Kantor internetowy »   Newsy »   Szybki i tani sposób na przesłanie gotówki na Ukrainę? Sprawdź to rozwiązanie  

Szybki i tani sposób na przesłanie gotówki na Ukrainę? Sprawdź to rozwiązanie

 
| 03.01.2019 13:02

Mieszkasz i pracujesz w Polsce? Szukasz sposobu na tanie i szybkie przelewy pieniędzy na Ukrainę, a oferty banków są dla ciebie mało elastyczne i niezbyt korzystne? Sprawdź jak inaczej transferować pieniądze za wschodnią granicę – bez zakładania konta bankowego, z minimum formalności i wieloma darmowymi opcjami.

W 2017 w Polska wyprzedziła wszystkie kraje Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych zezwoleń na pobyt w związku z pracą dla obywateli państw spoza UE. Jak wynika z raportu Eurostatu, w 2017 roku polscy urzędnicy wydali ponad 683 tys. takich dokumentów pobytowych.. To więcej niż Niemcy (535 tys. zezwoleń) i Wielka Brytania (517 tys. zezwoleń).Najwięcej pozwoleń na pobyt w UE otrzymali w 2017 roku obywatele Ukrainy, a ponad 88 proc. z nich wydano w Polsce (662 tys.)! Poza takimi atutami naszego kraju, jak bliskość geograficzna, niewielka bariera językowa oraz, w wielu przypadkach, obecność w Polsce rodziny i znajomych, nie bez znaczenia są również zarobki, które potrafią przewyższyć przychody na Ukrainie nawet kilkukrotnie. „W naszym kraju minimalne wynagrodzenie wynosi 2000 zł brutto, podczas gdy na Ukrainie od 1 stycznia 2018 r. pensja minimalna wynosi 3723 hrywny, czyli ok. 480 zł. To oznacza, że zarabiając minimalną pensję w Polsce, pracownik z Ukrainy otrzymuje brutto czterokrotność tego, co w swojej ojczyźnie” – czytamy w „Barometrze Migracji Zarobkowej” przygotowanym przez Personnel Service.

Pieniądze dla rodziny na Ukrainie

Choć według danych Narodowego Banku Polskiego imigranci przekazali na Ukrainę ponad 8,6 mld PLN w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. (źródło: „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce – raport z badania”), to okazuje się, że w wielu przypadkach niechętnie wykonują tego typu transakcje. Według wspomnianego wyżej „Barometru Migracji Zarobkowej” aż 60,8 proc. pracujących w Polsce Ukraińców nigdy nie wysłało pieniędzy rodzinie w swoim kraju. „Eksperci Personnel Service wskazują, że najprawdopodobniej Ukraińcy gromadzą środki, a następnie zawożą je do ojczyzny, w momencie gdy ich wiza wygasa, zamiast wysyłać co miesiąc określoną sumę i płacić za przekazy pieniężne” – napisano w raporcie.

Zniechęcające opłaty za przelewy

Niestety, najważniejsza dla klientów zza wschodniej granicy kwestia, czyli opłaty za przelewy zagraniczne, potrafi odstraszyć.
Polskie banki nie oferują kont walutowych ani przelewów w hrywnach. Ukraińska waluta należy do bardzo niestabilnych – analizując kurs UAH z 2018 r., można dostrzec bardzo duże wahania, sięgające czasem ponad 23 proc. Alternatywą może być zatem przesłanie na Ukrainę dolarów.

Ile mogą kosztować przelewy bankowe w USD?

Załóżmy, że pracując w Polsce, jesteś w stanie odłożyć miesięcznie ok. 100 USD, które chciałbyś regularnie wysyłać do rodziny mieszkającej na Ukrainie. Sprawdziliśmy opłaty za comiesięczne przelewy w USD w opcji SHA (co oznacza ten skrót? To, że koszty przelewu są dzielone między nadawcę i odbiorcę, czyli mogą pojawić się prowizje banków pośredniczących, więcej przeczytasz tutaj»). W tabeli przedstawiliśmy koszty w skali roku na przykładzie wybranych banków. Dla porównania zestawiliśmy te koszty z opłatami w kantorze internetowym Rkantor.com, który wydaje się bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych usług bankowych.
 
Przelewasz 100 USD pośrednictwem: Koszt 12 przelewów w opcji SHA w ciągu roku
Bank 1  624  PLN
Bank 2 240 PLN
Bank 3 300 PLN
Bank 4 480 PLN
Bank 5 480 PLN
Rkantor.com 36 USD = ok. 135 PLN
Źródło: opracowanie własne na podstawie tabel opłat i prowizji pięciu polskich banków i Rkantor.com.
 
Sumy, które trzeba by wydać za regularne przelewy pieniędzy na Ukrainę, są naprawdę spore. W jednym z banków możesz zapłacić nawet 624 zł! Ponad 3,5 razy mniej przyjdzie ci zapłacić za regularne przelewy dokonywane przez rok za pośrednictwem Rkantor.com.

