Kantor internetowy »   Newsy »   W centrum uwagi odczyty inflacyjne  

W centrum uwagi odczyty inflacyjne

 
| 29.03.2018 10:46

·        Moody’s podwyższa prognozy dla Polski, ale nie widać perspektyw do zmiany samego ratingu.
·        Dzisiejsze dane z USA (wydatki konsumentów, inflacja) i Niemiec (inflacja) powinny sprzyjać odbiciu EURUSD.
·        Wyhamowanie przeceny na rynkach rozwiniętych, przy gorszych wynikach na parkietach krajów emerging, w tym w Polsce.
·        EURPLN odporny na pogorszenie sentymentu, ale bariera 4,20 powinna hamować spadki.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś w kalendarzu makro znajdują się dane z USA: wydatki konsumentów i preferowana przez Fed miara inflacji PCE. W przypadku pierwszego wskaźnika zakładamy niewielki przyrost za luty o 0,1%m/m (mniej niż konsensus). Inflacja PCE, w tym także jej miara bazowa, prawdopodobnie jeszcze w lutym pozostała bez zmian w ujęciu r/r, jednak począwszy od marca spodziewamy się wyraźnego przyspieszenia wskaźnika. Dlatego też utrzymujemy prognozę kolejnej podwyżki stóp przez Fed w czerwcu i sądzimy, że wtedy też gremium zrewiduje swoją prognozę odnośnie skali podwyżek w tym roku do czterech.

·        Dziś poznamy też wstępne dane o inflacji za marzec z Niemiec. Zakładamy, że w odczycie widoczny będzie tradycyjny wzrost cen związany ze świętami wielkanocnymi, dlatego prognozujemy przyspieszenie wskaźnika do 1,7%r/r z 1,2%r/r. Nasza prognoza jest tym samym wyższa niż konsensus (1,6%r/r).

·        Po tym jak agencja Moody’s wstrzymała się z rewizją ratingu Polski zaplanowaną na ubiegły piątek, wczoraj podała nowe prognozy dla naszego kraju. Założenia odnośnie PKB na 2018r. zostały podniesione do 4,3%r/r z 3,5% we wrześniu (nasza prognoza to 4,6%). Obniżono prognozy deficytu i długu w relacji do PKB do odpowiednio 1,8% oraz 51,6%. Nowe prognozy na 2019 rok zakładają natomiast wzrost PKB o 4%r/r (nasza prognoza 3,9%) i inflację na koniec roku na poziomie 3% (my: 2,7%). Prognozy zakładają brak eskalacji konfliktu z UE ws. m.in. systemu sądownictwa, który w ocenie agencji może osłabić ocenę siły instytucjonalnej Polski. Mimo to agencja ocenia, że ryzyka dla ratingu są zbilansowane. W stronę podniesienia ratingu zadziałać mogłyby reformy obniżające deficyt strukturalny w Polsce i poprawa otoczenia instytucjonalnego, zaś na obniżenie wpłynąć może pogorszenie klimatu inwestycyjnego lub brak reform strukturalnych, które obniżyłyby napływ inwestycji bezpośrednich.

·        Biorąc pod uwagę takie prognozy i komentarz nie należy w najbliższych miesiącach oczekiwać zmiany ratingu Polski ze strony Moody’s (A2, perspektywa stabilna). Pozostaje on jednocześnie o jeden poziom wyższy od Fitch (A-) i dwa poziomy od S&P (BBB+).

·        Według trzeciego odczytu PKB USA wzrósł w ostatnim kwartale 2017r. o 2,9%kw./kw. zann. – więcej niż zakładał konsensus 2,7% i niż poprzednie szacunki  na poziomie 2,6% i 2,5%.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Zgodnie z oczekiwaniami wczorajsza sesja na rynkach rozpoczęła się od wyraźnej przeceny po tym jak w USA w dół indeksy ciągnęły spółki technologiczne przekładając się na solidne spadki. W dalszej części wczorajszego dnia jednak zachodnioeuropejksie indeksy odrabiały straty, w tym IBEX czy CAC40 wyszły na wyraźne plusy (0,86% i 0,29%), a DAX zanotował umiarkowany spadek o 0,25%. Indeks tym samym pozostał pod barierą 12000pkt, za to wyhamował zniżki powyżej minimum z poniedziałkowej sesji przy 11726pkt, co jest pozytywnym sygnałem technicznym. Tymczasem w USA wczorajsze notowania zakończyły się już mniejszą przeceną w przypadku S&P500, który stracił 0,3%. Słabiej radził sobie wciąż sektor technologiczny: NASDAQ spadł o 0,85%.

·        Gorzej na tym tle wypadały rynki wschodzące w tym Polski. WIG20 stracił wczoraj 1,9%, wyznaczając nowe minimum tegorocznych spadków poniżej poziomu 2200pkt.

·        Przy takim otoczeniu rynkowym wciąż dobrze radził sobie złoty. Kurs EURPLN zanotował kolejny spadkowy dzień docierając do psychologicznej bariery 4,20. Tu jednak może zabraknąć paliwa do dalszej zniżki, na co wskazują już dzisiejsze notowania i powrót na nieco wyższe poziomy. Sesja powinna więc przebiec raczej pod znakiem stabilizacji powyżej 4,20.

·        Eurodolar pozostając w zakresie 1,22-1,25 wrócił wczoraj na niższe poziomy przy 1,23, po wcześniejszym nieudanym ataku na górne ograniczenie tej kilkumiesięcznej już konsolidacji. Sprzyjała temu wyższa od prognoz rewizja danych o PKB z USA. Dzisiejsze dane zza oceanu mogą już jednak nie pomagać dolarowi, za do euro wspierać powinno odbicie inflacji w Niemczech. Zakładamy dlatego próbę powrotu bliżej 1,24 na dzisiejszej sesji.

Zakładane przez nas osłabienie dolara powinno też sprzyjać wyhamowaniu wzrostów kursu USDPLN, który dziś rano oscyluje przy 3,41. Oczekujemy dlatego powrotu bliżej bariery 3,40.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Euro

Moody's

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>