Kantor internetowy »   Newsy »   Umocnienie jena  

Umocnienie jena

 
| 13.02.2018 16:47

Kurs JPYPLN utrzymywał się w ostatnich kwartałach w trendzie spadkowym, w wyniku którego zszedł z okolic poziomu 3,80 w połowie 2016 r. w pobliże poziomu 3,0 na początku tego roku. Umocnienie się złotego w relacji do jena to efekt dwóch tendencji.

Z jednej strony ostatnie kwartały to konsekwentna aprecjacja euro względem japońskiej waluty. Głównym powodem tego ruchu są oczekiwania, iż Europejski Bank Centralny wobec bardzo dobrej kondycji europejskiej gospodarki będzie się decydował na ograniczenie wsparcia monetarnego. Oczekiwania zacieśniania polityki monetarnej w strefie euro kontrastują z wciąż bardzo luźną polityką monetarną w Japonii, gdzie władze utrzymują wyjątkowo wysoką skalę stymulacji monetarnej oraz zapowiadają konieczność utrzymywania tego kursu w nadchodzących miesiącach.

Z drugiej strony natomiast ostatnie kwartały przebiegają pod znakiem umocnienia się złotego w relacji do euro. Tutaj wsparciem dla notowań złotego są dobre wyniki polskiej gospodarki, jak również lepsza od oczekiwań kondycja polskiego budżetu. Notowaniom złotego w ostatnich kwartałach pomagał również wysoki poziom apetytu na ryzyko utrzymujący się na światowych rynkach, który wspierał notowania aktywów rynków wschodzących.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Ceny

Kursy

Waluty

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>