Kantor internetowy »   Newsy »   Wątpliwości nt. reformy podatków w USA osłabiają dolara  

Wątpliwości nt. reformy podatków w USA osłabiają dolara

 
| 13.11.2017 10:03

KOMENTARZ EKONOMICZNY

 • We wtorek poznamy najważniejsze w tym tygodniu dane z Polskiej gospodarki, czyli wstępny odczyt PKB za IIIkw, który powinien pokazać wyraźne przyspieszenie wobec poprzedniego, i tak udanego kwartału (podobnie jak konsensus zakładamy wzrost 4,5% r/r wobec 3,9% w IIkw.).

 • W bieżącym tygodniu poznamy też serię odczytów miesięcznych z polskiej gospodarki w tym szczegółowe dane o inflacji (dziś, a inflacja bazowa we wtorek), dane o bilansie płatniczym (dziś), jak i dynamikę wynagrodzeń i zatrudnienia za październik (piątek). Te ostatnie będą wyjątkowo ciekawe z uwagi na fakt, iż w ubiegłym miesiącu weszła w życie obniżka wieku emerytalnego, co będzie miało wpływ na odczyty z rynku pracy (zakładamy dynamikę 3,7%r/r wobec 4,5% w IX, a bez reformy szacowalibyśmy wskaźnik bliżej 4,4%).
   
 • Nie zakładamy, że dzisiejszy odczyt inflacji będzie różnił się od szybkiego odczytu, który poznaliśmy z końcem października (2,1%r/r wobec 2,2% w IX). W tych danych nie będzie jeszcze widoczny wzrost ceny ropy naftowej na giełdach, który obserwujemy w ostatnich tygodniach, co prawdopodobnie przełoży się na mniejszą skalę spowolnienia inflacji na koniec br. niż tego oczekiwano jeszcze miesiąc czy dwa miesiące temu.
   
 • Zakładamy, że dzisiejszy bilans handlowy wskaże nadwyżkę w wysokości 224 mln euro, natomiast rachunek obrotów bieżących deficyt w wysokości 419 mln euro.

KOMENTARZ RYNKOWY

 • Na rynkach finansowych obserwujemy kontynuację dotychczasowych trendów, przy braku czynnika, który powodowałby istotny wzrost zmienności. W przypadku kursu EURUSD czy EURPLN kontynuacja trendu oznacza dalszą konsolidacje, choć warto odnotować, że eurodolar nieznacznie pogłębił spadki, docierając do najniższego poziomu od niemal 4  miesięcy, lecz pozostał w zakładanym przez nas zakresie wahań na najbliższy czas: 1,15-1,19.
   
 • Dolara wspierały w ostatnich tygodniach rosnące szanse na wprowadzenie prowzrostowych zmian w systemie podatkowym USA i to jeszcze w tym roku. W piątek czynnik ten chwilowo jednak zaszkodził dolarowi w reakcji na informację o tym, że senacka propozycja ustawy zakłada cięcia podatków dopiero w 2019r., a nie w 2018r., jak zakłada Republikański projekt z Izby Reprezentantów. Dodatkowo liczne analizy wskazują, że przedstawiony przez Republikanów w Izbie Reprezentantów projekt przekroczy dopuszczalny koszt 1,5bn dolarów, co sprawia, że tym bardziej prawdopodobne jest wdrożenie propozycji senatu. W efekcie, choć kwestia cięć podatków w średnim terminie pozostaje pozytywna dla dolara i amerykańskiego rynku akcyjnego, to jednak w końcówce roku może wpłynąć odwrotnie jeśli okazałoby się, że termin przyjęty przez Republikanów (przyjęcie ustawy do końca roku) nie zostanie zachowany. To zaś wspierałoby naszą prognozę nieco wyższego EURUSD w końcówce roku (1,18).
   
 • Kurs EURPLN i USDPLN pozostają natomiast w konsolidacji. Relatywnie dobry sentyment wobec rynków wschodzących sprzyja utrzymaniu obu par na niskich poziomach, co utrwalić powinien dobry odczyt PKB za IIIkw., który poznamy w środę.
   
 • Kurs EURPLN póki co wciąż konsoliduje się w zakresie 4,22-4,25 – od góry ograniczany 100- i 200-sesyjnymi średnimi ruchomymi tuż nad 4,25. Widzimy tym samym większe szanse próby wybicia dołem z tego zakresu, co spójne jest z naszą prognozą 4,20 na koniec roku.
   
 • W przypadku USDPLN kolejne nieudane wybicie nad 3,67 w ubiegłym tygodniu przemawia za utrzymaniem poniżej tej bariery i bardziej prawdopodobny wydaje się ponowny test poziomu 3,50, zwłaszcza w razie dalszych sygnałów o możliwym opóźnieniu przyjęcia reformy podatków w USA.
   
 • Obok licznych, krajowych publikacji makro w tym tygodniu ważne będą też wyniki PKB z Niemiec i całej strefy euro (wtorek), oraz dane o inflacji i sprzedaży detalicznej z USA (środa). W przypadku CPI spodziewamy się odwrócenia wrześniowego efektu huraganów, które podbiły inflację i zakładamy spadek w październiku do 2,0% r/r z 2,2% przy stabilnej inflacji bazowej 1,7%. Oprócz publikacji makro w najbliższych dniach niezmiennie śledzić będziemy też kolejne doniesienia o postępach w pracach nad reformą podatków w USA.
   
 • Miniony tydzień na giełdach kończył się w nieco gorszych nastrojach niż ostatnio za sprawą zwiększonej niepewności co do wprowadzenia reformy emerytalnej w USA. Dodatkowo indeksom akcyjnym ciążyły spółki surowcowe, które traciły na fali przeceny metali przemysłowych. Już ponad 90% spółek ujętych w indeksie S&P500 opublikowało wyniki finansowe za 3 kw. średnie zaskoczenie na przychodach wyniosło +0,8%, natomiast zysk netto zaskakiwał średnio o 4,6%. Obecne konsensus prognoz dla indeksu S&P500 wskazuje, że w perspektywie 12 miesięcy zysk spółek ujętych w indeksie może wzrosnąć o 19,5%. Oznaczałoby to za 12 miesięcy wskaźnik C/Z przy założeniu obecnych cen na poziomie 18,3. Duża zmienność może panować w przyszłym tygodniu na warszawskim parkiecie w związku z dużą liczbą publikacji wyników spółek za 3 kwartał.
   
 • Na rynku surowców obserwowaliśmy kontynuacje wzrostów ropy naftowej na fali sytuacji politycznej w Arabii Saudyjskiej i oczekiwań odnośnie przedłużenia przez kartel OPEC porozumienia o ograniczeniu wydobycia. Na jeszcze większą uwagę śledzących kursy surowców energetycznych zasłużył gaz ziemny w USA. Ostatnie dane o zapasach wskazały ich wyraźnie mniejszy przyrost niż w zeszłym roku. Jeśli temperatura w Stanach Zjednoczonych będzie utrzymywać się na stosunkowo niskim poziomie, to w najbliższym czasie możemy obserwować jeszcze wzrosty cen surowca, jednak należy pamiętać, że notowania tego surowca w listopadzie mogą charakteryzować się bardzo dużą zmiennością.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

PKB

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>