Kantor internetowy »   Newsy »   W oczekiwaniu na Fed  

W oczekiwaniu na Fed

 
| 26.09.2018 09:33

·        Fed może dziś podnieść stopy o 25 pb
·        Wyjątkowo dobre dane makroekonomiczne z USA
·        Kolejne gołębie sygnały z RPP
·        EURUSD w konsolidacji w oczekiwaniu na decyzję Fed
·        Lepszy sentyment dla rynków wschodzących wspiera złotego

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Wydarzeniem dnia będzie dziś z pewnością decyzja Fed. Amerykański bank centralny podniesie prawdopodobnie stopy procentowe o 25 pb. i zasugeruje kolejny taki ruch w grudniu, co byłoby potwierdzeniem wcześniejszych sygnałów, płynących z FOMC. Bez większych zmian pozostawać powinna też projekcja ścieżki stóp procentowych. Fed utrzyma prawdopodobnie prognozę zakładającą kolejne trzy podwyżki w przyszłym roku. W okolicy poziomu 3,0% zostanie też najprawdopodobniej utrzymana prognoza długoterminowej stopy procentowej. W tej sytuacji najciekawszą informacją będzie wydłużenie horyzontu prognoz Fed o kolejny rok oraz ewentualne zmiany prognozowanych parametrów ekonomicznych.

·        Scenariusz taki potwierdzają wczorajsze dane makroekonomiczne. Indeks nastrojów konsumenckich Conference Board osiągnął we wrześniu 138 pkt, przekraczając zarówno oczekiwania rynku jak też poziom z sierpnia. Warto też podkreślić, że zanotowany odczyt jest najwyższym od końca 2000 roku. Bardzo wysoką wartość osiągnął też indeks nastrojów w przemyśle z regionu Richmond, którego odczyt na poziomie 29 pkt. był najwyższym w historii badania. Przy tak dobrym stanie koniunktury trudno zatem oczekiwać złagodzenia retoryki członków FOMC

·        Bez większych zmian pozostaje natomiast nastawienie krajowej RPP. Zdaniem J. Kropiwnickioego obecna sytuacja nie wymaga zmian stóp procentowych i stan ten utrzyma się najprawdopodobniej do końca 2019 roku. Co ciekawe, zwrócił on uwagę, że skuteczność zmian stóp procentowych byłaby obecnie znacznie większa w przypadku konieczności chłodzenia koniunktury niż stymulacji popytu. Wskazuje to, że przynajmniej w najbliższym czasie grono zwolenników łagodzenia polityki pieniężnej na wypadek spowolnienia PKB pozostaje bardzo ograniczone. J. Kropiwnicki nawiązał też do niestandardowych narzędzi rozważanych przez NBP. Jego zdaniem sama analiza dostępnych narzędzi jest wskazana, jednak nie wydaje się, aby w przyszłości miała zaistnieć potrzeba ich wykorzystania w Polsce.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczorajsza sesja na amerykańskich giełdach nie przyniosła dużych zmian. Indeksy giełdowe, w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję Fed, konsolidują tym samym wzrosty notowane w ubiegłym tygodniu w wyniku, które wyprowadziły je na nowe historyczne maksima. Pod znakiem wzrostów przebiegała natomiast wczorajsza sesja na rynku europejskim jak również dzisiejsza na rynkach azjatyckich. Tutaj dominującym czynnikiem jest większy optymizm co do tego jak dalej toczyć będą się prowadzone przez D. Trumpa wojny handlowe. Wydaje się, że jest tylko kwestią czasu wypracowanie porozumienia handlowego pomiędzy USA i Kanadą, które uzupełni wcześniej opracowany traktat handlowy pomiędzy Meksykiem a USA, zastępując dotychczasowe porozumienie o wolnym handlu NAFTA. Spadł również nieco pesymizm, co do przyszłości relacji handlowych na linii USA i Chiny. Co prawda w tym tygodniu amerykański prezydent wprowadził nowe cła na chińskie produkty, ich wysokość okazała się jednak niższa niż wskazywały wcześniejsze zapowiedzi (10%, a nie 25%). Również skala reakcji odwetowej Chin była mniejsza niż można było to zakładać. Wydaje się mało prawdopodobne, że prezydent USA zdecyduje się na wprowadzenie kolejnych ceł przed wyborami uzupełniającymi zaplanowanymi na początek listopada, więc przynajmniej w kolejnych kilku tygodniach temat ten nie powinien ciążyć notowaniom.

·        Poprawa sentymentu globalnego, w tym odbicie indeksu MSCI Emerging, który od wrześniowych, ponad rocznych minimów, zyskał już blisko 5% pomaga notowaniom indeksów na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 testował wczoraj w trakcie sesji poziom 2300 pkt. Ostatecznie zamknął się jednak poniżej tej bariery. Z technicznego punktu widzenia wzrost do powyżej tego poziomu otwierał będzie drogę do testu sierpniowego szczytu w okolicy 2390 pkt.

·        Na rynku walutowym początek tygodnia przebiega pod znakiem konsolidacji kursu EURUSD nieco poniżej poziomu 1,18 po wcześniejszych wzrostach, notowanych od połowy sierpnia.  Głównych powodów ostatniego ruchu można upatrywać w dwóch czynnikach. Po pierwsze rynek z większym przekonaniem wierzy, że wobec danych sugerujących stabilizowanie się wzrostu gospodarczego w strefie euro na relatywnie wysokim jak na ten region poziomie 2,0% r/r, EBC będzie stopniowo zacieśniał politykę monetarną. Drugim kluczowym czynnikiem pobudzającym notowania EURUSD w ostatnim czasie jest większy optymizm, co do tego jak dalej toczyć będą się wojny handlowe. Dzisiaj kluczowe dla notowań pary będą efekty posiedzenia Fed. Jastrzębia interpretacja spotkania może sprowadzić kurs w okolicę poziomu 1,17. Ewentualne jastrzębie sygnały Fed w naszej oceni nie będą jednak w stanie na trwale obniżyć kurs i spodziewamy się, że kurs będzie kontynuował test górnego ograniczenia konsolidacji, w której znajduje się od początku sierpnia (przedział 1,18-1,185), z którego ostatecznie powinien wybić się górą.

·        Wyższy kurs EURUSD w połączeniu ze spadkiem obaw o dalszą poważną eskalację wojen handlowych pomagać powinny notowaniom złotego. Kurs EURPLN ostatnie dni spędza w konsolidacji w pobliżu 4,30. Technicznym wsparciem jest obecnie poziom 4,285, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego poprowadzona od kwietniowych minimów. Zejście poniżej otwierało będzie drogę w kierunku poziomie 4,25. W przypadku utrzymania się korzystnego otoczenia zewnętrznego spodziewamy się tego ruchu w najbliższym czasie. Mniej korzystna w ostatnim czasie w przypadku złotego była część danych z polskiej gospodarki, w tym odczyty indeksu PMI, który spadł do najniższego poziomu od 22 miesięcy. W październiku spodziewamy się umiarkowanego odbicia tego wskaźnika, co również powinno mieć lekko pozytywny wpływ na notowania złotego.

·        W przypadku kursu USDPLN technicznym wsparciem jest obecnie okolica 3,63. Podobnie jak w przypadku EURUSD kluczowe dla notowań pary dzisiaj będą efekty posiedzenia Fed, które mogą wprowadzać podwyższoną zmienność. W nieco dłuższym horyzoncie czasowym w przypadku tej pary spodziewamy się ze zapoczątkowany w sierpniu ruch spadkowy będzie kontynuowany w kierunku poziomu 3,60.        
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

FED

RPP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>