Kantor internetowy »   Newsy »   TOP 10 ekscentrycznych muzeów świata  

TOP 10 ekscentrycznych muzeów świata

 
| 18.07.2019 08:00

TOP 10 ekscentrycznych muzeów świat

Niejeden turysta, który utknął w długiej kolejce do Mony Lisy czy Wenus z Milo, zastanawiał się zapewne nad alternatywą dla ”standardowego” zwiedzania. Okazuje się, że muzealny świat ma wiele do zaoferowania! Na całym globie można znaleźć placówki prezentujące eksponaty, które wprawią w osłupienie waszych znajomych, gdy będziecie im o nich opowiadać. Oto subiektywna lista 10 najbardziej ekscentrycznych muzeów świata.

1. Muzeum Zerwanych Związków


Muzeum Zerwanych Związków

Brelok do kluczy do wspólnego mieszkania, żelazko, którym wyprasowano ślubny garnitur, czy siekiera, którą porąbano meble byłej dziewczyny – za każdym z tych z pozoru błahych przedmiotów stoi historia utraconej miłości. Muzeum Zerwanych Związków powstało w 2006 r. jako tymczasowa wystawa pamiątek po skończonej relacji, teraz jest placówką odwiedzaną przez dziesiątki tysięcy osób rocznie, z Nagrodą Kennetha Hudsona przyznawaną przez Europejskie Forum Muzeów na koncie. Wizyta pewnie nie da odpowiedzi na pytanie „Jak wyleczyć złamane serce?”, ale „Co zrobić z rzeczami po eks?” – już tak. Zbiór eksponatów i historii z nimi związanych wciąż się powiększa wraz z kolejnymi nieudanymi relacjami między parami! Do odwiedzenia w Zagrzebiu (polecamy wziąć ze sobą chusteczki!).  

Cena biletów: 40 HRK
 

2. Hołd dla zupek chińskich


Hołd dla zupek chińskich

W przypadku tego muzeum sprawa jest nieco pogmatwana. Legenda głosi, że najlepsze zupki chińskie pochodzą z Radomia, lokalizacji muzeum im poświęconego oczekiwalibyśmy, zgodnie z ich potoczną nazwą, w Państwie Środka, ale aby je odwiedzić musimy skierować się do Japonii. Dlaczego Kraj Kwitnącej Wiśni? Bo to właśnie stamtąd zupka chińska pochodzi. Stworzył ją w 1958 r. Momofuku Ando jako remedium na braki żywności. Makaron i suszone przyprawy z torebki zalewane wrzątkiem podbiły świat. Do tego stopnia, że w 2000 r. Japończycy uznali je za swój najważniejszy wynalazek XX w.! Kogo zupka błyskawiczna choć raz nie uratowała przed głodem na biwaku albo w czasie sesji egzaminacyjnej? Niektórzy nawet bagatelizują oficjalny przepis na przygotowanie zupki chińskiej i konsumują je bez użycia wody, traktując makaron instant jako chrupką przekąskę, To, wydawałoby się mało wyrafinowane, danie, ma całkiem ciekawą historię i… własne muzeum. W Muzeum Zupek Chińskich w Jokohamie można zobaczyć m.in.: replikę warsztatu Momofuku, ponad 3 tys. opakowań zupek, spoty reklamowe z nimi w roli głównej, ale też samodzielnie zrobić makaron instant czy skomponować własną zupkę. Smacznego!

Cena biletów: 500 JPY
 

3. Przerażające zwiedzanie


Przerażające zwiedzanie

Tym razem zapraszamy do Amsterdamu i znajdującego się tam Muzeum Tortur. To dość niewielka placówka kulturalna, ale w swojej kolekcji posiada kilka ciekawych i jednocześnie przerażających eksponatów. W mrocznych wnętrzach można znaleźć m.in. gilotynę, czapkę pomorską, zwaną inaczej zgniataczem czaszek, kołyskę Judasza, naszpikowane kolcami krzesło inkwizytorskie czy wywodzącą się z Półwyspu Iberyjskiego garotę. Łącznie zebrano około 40 narzędzi tortur z całej Europy. W muzeum można znaleźć bardzo bogatą ekspozycję zdjęć i ilustracji, prezentujących „bolesną” historię średniowiecza.

