Kantor internetowy »   Newsy »   W centrum uwagi odczyt inlfacji z USA  

W centrum uwagi odczyt inlfacji z USA

 
| 13.03.2018 10:17

·        NBP opublikował raport o inflacji.
·        Nieduża zmienność kursu EURUSD w oczekiwaniu na dane nt. inflacji z USA.
·        Dane  z USA kluczowe również dla notowań złotego.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się przede wszystkim odczyt inflacji CPI z USA. Po silnym wzroście o 0,5% mdm w styczniu w lutym spodziewamy się wyhamowania dynamiki do 0,1% (konsensus rynkowy zakłada wynik 0,2%). W ujęciu rdr wskazuje to na wzrost do 2,2% wobec 2,1 % w styczniu.

·        Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj szczegóły marcowych prognoz makroekonomicznych. Zakładają one wzrost gospodarczy w tym roku na poziomie 4,2 % oraz 3,8 % i 3,6 % w kolejnych dwóch latach. W raporcie podkreślono wciąż wysoki poziom konsumpcji jak również poprawiające się perspektywy w kategorii inwestycji. Projekcja inflacji zakłada wskaźnik CPI w tym roku na poziomie 2,1 % oraz jego przyspieszenie do 2,7 % oraz 3,0 w kolejnych dwóch latach. W raporcie wskazano, że wzrost inflacji będzie spowodowany wzrostem presji kosztowej i popytowej w polskiej gospodarce.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczorajsza sesja na europejskich giełdach przebiegała pod znakiem wzrostów napędzanych przez poprawę nastrojów, wywołaną piątkowym raportem z rynku pracy w USA, który wskazał na silny wzrost zatrudnienia przy wciąż relatywnie umiarkowanej presji płacowej. Nieco gorszy wydźwięk miała jednak już wczorajsza sesja na giełdach w USA, gdzie tylko Nasdaq zdołał zakończyć dzień na plusie osiągając przy okazji nowy historyczny rekord wysokości. Większa ostrożność widoczna jest również na dzisiejszej sesji na giełdach azjatyckich, gdzie indeksy notują mieszane wyniki.

·        Schłodzenie nastrojów na giełdach następuje w oczekiwaniu na dzisiejszy odczyt inflacji CPI z USA. W naszej ocenie dynamika wzrostowa tego wskaźnika wytraciła tempo w lutym, co powinno wpisywać się w obraz wciąż relatywnie umiarkowanej presji inflacyjnej w gospodarce USA i wspierać apetyt do ryzykownych aktywów. Wynik lepszy od oczekiwań może jednak przełożyć się na powrót obaw o silniejszy wzrost inflacji za oceanem, na który Fed musiałby reagować bardziej agresywnymi, niż obecnie zakładane, podwyżkami stóp procentowych.

·        Na rynku walutowym wczorajsza sesja przebiegała pod znakiem niedużych zmian kursu EURUSD, który poruszał się w okolicy poziomu 1,23. Dzisiaj większą zmienność wprowadzić mogą jednak dane nt. inflacji z USA. Spodziewane przez nasz wyhamowanie dynamiki wzrostowej tego wskaźnika powinno być argumentem za wzrostem kursu. Potencjał wzrostowy ograniczać będzie jednak obecny zakres wahań (1,22-1,25), w którym kurs powinien utrzymać się w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe posiedzenie Fed.

·        Ruch boczny w okolicy 4,20 kontynuował wczoraj kurs EURPLN. Dzisiaj o ruchach polskiej waluty decydować będą głównie dane z USA. Odczyt inflacji z USA zgodny lub poniżej oczekiwań powinien stanowić wsparcie dla globalnego sentymentu i pomagać również notowaniom złotego. W takim scenariuszu EURPLN powinien zejść w okolicę 4,18. Wyższa od oczekiwań inflacja z USA skutkować może jednak testem marcowego szczytu w okolicy 4,22.

Również o notowaniach pary USDPLN decydować będą dzisiaj dane nt. inflacji z USA. Spodziewamy się, że powinny one być raczej argumentem za powrotem kursu do poniżej 3,40. Odczyt powyżej oczekiwań skutkować będzie testem strefy oporu na 3,42-3,43.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Euro

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>