SEPA i SWIFT – czym różnią się te przelewy zagraniczne? Czytaj więcej»

Opłaty za przelewy to często nie koniec wydatków

Bezpośrednie opłaty za przelewy zagraniczne to niejedyne koszty, które możesz ponieść w bankach. Dodatkowo należy często uwzględnić opłaty za prowadzenie konta. Niektóre banki mają stałą stawkę za takie usługi lub każą swoim klientom spełnić szereg warunków (m.in. odpowiednia suma wpływów, liczba transakcji kartą debetową itp.), by były one darmowe – w innym przypadku również pobiorą opłatę. Wtedy do kosztów z powyższej tabeli trzeba dodać jeszcze kwotę za roczne prowadzenie konta (to zazwyczaj opłata w wysokości kilku złotych miesięcznie, więc w skali roku trzeba doliczyć kilkanaście - kilkadziesiąt złotych).

Jak działa Internetowy Portfel Walutowy w Rkantor.com? Czytaj więcej»

 

Wymiana walut za darmo? Sprawdź jak to możliwe»


Przelew na Ukrainę bez konta bankowego

Czy wiesz, że można inaczej? Bez umowy w banku, bez spełniania szeregu obowiązków, by nie płacić za obsługę konta, z tańszymi przelewami, możliwością wpłaty i wypłaty gotówki oraz najkorzystniejszymi kursami wymiany walut?
Tym rozwiązaniem jest Rkantor.com – doskonały wybór dla tych, którzy planują regularnie wysyłać walutę na Ukrainę, a nie mają (lub nie chcą mieć) konta w żadnym polskim banku. Jak to działa?
 

REJESTRACJA I KORZYSTANIE Z PORTFELA RKANTOR.COM

 1. Rejestrujesz się online na stronie www.rkantor.com w kilka minut.
   
 2. Aktywujesz konto i po weryfikacji danych swobodnie korzystasz z serwisu.
   
 3. Po aktywacji Portfela możesz korzystać z darmowego dostępu do 19 kont walutowych. Jakie jeszcze masz możliwości?

Chcesz przelać gotówkę na konto bankowe w Polsce?

Jeśli zlecasz przelew do jednego z 19 polskich banków, w którym Rkantor.com ma otwarty rachunek, nie będzie cię to kosztowało ani grosza! Ponadto zlecenia te są realizowane zazwyczaj krócej niż w 15 minut, ponieważ są traktowane jako przelewy wewnętrzne.

700 zł oszczędności miesięcznie tylko na przelewach w PLN»

Chcesz wpłacić i wypłacać USD w gotówce bez konta w banku?

W Rkantor.com USD w gotówce są gotowe do odbioru po 30 minutach od momentu złożenia zlecenia w Rkantor.com. Za wpłaty i wypłaty waluty w gotówce nie pobieramy żadnych prowizji! Jak to zrobić?

 1. W swoim Panelu Klienta wybierasz „Wpłata w oddziale” i podajesz imię i nazwisko oraz numer telefonu osoby, która dokona wpłaty.
   
 2. Na podany przez ciebie numer telefonu otrzymujesz SMS ze specjalnym kodem, który da ci możliwość wpłaty gotówki.
   
 3. Wybierasz się do jednego ze 160 oddziałów banku Raiffeisen Polbank, podajesz kod i już możesz wpłacić lub wypłacić walutę w gotówce, by zasilić założony przez siebie Portfel (minimum 50 jednostek waluty).
Rkantor.com przyjmuje wpłaty aż w ośmiu walutach – PLN, EUR, USD, CHF, GBP, NOK, DKK, SEK. Dzienny limit wpłat jest bardzo wysoki – w przypadku PLN wynosi on aż 10 000. W innych walutach jest również zbliżony – 2000 EUR, 2000 USD, 3000 CHF, 2000 GBP, 20 000 NOK, 17 000 DKK, 20 000 SEK.

Chcesz zlecić przelew zagraniczny do kraju za wschodnią granicą Polski?

Rkantor.com oferuje przelewy do 245 miejsc na świecie, w tym na Ukrainę, Białoruś i do Rosji. Koszty przelewów w opcji SHA zaczynają się już od 1 EUR, możesz też skorzystać z przelewu w opcji OUR, dzięki której nie musisz obawiać się o koszty banków pośredniczących.

3 sprytne sposoby na bezpieczne przelewy. Sprawdź, jakie masz możliwości»

Kurs ma znaczenie

Jest jeszcze jedna ważna kwestia: Rkantor.com oferuje swoim klientom Gwarancję Najlepszego Kursu. Oznacza to, że gdy znajdziesz korzystniejszy kurs w innym kantorze internetowym lub banku, Rkantor.com da ci jeszcze lepszy kurs przy kolejnej transakcji, przy zachowaniu takiej samej całkowitej kwoty transakcji.

5 oszczędności w kantorze internetowym z branży fintech»
 
 

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>