Kantor internetowy »   Newsy »   Takiej sytuacji na dolarze dawno nie było! Czy FED to powstrzyma?  

Takiej sytuacji na dolarze dawno nie było! Czy FED to powstrzyma?

 
| 29.07.2019 16:52

Kurs dolara jest dziś najwyżej od dwóch miesięcy

Dolar jest dziś najwyżej od dwóch miesięcy. Może nie brzmi to jak powalający rekord, jednak jeśli spojrzymy na formację, która utworzyła się na wykresie USD/PLN od maja tego roku, to są powody do zaskoczenia, a dla niektórych – do niepokoju. Sytuacja robi się jeszcze ciekawsza w kontekście posiedzenia środowego posiedzenia FED.

Dla osób, które nie interesują się analizą techniczną, pojawi się tutaj nowe pojęcie – odwrócona formacja głowy i ramion, widoczna na poniższym wykresie. Co to oznacza? W dużym skrócie jest to sygnał zakończenia trendu spadkowego i początek wzrostów. Aby można było o niej mówić, muszą wystąpić zaznaczone na poniższym wykresie lewe ramię (R1, na małym obrocie), głowa (G, na jeszcze mniejszym obrocie) oraz prawe ramię (R2), z którego zostaje przebita linia szyi (zaznaczona pomarańczową kreską). Linia szyi jest przebijana przez gwałtowny wzrost obrotów i zapotrzebowania na daną walutę, która automatycznie winduje jej kurs. Taką sytuację obserwujemy właśnie na parze USD/PLN.

Wykres 1. Kurs USD/PLN od 4 kwietnia 2019 do 29 lipca 2019.

Kurs USD/PLN od 4 kwietnia 2019 do 29 lipca 2019
Źródło: X-Station.


- Tak podręcznikowej formacji odwróconej głowy i ramion dawno nie widzieliśmy na parze USD/PLN – mówi Kierownik Dealing Roomu Rkantor.com, Karol Adamiec. – Widać, że inwestorzy zaczynają masowo wykupywać dolara, jakby przygotowywali się na dalsze wzrosty. To o tyle ciekawe, że na najbliższym posiedzeniu Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED) w środę 31 lipca rynek oczekuje  decyzji o obniżce stóp procentowych w Stanach, co przynajmniej w teorii oznacza osłabienie waluty danego kraju – dodaje Karol Adamiec.

Wykres 2. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w ocenie inwestorów.

Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych
Źródło: CME FED Watch Tool.

Obniżka stóp procentowych w środę – dolar pozostanie na tym samym poziomie czy się osłabi?

Opisana powyżej sytuacja jest sygnałem hurraoptymizmu, jaki zapanował wśród inwestorów. W tym kontekście trudno ocenić, jaka może być reakcja rynku na środową decyzję FED. Choć obniżka – przynajmniej teoretycznie – jest już w cenach, to trudno wytłumaczyć obserwowane właśnie wzrosty. Na pewno są one realizacją oczekiwań rynku – część inwestorów spodziewała się obniżki nie o 25 pb, jak to się teraz zakłada, tylko aż o 50 pb. Nadzieje prysły jednak po posiedzeniu FOMC, które odbyło się 18-19 lipca, i na którym większość członków opowiedziała się za utrzymaniem stopy procentowej na poziomie 2,25-2,50 pkt.

Trend wzrostowy obserwujemy też na innych parach walutowych. Frank znajduje się najwyżej od lipca 2017 - na poziomie 3,88 zł.

Wykres 3. Kurs CHF/PLN od kwietnia 2017 do lipca 2019.

Kurs CHF/PLN od kwietnia 2017 do lipca 2019
Źródło: x-Station.


Frank najdroższy od 2 lat: będzie powtórka z czarnego czwartku?»​

Euro jest najwyżej od maja 2019 – na poziomie 4,28 zł.

Wykres 4. Kurs EUR/PLN od maja 2019 do lipca 2019.

Kurs EUR/PLN od maja 2019 do lipca 2019
Źródło: x-Station.

Spadki odnotowujemy natomiast na funcie, który w stosunku do dolara znalazł się najniżej od marca 2017 roku:

Wykres 5. Kurs GBP/USD od września 2019 do lipca 2019.

Kurs GBP/USD od września 2019 do lipca 2019

Źródło: x-Station.