Cena biletów: 7,5 EUR
 

4. Muzeum ognistych patyczków


Muzeum ognistych patyczków

Ot, niby zwyczajny patyczek z drewna z siarkową główką. Jednak niewielu z nas wie, jak się produkuje zapałki. Odpowiedź znajdziemy w Częstochowie, gdzie działa jedyne muzeum zapałek w Europie, a do 2010 r. funkcjonowała najstarsza polska fabryka tych towarów. Turyści mogą zobaczyć tu sprawną, zabytkową linię technologiczną z lat 20. XX w. Jedną z atrakcji jest również kolekcja rzeźb wykonanych z zaledwie jednej zapałki oraz jedyny w województwie śląskim wernisaż filumenistyczny (filumenistyka to kolekcjonerstwo etykiet zamieszczanych na opakowaniach zapałek). Coś dla siebie znajdą tu nawet fani polskiego kina – w Muzeum Produkcji Zapałek wyświetlany jest bowiem zabytek polskiej kinematografii, trzyminutowy filmu pt. „Pożar zapałczarni w Częstochowie” z 1913 r., nakręcony przez braci Antoniego i Władysława Krzemińskich. Muzeum Produkcji Zapałek znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego – najciekawszej trasy turystyki poprzemysłowej w Polsce.

Cena biletów: 10 PLN
 

5. Jesteś drogowcem, a praca to Twoja pasja? To muzeum jest dla Ciebie!


Jesteś drogowcem, a praca to Twoja pasja

To nie jest muzeum dla osób ceniących sobie urozmaiconą ekspozycję. W Muzeum Asfaltu w Sacramento w USA zgromadzono fragmenty asfaltu z dróg z całego świata. Wśród nich jest m.in. asfalt z kultowej i najbardziej zakotwiczonej w popkulturze amerykańskiej Route 66 czy najstarszej drogi rzymskiej Via Appia Antica. W placówce można też znaleźć fragment Highway 1, czyli najdłuższej trasy świata, łączącej wszystkie stolice stanów Australii. Niestety nie wiemy, z którego odcinka tej mierzącej 14,5 tys. km trasy pochodzi eksponowany w muzeum kawałek asfaltu. W muzeum tym znajdziemy również ekspozycję, która ma być hołdem złożonym „asfaltowym artystom” – zdjęcia, rzeźby i obrazy namalowane na asfalcie to główne tematy tej części zbiorów.

Cena biletów: wstęp do muzeum jest bezpłatny

Specjalnie dla miłośników oryginalnych pomysłów na podróże: "Alternatywny pomysł na podróż do Maroka – czy było warto?"»​
 

6. Drugie śniadanie muzealne


Drugie śniadanie muzealne

Przenosimy się teraz do Columbus w stanie Georgia w USA. Tam swoją siedzibę ma Lunchbox Museum, czyli muzeum metalowych pojemników śniadaniowych. Najstarsze eksponaty pamiętają rządy prezydenta Dwighta Eisenhowera i mają już około 70 lat, a najmłodsze wyprodukowano podczas prezydentury Ronalda Reagana. W połowie lat 80. w życie weszły przepisy zakazujące produkcji metalowych pudełek, ponieważ uznano je za niebezpieczne dla zdrowia. Od tego czasu rozpoczęła się era plastikowych lunchboxów. Kolekcja zebrana przez Allana Woodalla liczy około 3,5 tys. pudełek na lunch (w wielu przypadkach z dołączonymi do nich termosami). Niektóre z eksponatów są obecnie wyceniane nawet na 2,5 tys. USD! Na miejscu można kupić pudełka, które dublują się w pokaźnej kolekcji tej placówki.

Cena biletów: 5 USD
 

7. Lubisz unikatowe stylizacje? Może to coś dla ciebie!


Lubisz unikatowe stylizacje?

