kurs USD/PLN notuje dziś od rana spadki, co można uznać za odreagowanie wczorajszej aprecjacji.

Wykres 5. Kurs USD/PLN od 18 do 24 marca 2020 roku.

Źródło: Stooq.pl.


Rynek czeka też na publikację danych PMI z USA – poznamy je dziś o godz. 14:45 polskiego czasu.

PONIEDZIAŁEK 23 MARCA 2020

Na rynkach rośnie strach, a o tym, co się do tej pory wydarzyło, przeczytasz w tym artykule» ​

PIĄTEK 20 MARCA 2020

Odreagowanie na walutach

Po niemal tygodniu intensywnych wzrostów piątek przynosi odreagowanie na parach ze złotym. O 8:00 rano na EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN i  GBP/PLN obserwowaliśmy spadki. Jak wygląda sytuacja na poszczególnych walutach po 11:00?

Euro – rano spadek o 5,5 gr!

Posiadaczy europejskiej waluty mogły zaskoczyć poranne spadki na parze EUR/PLN – w ciągu kilku minut euro oddało aż 5,5 gr. Powodem tego ruchu były zapewne rozczarowujące dane na temat inflacji producenckiej (PPI) w Niemczech (-0,4 proc. wobec prognozowanego -0,1 proc. w skali miesiąc do miesiąca). Ten wskaźnik jest przez niektórych interpretowany jako wyprzedzający dla inflacji CPI i mógł wywołać obawy przed nadchodzącym spadkiem cen. W czasie oczekiwanego spowolnienia nie jest to dobry sygnał.

Wykres 1. Kurs EUR/PLN 20 marca 2020.


Źródło: Stooq.pl.

Dolar w dół o 6 groszy

Na dolarze także odnotowujemy spadki, które, jak mówi Dominik Zębik, trader Rkantor.com, „Mogą być początkiem odreagowania po znaczących wzrostach, których świadkami byliśmy w tym tygodniu. Jeśli kolejne dni przyniosą czerwone świece na wykresach, to z perspektywy analizy technicznej może stanowić to sygnał do  dalszych spadków” – wyjaśnia Dominik Zębik.

Wykres 2. Kurs USD/PLN 20 marca 2020.

Źródło: Stooq.pl.

Frank oddał 4 grosze

Najskromniejsze spadki odnotowały dziś rano frank szwajcarski i funt brytyjski – obie te waluty w relacji do złotego spadły o 4 grosze.

Wykres 3. Kurs CHF/PLN 20 marca 2020.


Źródło: Stooq.pl.

Złoto

Co ciekawe, lekkie odbicie obserwujemy na złocie, którego cena w momencie coraz większego rozwoju epidemii w Europie zaczęła spadać (równolegle rósł kurs dolar, co oznaczało realizację tezy o odwrotnej zależności kursu dolara i złota).

Wykres 4. Kurs złota od marca 2019 do marca 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.

Spektakularne spadki na giełdzie w USA

W czwartek 19 marca amerykański indeks S&P500 kontynuował spektakularne spadki i dotarł do momentu, w którym w ciągu trzech tygodni marca indeks stracił trzyletnie wzrosty i znalazł się na poziomie z 2017 roku:

Wykres 5. Amerykański indeks akcyjny S&P500 od marca 2019 do marca 2020 roku.

Źródło: Stooq.pl.

Polska giełda z imponującym wzrostem

WIG20 kolejny dzień z rzędu odnotowuje wzrosty po największych w historii spadkach. Wczoraj, 19 marca 2020 na zamknięciu był 4,95 proc. na plusie:

Wykres 6. Polski indeks akcyjny WIG20 od marca 2019 do marca 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.
 

CZWARTEK 19 MARCA 2020, godz. 10:50

Rynek walutowy – dalszy ciąg osłabienia złotego

W złotego wciąż uderza panująca na rynkach awersja do ryzyka, a pary walutowe w relacji z PLN notują kolejne rekordy:

Euro najwyżej od 10 lat

Za euro o godz. 10:26 trzeba było płacić tyle, ile w czasie kryzysu finansowego w 2009 roku:

Wykres 1. Kurs EUR/PLN od 2011 do marca 2020 roku.Źródło: Stooq.pl.

Dolar najwyżej od 4 lat

Inwestorzy wciąż uciekają do dolara jako do bezpiecznej przystani, przez co kurs tej waluty w relacji do złotego również rośnie – obecnie osiągnął on poziomy, jakie widzieliśmy na USD w miesiąc po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA:

Wykres 2. Kurs USD/PLN od 2016 do marca 2020 roku.

Źródło: Stooq.pl.

Frank bije kolejne rekordy

Kolejny dzień wzrostów i CHF/PLN o 11:02 kosztował 4,3509 zł... To poziom ze stycznia 2015:

Wykres 3. Kurs CHF/PLN od 2011 do 2020 roku.
Źródło: Stooq.pl.

AUD najniżej od 11 lat

Taniejąca ropa naftowa nie pomaga tzw. walutom surowcowym – kurs dolara australijskiego spadł do poziomu z 2009 roku:

Wykres 3. Kurs AUD/PLN od 2009 do 2020 roku.Źródło: Stooq.pl.

