Kantor internetowy »   Newsy »   Warszawskie indeksy wciąż pod presją  

Warszawskie indeksy wciąż pod presją

 
| 12.09.2018 09:27

·        Informacje o możliwym szczycie Unii Europejskiej w listopadzie
·        Złoty stabilny przy 4,30
·        Kolejna spadkowa sesja na warszawskiej GPW

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        W mediach pojawiają się spekulacje odnośnie tego, że w najbliższych dniach może zostać ogłoszony szczyt Unii Europejskiej w listopadzie, na którym miałoby dojść do podpisania umowy między Wlk. Brytanią a EU regulującej przyszłe relacje. Jednocześnie jednak pojawiają się informacje o tym, że część przedstawicieli partii rządzącej W Wlk. Brytanii chciałaby odwołania premier T. May ze stanowiska, wobec jej zamierzeń przeprowadzenia miękkiego brexitu.

·        Wczoraj nieco wyższy od oczekiwań okazał się odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Ponadto na plus zaskoczyły dane z brytyjskiego rynku pracy.

·        Dziś najważniejszym odczytem ekonomicznym będzie inflacja PPI ze Stanów Zjednoczonych, która prawdopodobnie jak przed miesiącem znalazła się nieco powyżej 3% r/r.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Przynajmniej chwilowa stabilizacja na rynkach rozwijających się sprzyjała ograniczonej zmienności nieco powyżej 4,30 kursu EURPLN. Utrzymanie nieco lepszego sentymentu powinno sprzyjać próbom powrotu pod 4,30, choć źródłem ryzyka pozostają doniesienia z frontu barier handlowych. W najbliższym czasie ważna dla pary będzie przede wszystkim decyzja tureckiego banku centralnego w czwartek, która wyznaczy kurs dla liry, a potencjalnie także zadecyduje o nastrojach na rynkach wschodzących.

·        W przypadku EURUSD obserwowana była także dość niewielka zmienność. Dziś wpływ na parę mogą mieć dane o inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych, jednak zdecydowanie większy wpływ będzie miał odczyt inflacji CPI, który poznamy jutro.

·        Na wysokich poziomach znalazła się ropa naftowa. Ostatnie wzrosty są spowodowane obawami, że huragan Florence w USA może spowodować zniszczenia na wschodnim wybrzeżu kraju w tym w infrastrukturze związanej z branżą naftową.

·        Kolejną spadkową sesję mają za sobą warszawskie indeksy akcyjne. Szczególnie małe i średnie spółki pozostają pod presją, co prawdopodobnie związane jest z sytuacją niektórych TFI w Polsce. sWIG80 zaliczył 8 spadkową sesje z rzędu, natomiast mWIG40 podczas 11 ostatnich sesji na 10 spadał. Trudno jest przewidzieć, kiedy trend na małych i średnich spółkach się zmieni ze względu na to, iż od dłuższego czasu brak jest istotnych  sygnałów  mówiących o wzroście popytu na ten segment rynku, a obecna sytuacja części TFI może generalnie zniechęcić inwestorów do inwestycji mniej płynnych. Wśród dużych spółek negatywnie wyróżniały się banki, ale swoje też zrobiło odcięcie dywidendy w PZU, co przesądziło o blisko 1% spadku indeksu blue chipów.

·        Wzrosty obserwowano za to na rynku amerykańskim do których przyczyniły się spółki technologiczne. Dość silnie wzrastały m.in. Apple oraz Amazon było to związane m.in. z podwyższeniem rekomendacji dla pierwszej ze spółek oraz informacjami o rozwoju działalności w przypadku drugiej z nich.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

GPW

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>