W Pekinie można znaleźć sporo zaskakujących muzeów. Mamy tu placówki kulturalne poświęcone kranówce, pszczołom, arbuzom, policji, a nawet diabolo (gra zręcznościowa, polegająca na obracaniu zabawki w kształcie klepsydry pomiędzy dwoma kijkami połączonymi sznurkiem). Jednak w naszym rankingu bezapelacyjnie wygrywa muzeum, którego główną atrakcją są… skarpety. Sock Culture Museum powstało w 2013 r. Na ponad 3 tys. mkw. zebrano kolekcję ponad 1 tys. skarpetkowych eksponatów. Zwiedzający mogą zgłębiać kulturę skarpet domowych i ich historię. Pokazywane są tu książki poświęcone temu tematowi, maszyny do produkcji skarpet i, oczywiście, same skarpety. Przygotowano tu m.in. sale: historyczną, technologiczną, doświadczalną i przyszłości. Bardzo ciekawie prezentują się w tym muzeum dzieła sztuki stworzone – a jakże! – ze skarpet. Można tu podziwiać m.in. kolorową konstrukcję wykonaną z setek par skarpetek oraz zrobione z nich zabawki.

Cena biletów: brak danych
 

8.  O brudzie i mydle


O brudzie i mydle

W Bydgoszczy można znaleźć muzeum, które przedstawia historię brudu oraz jego arcywroga – mydła... Muzeum Mydła i Historii Brudu to fascynująca podróż po higienie osobistej od najdawniejszych czasów. Historia jest pokazywana przez ciekawostki i anegdoty, a eksponaty w placówce są interaktywne. Każdy ze zwiedzających może spróbować swoich sił w praniu starymi metodami czy produkcji własnego mydła. Muzeum powstało w 2012 r. i oprócz części wystawienniczej ma również sklep, w którym można kupić ekologiczne mydła i sole do kąpieli. Kosmetyki dla siebie znajdą tu również brodacze.

Cena biletów: 15 PLN
 

9.  „Higiena sanitarna jest ważniejsza niż niepodległość” – Gandhi


Higiena sanitarna jest ważniejsza niż niepodległość

Skoro już przy higienie jesteśmy, warto wspomnieć w tym miejscu o innym muzeum. Tym razem przenosimy się do Nowego Delhi, gdzie znajduje się Muzeum Toalet. Choć dla wielu jest to temat tabu, nie da się ukryć, że sanitariaty towarzyszą ludzkości niemal od zarania dziejów. W hinduskim muzeum można znaleźć nawet eksponaty z XII w.! Wrażenie na zwiedzających robi bardzo szczegółowa analiza rozwoju toalet, poczynając od 2500 r. p.n.e., a na… przyszłości kończąc. To nie błąd – muzeum zebrało ciekawe projekty toalet przyszłości. Placówka powstała w 1992 r. z inicjatywy dr. Bindeshwara Pathaka, hinduskiego socjologa i działacza społecznego. Lokalizacja takiego obiektu to nie przypadek – kraj zmaga się z dużym problemem sanitarnym. W Indiach jest więcej świątyń niż publicznych toalet, a co drugi Hindus swoje potrzeby fizjologiczne załatwia pod gołym niebem. W tym roku muzeum drugi raz z rzędu zostało laureatem konkursu Expertsʼ Choice Awards organizowanego przez TripExpert.

Cena biletów: wstęp do muzeum jest bezpłatny
 

10.  Muzeum słoniny


Muzeum słoniny

Słonina stała się motywem przewodnim lwowskiego Salo Art Museum. Oryginalna, acz skromna ekspozycja jest jedyną tego typu na świecie. Jej pomysłodawcą jest Borys Berger, miejscowy malarz. Zaskakujące są tutaj rzeźby – ust Marilyn Monroe, nosa Mikołaja Gogola, popiersie cesarza Franciszka Józefa, a nawet sporych gabarytów bijące serce. Wszystko oczywiście wykonane ze słoniny. By rzeźby zachowały „świeżość”, przechowywane są w przeszklonych lodówkach. Muzeum połączone jest z restauracją, która specjalizuje się w daniach ze słoniny. Serwowane jest tu sushi z jej dodatkiem, deski degustacyjne, a nawet pięknie wyglądające praliny ze słoniną.

Cena biletów: wstęp do muzeum jest bezpłatny. Lunch kosztuje 100 UAH, a zakres cenowy dań głównych waha się od 110 do 380 UAH.

Jakie oryginalne produkty kupisz za 5 dolarów w różnych krajach? Czytaj więcej»
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

Popularne kierunki podróży wcale nie muszą być nudne! Sprawdź jakie perełki wyszukaliśmy w:Tematy:

Ceny

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>