Kantor internetowy »   Newsy »   Twardy brexit coraz bliżej?  

Twardy brexit coraz bliżej?

 
| 16.10.2018 16:05

·        Mniejsze szanse na porozumienie UE z Wielką Brytanią
·        Dziś poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy
·        Finalny odczyt inflacji z Polski wyższy od szacunków
·        Sprzedaż detaliczna z USA rozczarowuje
·        EURPLN pozostaje stabilny

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Wczoraj wypowiedział się Donald Tusk, który zasugerował, iż nie dojście do porozumienia UE z Wielką Brytanią ws. warunków współpracy po opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo jest bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej. W najbliższych dniach prawdopodobnie będą pojawiać się wypowiedzi prominentnych polityków na temat brexitu, co będzie miało swoje przełożenie w notowaniach funta. Dziś poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy. Przewiduje się m.in. utrzymania się stopy bezrobocia na poziomie 4,0%.
·        Wczoraj poznaliśmy finalny odczyt inflacji z Polski za wrzesień. Okazał się on o 0,1 p.p. wyższy niż wstępne szacunki i wyniósł 1,9%. Dziś poznamy natomiast odczyt inflacji bazowej. Wczorajsza rewizja danych inflacji CPI sugeruje, iż inflacja bazowa mogła wynieść 0,9%. Ponadto o 10:00 opublikowane zostaną dane zatrudnieniu i płacach. W przypadku pierwszej z tych danych spodziewamy się lekkiego przyspieszenia względem ubiegłego miesiąca i wzrostu o 3,5%, natomiast w przypadku płac wzrost mógł wynieść 7,7%. Obie te nasze prognozy plasują się nieco powyżej rynkowych oczekiwań.
·        Wczoraj opublikowano dane o sprzedaży detalicznej w USA za wrzesień. Oczekiwano wzrostu o 0,4% m/m, natomiast osiągnięto wynik -0,1% m/m. Ponadto zrewidowano nieznacznie w dół odczyt za poprzedni miesiąc. Dzisiaj wśród danych z USA najważniejszy będzie odczyt produkcji przemysłowej, który poznamy o 15:15. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 0,2%.
·        Wczoraj zatwierdzono projekt włoskiego budżetu, który zakłada deficyt budżetowy na poziomie 2,4% PKB włoskiego. Zwiększenie dziury budżetowej we Włoszech budzi obawy zwłaszcza w kontekście wycofywania się EBC z programu skupu aktywów, co może skutkować wzrostem kosztów obsługi zadłużenia dla krajów strefy euro. Warto podkreślić, że presje na wzrost rentowności europejskich obligacji wywierają też amerykańskie obligacje, które kuszą znacznie wyższymi odsetkami.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Zmienność w notowaniach EUR/PLN w ostatnich tygodniach pozostaje niewielka. Trudno będzie o silny ruch w dół pary bez zmiany stanowiska RPP, nawet pomimo dobrych danych gospodarczych z Polski. Dziś przewidujemy kontynuacje pozostania w okolicy 4,30 przy czym raczej poniżej tego poziomu.

·        Duża zmienność prawdopodobnie nadal dotyczyć będzie brytyjskiego funta. Na przełomie tego i poprzedniego tygodnia. Ważne dla tej waluty będzie zarówno seria danych, która będzie pojawiać się od wtorku do czwartku w tym tygodniu jak i doniesienia na temat tego czy dojdzie do porozumienia z UE.
·        EURUSD pozostaje w dolnym zakresie konsolidacji, w której znajduje się w ostatnich miesiącach. Dziś wpływ na parę może mieć odczyt produkcji przemysłowej z USA. Po wczorajszym rozczarowaniu sprzedażą detaliczną, jeśli i dziś doszłoby do niskiego odczytu produkcji przemysłowej to prawdopodobnie dolar się osłabi, gdyż są to istotne miesięczne dane gospodarcze.
·        Na rynku ropy naftowej odmiana brent pozostaje powyżej istotnego poziomu 80 dolarów za baryłkę. Gwiazdą tego miesiąca jest kawa, której notowaniom w dolarze sprzyja istotne umocnienie się brazylijskiego reala w tym miesiącu.
·        Patrząc na rynek akcyjny dziś rano w Azji można uznać, iż jest on wzrostowy, jednak martwić mogą kolejne spadki na chińskim rynku akcji. Dziś wśród wyników finansowych z USA uwaga skupiać się będzie m.in. na Goldman Sachs, Netflix czy Morgan Stanley.


POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Funt

Brexit

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>