Kantor internetowy »   Newsy »   Uważaj na prowizje za wymianę walut!  

Uważaj na prowizje za wymianę walut!

 
| 03.01.2017 15:07

Wymiany walut coraz częściej nie dokonujemy już w bankach czy kantorach stacjonarnych – na rynku pojawiła się alternatywa w postaci kantorów internetowych i giełd wymiany walut. Mimo że często oferują one atrakcyjne kursy, warto zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty za transakcje i prowizje.

Świadomość finansowa Polaków rośnie z roku na rok. Coraz częściej zanim zdecydujemy się przeprowadzić transakcję, chcemy nie tylko wiedzieć, ile będzie nas to kosztować, lecz także czy jest ona odpowiednio zabezpieczona. Nie inaczej jest w przypadku wymiany walut w kantorach internetowych czy na giełdach społecznościowych. Ponieważ na rynku działa wiele takich podmiotów, warto mieć świadomość niewielkich, choć mających znaczenie dla zawartości i bezpieczeństwa naszego portfela, różnic między nimi. Dotyczy to m.in. kwestii prowizji, jaka może zostać doliczona.

Wymiana walut a koszty z nią związane – co musisz wiedzieć?

Aby prawidłowo oszacować koszty związane z wymianą walut, musisz poznać podstawowe pojęcia, które pojawiają się przy takich transakcjach. Mowa m.in. o:

  • marży – tę pokrywa klient, czyli ty, i jest ona już wliczona w kurs waluty,
  • kursie waluty – to informacja o cenie waluty wyrażona w innej walucie,
  • spreadzie – to różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty,
  • prowizji – to opłata pobierana m.in. przez pośredników, np. platformę pozwalającą użytkownikom wymieniać waluty między sobą.

Częstym błędem popełnianym przez osoby zainteresowane wymianą jest sprawdzenie jedynie kursu wybranej waluty. Niektórzy zakładają, że porównanie kursów walut wystarczy, aby wybrać najlepszą ofertę. Niestety, nie jest to prawda. Dlaczego?

  1. Kursy walut zmieniają się co kilka sekund. Podczas oceny oferty danego podmiotu głównym kryterium powinno być porównanie spreadów, czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty. Spread to koszt wymiany dla klienta.
     
  2. Często do podanego kursu walut należy doliczyć prowizję.
Popularna giełda wymiany walut w Polsce pobiera od użytkowników prowizję w wysokości 0,2% wartości transakcji (prowizja dotyczy transakcji do 200 000 zł miesięcznie). Prowizja ta jest zawsze odejmowana od kwoty uzyskanej po dokonaniu wymiany. W praktyce wygląda to tak, że osoba korzystająca z takiego serwisu otrzymuje na wskazany rachunek bankowy kwotę wymiany uszczuploną o wspomnianą wysokość prowizji. Zakładając, że sprzedałeś walutę obcą, np. franki szwajcarskie, za 1 000 zł, to faktycznie na twoje konto wpłynie 998 zł – 2 zł serwis pobierze tytułem właśnie prowizji. Kursy widoczne na stronie nie uwzględniają tej prowizji.

W jednym z kantorów online klienci również muszą liczyć się z naliczeniem prowizji za wymianę jednej z walut. Dotyczy ona wyłącznie osób, które nie są posiadaczami konta walutowego w jednym z banków wymienionych na stronie.

Opłata za przeliczenie walut w przypadku płatności online – ile wynosi?

Marża czy prowizja to nie zawsze wszystko, na co musisz zwrócić uwagę. Zamierzasz przeprowadzić transakcję przez serwis zajmujący się płatnościami online? Jeżeli konieczne będzie przewalutowanie (np. złotówek na dolary, aby dokonać zakupu w zagranicznym sklepie internetowym), to musisz się liczyć nie tylko z ustalonym przez serwis kursem, który może być mało atrakcyjny – w jednym z najpopularniejszych serwisów jest pobierana opłata w wysokości 4%, lecz także dodatkową opłatą w wysokości 2,5% – opłata jest naliczana w przypadku, gdy zdecydujesz się wymienić walutę za pomocą konwertera walut w ramach salda konta w tym serwisie online.

Jak sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić na sprzedaży lub zakupie walut? Warto posłużyć się kalkulatorem walutowym, który dostępny jest na stronie dostawców usług zajmujących się wymianą online. Załóżmy, że chcesz sprzedać 1 000 EUR. Dzięki kalkulatorowi Rkantor.com możesz policzyć swoje oszczędności na wymianie dowolnej kwoty!
 
Oblicz
EUR / PLN
Rkantor.com
438,13
PLN
(4,3813)
-
Pekao SA
426,32
PLN
(4,2632)
Zyskujesz:
=
11,81PLN
[wróć do kalkulatora]
 

Nie tylko cena, czyli jak wybrać kantor

Aby zrozumieć różnice między poszczególnymi kantorami internetowymi, należy zwrócić uwagę na ich strukturę właścicielską i czas działania na rynku. Te, za którymi stoi solidny właściciel, mogą obniżyć np. wysokość spreadu lub całkowicie zrezygnować z naliczania prowizji.
 

Jeżeli chodzi o strukturę właścicielską, to aktualnie można wyróżnić następujące kantory internetowe:

  • mające prywatnych właścicieli,
  • powiązane z sektorem bankowym.
Do tej drugiej grupy należy m.in. Rkantor.com. Choć ten e-kantor czerpie z doświadczenia banku Raiffeisen Polbank, to jednak ma odrębną strukturę. Rkantor.com prowadzi spółka-córka Raiffeisen Polbank, czyli Raiffeisen Solutions.

Kantory internetowe powiązane z kapitałem bankowym dbają o bezpieczeństwo środków swoich klientów i stosują zabezpieczenia takie jak banki. Mimo że wysokość spreadu, prowizji czy pozostałe opłaty są ważne, to jednak pamiętaj, że nie najważniejsze – jeśli chodzi o twoje finanse, warto być pewnym, że są one bezpieczne.
 

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>