Kantor internetowy »   Newsy »   W centrum uwagi krajowa polityka  

W centrum uwagi krajowa polityka

 
| 09.01.2018 10:08

·        Kontynuacja wzrostów na światowych giełdach.
·        Umocnienie dolara na początku tygodnia.
·        Korekcyjne osłabienie złotego.
·        Dzisiaj w centrum uwagi będzie krajowa polityka, w tym rekonstrukcja rządu oraz spotkanie Premiera Morawieckiego z szefem KE J. Junckerem.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Początek tygodnia przebiegał od znakiem kontynuacji wzrostów na światowych rynkach akcji, napędzanych przez ostatnie dane makro, potwierdzające bardzo dobrą kondycję światowej gospodarki na przełomie roku. Na Wall Street S&P 500 zyskał 0,2%, odnotowując już piątą sesję wzrostową z rzędu w oczekiwaniu na rozpoczynający się w tym tygodniu sezon publikacji wyników kwartalnych w USA. Dobrze wyglądała wczoraj również sytuacja na europejskich giełdach, Euro Stoxx zanotował wzrost o 0,3 % i była to czwarta z rzędu wzrostowa sesja tego indeksu. Bardzo dobre nastroje na początku tygodnia panują również na warszawskiej giełdzie. Wczoraj WIG 20 zyskał 0,8% i znalazł się w rejonie ubiegłorocznego szczytu.

·        Na rynku walutowym wczorajsza sesja przebiegała pod znakiem umocnienia dolara, który odrabiał straty poniesione w ubiegłym tygodniu. Ostatnie umocnienie dolara można interpretować głównie w charakterze odreagowania technicznego. W ostatnich dniach nie napłynęły bowiem informacje, które w istotny sposób zmieniałyby fundamenty kształtujące notowania amerykańskiej waluty.

·        Umocnienie dolara wspierane jest przez wzrost amerykańskich rentowności skarbowych. Rentowności obligacji 10-letnich rosły na ostatnich trzech sesjach i ponownie zbliżyły się do poziomu 2,5%. Wzrost dochodowości rentowności na rynku bazowym nasilają zwyżki cen ropy naftowej (wczoraj ceny surowca znalazły się na nowych kilkuletnich maksimach), które pobudzają oczekiwania inflacyjne w światowej gospodarce.

·        Kurs EURUSD zszedł wczoraj w okolicę 1,195, jednak dzisiaj ranojuż nieznacznie rośnie. Notowaniom EURUSD pomagają lepsze od oczekiwań dane na temat niemieckiej produkcji przemysłowej oraz bilansu handlowego, które napłynęły rano.  W przypadku tej pary walutowej oczekujmy na razie kontynuacji ruchu w przedziale 1,19-1,21, przy czym po spadkach na przełomie tygodnia możliwy jest powrót do powyżej 1,20 w oczekiwaniu na dane nt. inflacji ze USA, które poznamy pod koniec tygodnia.

·        Po umocnieniu złotego w ubiegłym tygodniu, początek tego tygodnia przynosi odreagowania wcześniejszego ruchu. Kurs EURPLN po teście kilkuletnich minimów w okolicy 4,14 odbił w kierunku  poziomu 4,17. W przypadku złotego korzystne pozostaje otoczenie międzynarodowe w tym wzrosty indeksu MSCI Emerging, który w ślad giełd rozwiniętych notuje dynamiczny wzrost na początku roku.

·        Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się jednak przede wszystkim krajowa polityka: najpierw poznamy zmiany w gronie Rady Ministrów, popołudniu zaplanowane jest natomiast spotkanie premiera Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej J.C. Junckerem. Nie spodziewamy się jednak, aby wydarzenie te przełożyły się na gwałtowniejsze ruchy EURPLN i zakładamy, że najbliższe dni będą przebiegały pod znakiem konsolidacji. Wzrosty pary powinny wyhamowywać w okolicy 4,18. Strefą wsparcia  jest natomiast 4,14-4,15.

·        Obserwowane na początku tygodnia umocnienie dolara względem euro oraz osłabienie złotego względem wspólnej waluty przekładają się na wzrost kursu USDPLN do powyżej 3,49. W przypadku tej pary spodziewamy się, ze okolica poziomu 3,50 powinna okazać się skutecznym oporem dla wzrostów.


POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>