Kantor internetowy »   Newsy »   Start negocjacji ws. Brexitu i niepewne losy funta  

Start negocjacji ws. Brexitu i niepewne losy funta

 
| 19.06.2017 15:34

Dzisiaj oficjalnie rozpoczęły się negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie wystąpienia kraju z EU. Prowadzący negocjacje z ramienia Wielkiej Brytanii D. Davis podkreślił potrzebę wypracowania nowej, „głębokiej” relacji z EU po Brexicie.

Wypowiedź Davisa wpisuje się w oczekiwania tego, iż po słabszym od oczekiwań wyniku rządzącej Partii Konserwatywnej w wyborach Parlamentarnych, które odbyły się wcześniej w tym miesiącu, wrosnąć powinna gotowość brytyjskiego rządu do ustępstw w trakcie rozmów ws. Brexitu, tym samym zwiększając szanse na to, że wystąpienie kraju przyjmie raczej formę tzw ”miękkiego Brexitu”. Z punktu widzenia notowań funta oczekiwania takie, jeśli potwierdzi je przebieg zaplanowanych na blisko dwa lata negocjacji powinny stanowić czynnik wspierający wycenę funta w średnim terminie.

Brytyjska waluta wcześniej w tym miesiącu straciła na wartości po wynikach wyborów parlamentarnych, które wprowadziły większą niepewność co do kształtu koalicji rządowej na Wyspach (Partia Konserwatywna ostatecznie rządzić będzie przy wsparcie niewielkiej północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej ) później jednak odrobiła część strat po posiedzeniu Banku Anglii. W głosowaniu po posiedzeniu, trzech z ośmiu członków Rady BoE zagłosowało za podwyżką stóp procentowych, a argumentem za podwyżkami okazywała się rosnąca na Wyspach inflacja. Inflacja w Wielkiej Brytanii sięgnęła w maju 2,9 proc., jest najwyżej od czterech lat oraz znajduje się powyżej prognozy BoE na ten rok (2,7%). Bardziej jastrzębie sygnały ze strony BoE znajdują odzwierciedlenie w oczekiwaniach co do polityki monetarnej na Wyspach. Rynek, który przed posiedzeniem nie spodziewał się podwyżki przed 2019 r., teraz taką możliwość wycenia na mniej więcej połowę przyszłego roku.

Oczekiwania na „miękki Brexit” jak również jastrzębie sygnały ze strony BoE stanowią argument przemawiający za umocnieniem się funta. Z drugiej strony jednak duża niepewność co do ostatecznego wpływu Brexitu na gospodarkę Wielkiej Brytynii, w której w tym roku widoczne jest spowolnienie wzrostu w porównaniu z rokiem ubiegłym, ogranicza potencjał do silniejszego umocnienia brytyjskiej waluty. Argumentem przemawiającym za słabszym funtem jest również wysoki poziom deficytu na rachunku bieżącym Wielkiej Brytanii. Wszystko to sprawia, że na rynku utrzymuje się duża niepewność co do zachowania się funta w najbliższym czasie. Konsensus rynkowy zakłada, że kurs GBPUSD, EURGBP jak również GBPPLN pozostanie w pobliżu obecnych poziomów  w kolejnych kwartałach, co sugeruje brak przekonania wśród uczestników rynku co do kierunku, w którym miałby poruszać się kurs brytyjskiej waluty w najbliższym czasie.

Można oczekiwać jednak, że o kierunku zadecyduje ostatecznie przebieg negocjacji brexitowych jak również rozwój sytuacji na polu inflacji. Jeśli oczekiwania na miękki Brexit okażą się uzasadnione a przy obecnych poziomach utrzymywać się będzie inflacja na Wyspach w kolejnych miesiącach, pojawić może się szansa na umocnienie brytyjskiej waluty.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Funt

Brexit

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>