Kantor internetowy »   Newsy »   W centrum uwagi dane nt. PKB strefy euro  

W centrum uwagi dane nt. PKB strefy euro

 
| 30.10.2018 10:14

·        Dziś ważne dane o inflacji z Niemiec i PKB strefy euro.
·        Eurodolar w konsolidacji, EURPLN z szansą na powrót pod 4,33 przy lepszych nastrojach globalnych.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Bariery handlowe pozostają jednym z czynników wpływających na i tak już wysoką nerwowość na rynkach. Wczoraj spadki chwilowo nasiliła informacja o tym, że USA mogą nałożyć cła na pozostałe (nie objęte jeszcze nowymi barierami) dobra importowane do USA. Negatywny wydźwięk tych informacji złagodziły jednak późniejsze wypowiedzi D. Trumpa, który liczy na wypracowanie porozumienia z Chinami. Pozytywną dla rynków informacją była też zapowiedź obniżenia podatku na zakup samochodów, co wsparło zwłaszcza notowania sektora motoryzacyjnego w Europie.

·        Informacje te przyćmiły też (przynajmniej w reakcji rynków) deklarację A. Merkel, o nie ubieganiu się o fotel szefa partii CDU w grudniowych wyborach i rezygnacji z polityki po upływie jej kadencji w 2021 roku. Tym niemniej jest to czynnik ryzyka dla sytuacji i decyzyjności UE.

·        Po stronie danych makro, na początku tygodnia w centrum uwagi znajdują się odczyty inflacji. Wczoraj dane z USA pokazały stabilizację wskaźnika bazowego PCE (obserwowanego przez Fed) na poziomie 2%r.r. Dziś z kolei ważne (także dla jutrzejszego odczytu z Polski) będą wyniki inflacji z Niemiec. Oczekujemy lekkiego odbicia wskaźnika (w tym CPI do 2,4%r/r z 2,2% we wrześniu).

·        Dzisiaj Eurostat opublikuje także wstępny szacunek PKB w III kw. w strefie euro. W wielu krajach dynamika gospodarcza uległa ochłodzeniu w trakcie lata. Prowadzi to do oczekiwań na zwolnienie wzrostu PKB strefy euro (0,3% kw./kw,), Hiszpanii (między 0,5% a 0,6%), Włoch (między 0,1% a 0,2%). Jedynym wyjątkiem jest tutaj Francja. Przy 0,4% kw./kw. opublikowane rano odczyty pokazały, że wzrost przekroczył wynik 0,2% w poprzednim kwartale, choć okazał się gorszy od oczekiwań (0,3%).

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Eurodolar kontynuuje krótkoterminową stabilizację przy 1,14. Dziś ważne dla pary będą dane o inflacji z Niemiec i wzroście PKB strefy euro. Zwłaszcza ewentualne rozczarowanie odczytem inflacji mogłoby spowodować większy ruch w dół kursu. Nie jest to jednak nasza bazowa prognoza, dlatego oczekujemy raczej stabilizacji dziś przy 1,14.

·        Eurozłoty wczoraj dość silnie zareagował na pogłębienie przeceny na rynkach globalnych, jednak nie zwiastuje to naszym zdaniem wybicia poza kolejne opory zlokalizowane przy 4,34 i 4,35. Dziś lepsze nastroje powinny sprzyjać powrotowi pod 4,33.

Poprawa sentymentu podczas wczorajszej sesji w Europie ostatecznie umożliwiła ponad 1%-owe odbicie niemieckiego DAX (wspieranego sektorem motoryzacyjnym) i 1% wzrostu na WIG20. Dziś oczekujemy kontynuacji odbicia po ostatniej silnej przecenie.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

PKB

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>