Napływ kapitału do Stanów Zjednoczonych widać też na indeksach akcyjnych – indeks S&P w ostatnich tygodniach po raz pierwszy w historii przebił poziom 3000!

Wykres 6. Poziomy indeksu S&P w Stanach Zjednoczonych.

Poziomy indeksu S&P w Stanach Zjednoczonych


Źródło: Stooq.pl.

Szalone wzrosty na dolarze – czy to może być powód?

Wśród przyczyn obecnych wzrostów na dolarze wymienia się też rosnącą dysproporcję między tempem rozwoju dwóch największych światowych gospodarek: USA i Chin. Choć ostatnio pisaliśmy o rozczarowujących wskaźnikach przemysłowego PMI w Stanach» ​ a rynek obligacji wskazuje na sygnały możliwej recesji, to gospodarka USA nadal radzi sobie lepiej niż chińska. Opublikowane w piątek 26 lipca dane na temat wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych były lepsze od oczekiwań: odnotowano wzrost na poziomie 2,1 proc., prognozowano wzrost o 1,8 proc. Jeśli spojrzymy na roczne tempo wzrostu PKB w obu tych państwach, to zobaczymy, że wykres obrazujący sytuację w Chinach wygląda bardziej dramatycznie:

Wykres 7. Roczne tempo wzrostu PKB w Chinach w ciągu ostatnich 5 lat.

Roczne tempo wzrostu PKB w Chinach w ciągu ostatnich 5 lat
Źródło: Tradingeconomics.com.

Wykres 8. Roczne tempo wzrostu PKB w USA w ciągu ostatnich 5 lat.

Roczne tempo wzrostu PKB w USA w ciągu ostatnich 5 lat
Źródło: Tradingeconomics.com.

Wymień dolara po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

Stopy procentowe FED – czy to ostatni taki wykres?

Ostatnia obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w 2008 roku:

Wykres 9. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych od 2000 roku.

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych od 2000 roku
Źródło: Tradingeconomics.com.


Choć w ostatnich miesiącach posypały się deklaracje od banków centralnych innych państw o planach luzowania polityki monetarnej (czyli m.in. obniżania stóp procentowych, które skutkuje osłabieniem lokalnej waluty), to największe gospodarki jakby czekały na USA. Europejski Bank Centralny, który miał posiedzenie w ubiegłym tygodniu, zapowiedział takie kroki, jednak nie podjął jeszcze żadnej decyzji»​ Wydaje się, że w przypadku obniżki stóp w USA na taki sam krok zdecydują się Chiny; rozważa go też Japonia. To może być początek nowego etapu w światowej polityce monetarnej, o którym mówi się też jako o wojnie walutowej. Choć kształtowanie poziomu stóp procentowych jest jednym z narzędzi kształtowania polityki monetarnej, a w obecnej sytuacji postrzegane jest jako ratunek dla gospodarki, to przedłużający się stan utrzymywania stóp procentowych na obniżonym poziomie może w dłuższej perspektywie okazać się szkodliwy dla gospodarki. Ten argument bierze zapewne pod uwagę FED – nie wiadomo, czy lipcowa obniżka stóp będzie jednorazowym wydarzeniem, czy zapoczątkuje cykl obniżek.

Ważny tydzień dla rynku walutowego – na co zwrócić uwagę?

W tym tygodniu poza posiedzeniem FED ważna będzie też publikacja z amerykańskiego rynku pracy, tzw. payrolle. Te dane poznamy już w piątek 2 sierpnia. Prognozy są znacznie niższe niż w przypadku publikacji z czerwca, a jakiekolwiek rozczarowanie – czy to w zakresie poziomu płacy godzinowej, czy liczby nowych miejsc pracy, może odbić się na dolarze. Wciąż aktualny pozostaje też temat wojny handlowej na linii USA-Chiny – we wtorek rozpoczną się kolejne negocjacje w tej sprawie, jednak rynek nie ma już chyba dużych oczekiwań związanych z ich wynikiem. Pojawiają się nawet głosy, że Chiny czekają na wybory prezydenckie w USA, zaplanowane na listopad 2020 roku, z nadzieją, że stanowisko zajmowane dotychczas przez Trumpa obejmie kandydat Demokratów, z którym łatwiej – przynajmniej w teorii – będzie można się porozumieć.

Zaskakujące odbicie na rynku pracy w USA. Dolar rośnie w siłę. Co zrobi FED?»​

Masz pytania do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com. 

Tematy:

Dolar

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>