Kantor internetowy »   Newsy »   S&P podwyższa perspektywę ratingu Polski  

S&P podwyższa perspektywę ratingu Polski

 
| 16.04.2018 09:30

·        Agencja S&P podwyższyła perspektywę ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej. Rating póki co bez zmian na poziomie „BBB+”
·        EURPLN niżej po decyzji S&P i z szansą na spadek w kierunku 4,15 jeżeli sprzyjać będą nastroje na rynkach globalnych
·        Tu kluczowe będą doniesienia polityczne, w tym zwłaszcza z Syrii
·        Rozpoczęcie sezonu wyników spółek z USA powinno wspierać nastroje na rynkach

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        W piątek, tak jak oczekiwaliśmy, agencja S&P zdecydowała się na podwyżkę perspektywy ratingu Polski z neutralnej do pozytywnej, co oznacza, że sam rating może zostać podniesiony w ciągu 24 miesięcy. Kolejna rewizja ratingu przez S&P planowana jest na październik, a obecnie Polska ma rating na poziomie BBB+, co jest relatywnie niższą oceną na tle Fitch czy Moody’s.

·        Swoją decyzję o podwyżce perspektywy ratingu agencja tłumaczyła oczekiwaniami na dalszą stabilną ekspansję polskiej gospodarki za sprawą korzystnego otoczenia zewnętrznego, jak i odpornych fundamentów. Do podwyżki ratingu może dojść wg S&P jeśli ta dobra sytuacja się utrzyma bez generowania dużych potrzeb finansowania (przy dalszym spadku długu do PKB), a polityka budżetowa będzie przygotowana do wyzwań wynikających ze zmian demograficznych. Obniżka oceny może mieć miejsce w razie silnego wyhamowania wzrostu i pogorszenia sytuacji fiskalnej, przy nieadekwatnej polityce monetarnej.

·        Dziś poznamy odczyt inflacji bazowej z Polski za marzec. Na podstawie opublikowanych w piątek danych o inflacji CPI szacujemy, że wskaźnik bazowy spadł do okolic 0,6-0,7%r/r wobec 0,8% w lutym.

·        Spośród krajowych danych makro publikowanych w dalszej części tygodnia najciekawiej zapowiada się odczyt produkcji budowlano montażowej, mówiący o skali wzrostu inwestycji publicznych. W marcu wyjątkowo dużo uwagi przyciągnie też dynamika sprzedaży detalicznej. Będzie to pierwszy odczyt od wprowadzenia ograniczeń w niedzielnym handlu, co teoretycznie może nieco obniżać dynamikę wzrostu. Dane poznamy w czwartek, zaś w środę opublikowane zostaną odczyty z rynku pracy (zatrudnienie i płace).

·        Niewiele istotnych publikacji makro czeka nas z zagranicy. Dziś poznamy wyniki sprzedaży detalicznej i indeksu Empire State z USA. W przypadku pierwszego z nich należy oczekiwać solidnego wzrostu. Konsensus zakłada odczyt 0,4%m/m wobec -0,1% miesiąc wcześniej.

·        Wobec relatywnie pustego kalendarza makroekonomicznego ze strefy euro i USA w bieżącym tygodniu, można oczekiwać, że doniesienia z Syrii oraz informacje na temat relacji USA-Chiny będą skupiały uwagę inwestorów. W obu przypadkach inwestorzy oczekują na załagodzenie konfliktów, w tym braku eskalacji sytuacji w Syrii po weekendowych nalotach przeprowadzonych przez USA, Francję i Wielką Brytanię w odwecie za użycie broni chemicznej w mieście Duma. W przypadku handlowych relacji między USA i Chinami pozytywnie na oczekiwania rynków wpływają ostatnie konsyliacyjne wypowiedzi z obu stron.

·        W centrum uwagi znajdzie się jednak również rozpoczynający się sezon wynikowy w USA, który powinien potwierdzić bardzo dobrą kondycję firm w USA, wspieranych przez obniżkę podatków. Na dziś zaplanowano publikację wyników m.in. Bank of America i Netflixa.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Choć wydawało się, że część rynku oczekiwała podwyżki perspektywy ratingu Polski przez agencję S&P to decyzja zdołała dalej umocnić złotego, utrwalając spadki EURPLN, które sięgnęły już poniżej poziomu 4,17 – najniżej od końca lutego. Jeżeli na rynkach zagranicznych zobaczymy w tym tygodniu poprawę nastrojów para ma naszym zdaniem szanse zbliżyć się do 4,15. Takiej sytuacji sprzyjać powinny też marcowe dane makro z Polski publikowane w kolejnych dniach. Z technicznego punktu widzenia ważne będzie pokonanie lokalnego minimum z końca lutego, przy 4,1630, co otworzy drogę do spadków na 4,15.

·        W takim scenariuszu spadki w stronę 3,35-3,36 powinniśmy zobaczyć też w notowaniach kursu USDPLN. Silniejszy ruch w dół wydaje się mało prawdopodobny z uwagi na zakładaną przez nas dalszą konsolidację EURUSD w najbliższych dniach. Naszym bazowym scenariuszem jest wybicie górą z obecnej konsolidacji, pod 1,24, co powinno umożliwić wzrost w kierunku poziomu 1,26 w II kw. Wobec relatywnie pustego kalendarza makroekonomicznego w tym tygodniu na impuls do tego ruchu będziemy musieli jednak prawdopodobnie jeszcze trochę poczekać, być może do kolejnego tygodnia, kiedy to planowana jest publikacja odczytów wskaźników PMI ze strefy euro za kwiecień.

·        W przypadku rynków akcyjnych o ile doniesienia polityczne (zwłaszcza z Syrii) nie przyniosą pogorszenia nastrojów oczekujemy prób odbicia, czemu sprzyjać powinny optymistyczne doniesienia nt. wyników amerykańskich spółek.
W efekcie także polski WIG20 ma szanse kontynuować ostatnie wybicie. Tu sprzyjająco wygląda też sytuacja techniczna po tym jak indeks pokonał w minionym tygodniu linię trendu spadkowego, w którym pozostawał od początku roku.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>