Kantor internetowy »   Newsy »   Jakich spreadów możesz spodziewać się w banku, kantorze stacjonarnym i internetowym?  

Jakich spreadów możesz spodziewać się w banku, kantorze stacjonarnym i internetowym?

 
| 28.03.2017 16:08

Zarówno banki, jak i kantory internetowe oraz stacjonarne zarabiają na wymianie walut. Spread wyrażany w groszach to właśnie zysk tych podmiotów, a twój koszt. Sprawdź jak go obniżyć.


Według Biura Informacji Kredytowej w marcu 2016 r. było ok. 534,9 tys. czynnych kredytów we frankach szwajcarskich. Do 2011 roku osoby posiadające kredyt hipoteczny w walucie obcej nie miały wyboru – musiały godzić się na warunki przewalutowania oferowane przez banki. Dzięki wprowadzonej w 2011 roku ustawie antyspreadowej kredytobiorcy mogą dokonywać przewalutowania na poczet raty kredytu u dowolnego podmiotu, także poza bankiem. To oznacza, że możesz zaoszczędzić na spreadzie, którego wysokość waha się w zależności od wybranego dostawcy usług.

Od czego zależy wysokość spreadu?

Warto wiedzieć, że wysokość spreadu różni się między poszczególnymi parami walutowymi. Dobrze widać to w podziale na waluty: główne pary, do których zaliczamy m.in EURUSD, mają niskie spready ze wzglądu na dużą ilość transakcji zawieranych w tych walutach na rynku międzybankowym. Waluty egzotyczne, do których należy m.in USDPLN, mają szerszy spread.


Źródło: Raport Rkantor.com „Wymiana walut i przelewy online”.

Poza popularnością walut na rynku międzybankowym na wysokość spreadu ma również wpływ miejsce, w którym dokonujesz przewalutowania. Spready w kantorach online czy na społecznościowych platformach wymiany walut (giełdach) są znacznie niższe niż w bankach i kantorach stacjonarnych, przez co klienci wymieniający walutę online otrzymują więcej pieniędzy do ręki.

Ile możesz zaoszczędzić?

Rkantor.com przeprowadził własne badanie (opisane w raporcie „Wymiana walut i przelewy online”), które miało odpowiedzieć na pytanie, jakie są różnice między wysokością spreadu w różnych punktach wymiany walut. Zostało ono przeprowadzone o reprezentatywną próbę (26 kantorów internetowych, 50 kantorów stacjonarnych i 17 banków), dzięki czemu jest ono wiarygodnie.

Jakie są różnice w spreadzie, czyli ile możesz zaoszczędzić, wymieniając walutę w kantorze internetowym, stacjonarnym lub banku? Przykładowo nabywając franki szwajcarskie (CHF) w banku, zapłacisz aż 22 gr tytułem spreadu. Taniej będzie w kantorze stacjonarnym – tam średni spread oscyluje wokół kwoty ok. 10 gr. Najkorzystniej wymienisz walutę w kantorze internetowym, bo tam spread wynosi zaledwie 4,1 gr, a również kurs jest atrakcyjniejszy.

Jak wygląda wysokość spreadu w przypadku popularniejszej waluty, jaką jest euro? Średni spread w bankach wynosi 34 gr, w kantorach stacjonarnych 9 gr, zaś w kantorach internetowych tyko 4,2 gr.


Źródło: Raport Rkantor.com „Wymiana walut i przelewy online”.

Być może uważasz, że kilka groszy różnicy na spreadzie nie ma aż tak dużego znaczenia. Jeżeli obliczymy oszczędności na spreadzie przez cały okres spłaty kredytu, może uzbierać się całkiem pokaźna kwota. Załóżmy, że mamy kredyt frankowy na kwotę 400 tys. zł (to kwota całego zadłużenia kredytowego, uwzględniająca kapitał i odsetki). W porównaniu z wymianą w banku taki kredytobiorca może zaoszczędzić ponad 20 tys. zł na operacjach walutowych.


Źródło: Raport Rkantor.com „Wymiana walut i przelewy online”.

Bez zakładania rachunków walutowych, czyli bez dodatkowych kosztów

Chcesz zaoszczędzić na spreadzie i właśnie dlatego zdecydowałeś się skorzystać z oferty kantoru internetowego? W wielu przypadkach będziesz musiał założyć konto walutowe, na które będziesz przesyłać środki wymienione w kantorze. Z reguły założenie i prowadzenie tradycyjnego rachunku bankowego w złotówkach jest bezpłatne. W przypadku rachunków walutowych sytuacja nie jest tak oczywista – musisz liczyć się z tym, że za ich prowadzenie bank może naliczać opłaty.

Jeśli często kupujesz różne waluty, korzystanie z wyżej opisanego kantoru wiązałoby się dla Ciebie z koniecznością zakładania kolejnych kont walutowych, co wymaga czasu na porównanie poszczególnych ofert i podpisanie kolejnych umów. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest Portfel Walutowy od Rkantor.com. Korzystanie z niego jest bezpłatne, klient otrzymuje dostęp do ponad 160 par walutowych. Co więcej, możesz również m.in.:

 

  • wymieniać waluty po bardzo atrakcyjnym kursie w usłudze wymiana natychmiastowa lub wymiana z odroczoną wpłatą (w tym drugim przypadku zawierasz transakcję po kursie widocznym na ekranie, a środki na jej pokrycie dosyłasz w ciągu 2 dni roboczych).
     
  • zlecać przelewy:
- krajowe (0 zł za przelewy w złotówkach do wszystkich polskich banków, 0 zł za przelewy walutowe do 14 polskich banków),

- zagraniczne do 245 miejsc na świecie, w 19 walutach. Stawki za przelewy zagraniczne są stałe i niezależne od wysokości przesyłanej kwoty (od 1 euro do 15 zł),

- na e-mail – bezpłatne, dostępne 24/7, natychmiastowe księgowanie środków na Portfelu innego użytkownika Rkantor.com.

 

  • wypłacać gotówkę w 263 oddziałach Raiffeisen Polbank (bezpłatnie) lub za opłatą w bankomacie Euronet bez karty (dotyczy wypłaty złotówek i euro).
Czy inny kantor internetowy jest w stanie zaproponować ci lepszą ofertę?


 

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>