Kantor internetowy »   Newsy »   W centrum uwagi posiedzenie Fed  

W centrum uwagi posiedzenie Fed

 
| 13.06.2018 09:37

·        Rynek oczekuje na decyzję Fed dziś wieczorem
·        Wzrost inflacji w USA przemawia za podwyżką stóp o 25 pb.
·        Możliwy wzrost EURPLN w stronę 4,29
·        Brak impulsów do dalszych wzrostów indeksów w USA i w Warszawie

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest zaplanowana na wieczór decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Najprawdopodobniej zdecyduje się ona podnieść stopy procentowe o kolejne 25 pb., co nie będzie jednak stanowić zaskoczenia. Uwaga rynków skoncentruje się zatem na tekście komunikatu oraz oczekiwaniach członków FOMC co do ścieżki stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

·        Oprócz decyzji Fed dzisiaj poznamy także dane o inflacji PPI z USA, która najprawdopodobniej przyspieszyła na bazie wzrostu cen ropy naftowej, oraz dynamikę produkcji przemysłowej ze strefy euro. Obydwa wskaźniki nie wpłyną jednak raczej na nastroje na rynkach.

·        Wśród wydarzeń z kraju, na uwagę zasługują z kolei krajowe dane o bilansie płatniczym w kwietniu. Mogą one nieco rozczarować jednak raczej nie na tyle, aby odwrócić uwagę inwestorów od banków centralnych. Na zmienność kursu nie wpłynie też raczej dzisiejsza debata w Parlamencie UE nt. praworządności w Polsce, która nie przyniesie raczej przełomu w sporze z Brukselą.  

·        Wśród wczorajszych odczytów makroekonomicznych warto z kolei zwrócić uwagę na rozczarowanie niemieckim indeksem ZEW oraz dane o inflacji CPI z USA. Pogorszenie nastrojów w Niemczech miało naszym zdaniem przyczynę w niepewności politycznej przez co niekoniecznie będzie zjawiskiem trwałym. Przyspieszenie inflacji w USA do 2,8% r/r z 2,5% przed miesiącem wynikało z wyższych cen ropy, przy czym maj przyniósł także wyższą dynamikę komponentów bazowych. Tym samym, wczorajsze dane o inflacji z pewnością były dla FOMC argumentem za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Kolejny nieudany test oporu na 1,18 wskazuje, że na rynku brakuje impulsu potrzebnego do dalszego umocnienia euro. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę oczekiwania na decyzje dwóch najważniejszych bankówo centralnych. W oczekiwaniu na dzisiejszy komunikat FOMC dolar może się umacniać, umożliwiając spadek EURUSD w stronę 1,1730. Zejście poniżej może jednak być utrudnione z uwagi na prawdopodobne jastrzębie sygnały na jutrzejszym posiedzeniu EBC.

·        Oczekiwania na jastrzębie sygnały, zarówno ze strony Fed jak i EBC nie sprzyjają złotemu. Kurs EURPLN może zatem dzisiaj wzrastać, jednak nie oczekujemy też wyjścia powyżej maksimów z ostatnich dni tj. okolicy 4,2950. Obecny zakres wahań należy raczej traktować jako konsolidację, z której wyjście zależne będzie od kierunku EURUSD.  

·        Amerykański rynek akcji pozostaje w układzie wzrostowym i dziś indeks S&P 500 może zbliżyć się do 2800 pkt. Wyjście powyżej wspomnianego oporu może być jednak trudne. Hamulcem pozostaje kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed i związana z tym możliwość wzrostu rentowności obligacji. Sytuacja ta nie sprzyja wzrostom także w Warszawie, gdzie WIG20 wciąż zmaga się z oporem w okolicach 2250 pkt.  
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>