Korona norweska najniżej od 26 lat

Jeszcze gorsza sytuacja jest na parze NOK/PLN – korona norweska jest najniżej od 1994 roku.

Wykres 4. Kurs NOK/PLN od 1994 do 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.

Dziś start skupu obligacji przez NBP

Dziś wchodzi w życie ogłoszona we wtorek obniżka stóp procentowych, rozpocznie się też zapowiadany przez Narodowy Bank Polski program skupu obligacji, który ma złagodzić skutki kryzysu.

Skup obligacji przez EBC zatrzymał spadki rentowności europejskich 10-latek. Na jak długo?

Wczoraj Europejski Bank Centralny uruchomił wart 750 mld EUR program skupu obligacji, a prezes EBC Christine Lagarde zapewniła, że EBC będzie robić wszystko, aby przeciwdziałać negatywnym dla euro skutkom pandemii. W efekcie wczorajszy wzrost rentowności obligacji został zatrzymany, widać to dobrze na przykładzie Włoch:

Wykres 5. Rentowność włoskich obligacji 10-letnich w ciągu ostatniego roku.


Źródło: Stooq.pl.

Wzrosty europejskich indeksów akcyjnych

Ruch ze strony EBC pomógł też europejskim indeksom akcyjnym, które dziś notują wzrosty:


Źródło: Stooq.pl.

ŚRODA 18 MARCA 2020

Pogłębia się osłabienie złotego

Wczoraj, we wtorek 17 marca 2020 Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych w Polsce» Mogło się to przyczynić do osłabienia naszej rodzimej waluty, jednak na notowaniach złotego ciąży też widoczna w czasie pandemii awersja do ryzyka, która sprawia, że kapitał chętniej przepływa do walut i aktywów uważanych za bezpieczne. Polski złoty nie należy do grona tzw. walut safe haven, które teraz przeżywają prawdziwy popytowy szturm, a ich kursy rosną.

Euro blisko poziomu 4,50 zł

Za euro o 12:38 dziś trzeba było płacić 4,4785 zł. Kurs europejskiej waluty wciąż rośnie:

Wykres 1. Kurs EUR/PLN od 2013 do marca 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.

Kurs franka szwajcarskiego i obawy o powtórkę ze stycznia 2015 roku

Kurs uznawanego za bezpieczną walutę franka szwajcarskiego nadal rośnie. Posiadacze kredytów walutowych mogą obawiać się powtórki z tzw. „czarnego czwartku”. Wtedy kurs CHF „wystrzelił” pod wpływem jednej decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego (SNB). 15 stycznia 2015 roku zrezygnował on z utrzymywania sztywnego kursu franka do euro, co dla inwestorów oznaczało, że nie mogli być już pewni stałej ceny EUR/CHF na poziomie 1,20. Na rynku wybuchła panika, a złoty osłabił się w stosunku do szwajcarskiej waluty aż o 46 proc.! Kurs CHF/PLN przebił wtedy psychologiczną granicę 5 zł (przed decyzją płacono za niego 3,54 zł). Dziś o 12:58 kurs średni CHF/PLN w Rkantor.com to 4,2585 zł, jednak frank szwajcarski w relacji do polskiego złotego wciąż się umacnia, więc obawy kredytobiorców są zrozumiałe…

Wykres 2. Kurs CHF/PLN od 2000 roku do marca 2020.


Źródło: Stooq.pl.


Dlaczego Polacy brali kredyty we frankach?»  
 

Dalsze spadki na rynku ropy naftowej

Spada cena ropy naftowej na światowych rynkach. Baryłka ropy Brent kosztuje już nieco ponad 27 USD – to spadek do poziomu cen z 2003 roku.

Wykres 3. Kontrakty terminowe na ropę Brent od 2000 roku.


Źródło: Investing.com.


Obniża się też cena ropy WTI. Jak spadki ropy naftowej mogą przełożyć się na cenę paliw na stacjach benzynowych? Czytaj więcej»  

Rośnie rentowność obligacji w USA. Co z Europą i Polską?

Rosnąca rentowność obligacji oznacza spadek ich cen, czyli zmniejszenie popytu na ten rodzaj aktywów. W pewnym sensie można uznać to za jeden z czynników wyznaczających zaufanie do stabilności państwa, które emituje obligacje. Wzrost rentowności, a więc spadki cen, obserwujemy w przypadku obligacji 10-letnich w USA:

Wykres 4. Rentowność 10-letnich obligacji w USA w ciągu ostatniego roku.


Źródło: Stooq.pl.


Widać, że pandemia zbiera też żniwo na włoskich 10-latkach:

Wykres 5. Rentowność 10-letnich obligacji włoskich w ciągu ostatniego roku.


Źródło: Stooq.pl


Jak sytuacja wygląda w Polsce? Obecnie obserwujemy lekkie odbicie cen i spadek rentowności:

Wykres 6. Rentowność 10-letnich obligacji polskich w ciągu ostatniego roku.


Źródło: Stooq.pl.

Masz pytania do raportu, chciałbyś podzielić się swoją opinią, coś zasugerować? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.


 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

 

Jeśli interesuje cię, jak koronawirus wpływa na rynki, czytaj również:

 Tematy:

Waluty

Notowania

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>