Kantor internetowy »   Newsy »   Ważą się losy dolara. FED zakończy rok mocnym akcentem  

Ważą się losy dolara. FED zakończy rok mocnym akcentem

 
| 11.12.2017 16:23

Właśnie pisze się historia. Jest niemal pewne, że po raz piąty w tym cyklu FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Czy to idealny moment, żeby przed końcem roku „wycisnąć” z eurodolara nawet 100-150 pipsów? To przy założeniu, że amerykański bank centralny zrobi to, czego się od niego oczekuje. Nie mówiąc o podwyżce o więcej niż 25 punktów bazowych lub jej braku, co skończyłoby się naprawdę sporym zamieszaniem na rynku. Drugiej takiej szansy foreksowi wyjadacze mogą nie mieć już w tym roku.

Na ten dzień day traderzy czekali pół roku - tyle czasu minęło od ostatniej podwyżki stóp procentowych przez FED. Wiele wskazuje na to, że dziś po raz piąty w ciągu dwóch lat oprocentowanie w amerykańskim banku centralnym pójdzie do góry. Rynek szacuje prawdopodobieństwo takiego ruchu na około 90 proc. i oczekuje podwyżki o 25 punktów bazowych. Tym samym przedział stopy procentowej funduszy federalnych będzie wynosił 1,25-1,5 proc.

To świetny czas dla spekulantów - takim decyzjom FED-u zawsze towarzyszy bardzo duża zmienność na rynku walutowym, co tworzy wiele okazji do zarabiania pieniędzy. Analiza zachowania kursu EUR/USD przy okazji ostatnich czterech podwyżek stóp procentowych pokazuje, że do 2 godzin od komunikatu banku centralnego zakres wahań na eurodolarze oscylował na poziomie 96-156 pipsów.
Nieczęsto taką zmienność można zaobserwować w ciągu całego dnia, a co dopiero w ciągu kilkudziesięciu minut. Nawet w przypadku payrollsów, które również wzbudzają ogromne emocje na rynku, zmienność w notowaniach EUR/USD była w tym roku 2- lub 3-krotnie niższa. Co ważne, dynamiczne ruchy rozpoczynają się zawsze punktualnie w momencie ogłoszenia decyzji. Wcześniej zazwyczaj wykres jest dosyć płaski.

Tabela 1. Reakcja eurodolara na decyzje FED w latach 2015-2017.
 
Data ogłoszenia decyzji przez Fed Max. EUR/USD Min. EUR/USD Różnica w pipsach Czas, w którym zostały wyznaczone lokalne maksima/minima
16 grudnia 2015, godz. 20:00 1,1005 1,0893 112 47 minut
14 grudnia 2016, godz. 20:00 1,0653 1,0497 156 112 minut
15 marca 2017,
godz. 19:00
1,0742 1,0627 115 138 minut
14 czerwca 2017, godz. 20:00 1,1289 1,1193 96 85 minut
Źródło: obliczenia własne na podstawie notowań EUR/USD.

Za każdym razem w trwającym cyklu podwyżek FED decydował się na minimalne podbijanie stawki o 25 punktów bazowych. Wszystkie ruchy były także powszechnie oczekiwane przez inwestorów. Jeszcze większe zmiany byłyby obserwowane, gdyby doszło do mocniejszej podwyżki, czego tym razem nie można zupełnie wykluczać. Notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe dają takiemu scenariuszowi około 10 proc. szans.

Zmienność "gwarantowana". Kierunek - niekoniecznie

Jak wielkie emocje na rynku i duże zmiany notowań najważniejszej pary walutowej może wywołać decyzja o podwyżce stóp procentowych pokazuje wykres z 14 grudnia 2016 roku, a więc niemal dokładnie sprzed 12 miesięcy.

Wykres 1. Notowania eurodolara 14 grudnia 2016 roku (druga podwyżka stóp w cyklu).

Źródło: Notowania 4 MAX, Statica.

To akurat modelowy przykład zachowania eurodolara, przede wszystkim jeśli chodzi o kierunek zmian. W końcu podwyżki stóp procentowych powinny sprzyjać umacnianiu się waluty, której dotyczą. Podobnie wyglądało to pół roku temu, a więc w przypadku ostatniej zmiany stóp procentowych przez FED.

O ile 13 grudnia można się spodziewać zmienności, a więc i potencjału do zysków, sam kierunek zmian nie jest już taki oczywisty. Przykładem może być trzecia podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce 15 marca 2017 roku. Dolar tuż po komunikacie banku centralnego wyraźnie się osłabił i kurs EUR/USD rósł przez kolejnych kilka godzin. Każdy, kto obstawiał standardowy scenariusz umocnienia „zielonego” i nie postawił stop loss’a, mógł wiele stracić.

Wykres 2. Notowania eurodolara 15 marca 2017 roku (trzecia podwyżka stóp w cyklu).


Źródło: Notowania 4 MAX, Statica.

Skąd to osłabienie dolara? W tamtym czasie na rynkach finansowych oczekiwania co do zacieśniania polityki monetarnej były tak duże, że inwestorzy spodziewali się zapowiedzi większej liczby podwyżek do końca roku niż tylko dwóch. Nic takiego się nie stało, co było sporym rozczarowaniem. Na dodatek jeden z bankierów FED, Neel Kashkari, był za utrzymaniem dotychczasowych stawek oprocentowania, co zwiększyło zawód wśród foreksowych graczy.

W długim terminie efekt stóp procentowych się rozmywa

Ostatni przykład dobrze pokazuje, że niezwykle ważne oprócz samej decyzji jest też jej uzasadnienie oraz sugestie kolejnych ruchów. „Gołębi” (nastawiony na utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie) lub „jastrzębi” (nastawiony na podwyżkę stóp procentowych) wydźwięk posiedzenia decyduje w kolejnych dniach, tygodniach, a nawet miesiącach o kierunku, w którym będzie poruszała się amerykańska waluta.

Jak pokazuje historia ostatnich dwóch lat, po teoretycznie pozytywnej dla dolara decyzji, jego umocnienie względem euro trwało zazwyczaj tydzień, maksymalnie 3 tygodnie, po czym euro odrabiało straty i pięło się w górę.

Wykres 3. Notowania eurodolara na przestrzeni ostatnich dwóch lat.


Źródło: Notowania 4 MAX, Statica.

Na tej podstawie można zatem wysnuć wniosek, że planowanie transakcji w dniu ogłoszenia decyzji FED to rozwiązanie krótkoterminowe. W dłuższym horyzoncie czasu o notowaniach EUR/USD decyduje wiele innych czynników.

Próbując przewidzieć możliwe scenariusze na zachowanie rynku walutowego po najbliższej decyzji FED, skupiliśmy się na analizie ostatnich dwóch lat. Choć to teoretycznie niewielka próba, najlepiej odpowiada obecnym warunkom rynkowym.  Ostatnia podwyżka we wcześniejszym cyklu miała miejsce w połowie 2006 roku, a więc ponad dekadę temu. Panowały wtedy zupełnie inne warunki niż teraz.
Mimo tego warto i tak zerknąć na ogólne tendencje i relacje między zmianami wysokości stóp procentowych w banku centralnym USA, a notowaniami dolara względem euro w długim terminie. Okazuje się, że nie ma  korelacji między nimi. Przynajmniej nie w XXI wieku, od kiedy fizycznie istnieje w obiegu wspólna waluta.

Wykres 4. Porównanie wysokości stóp procentowych Fed i kursu eurodolara.Źródło: Tradingeconomics.com.

Podsumowując, analiza zachowania eurodolara przy poprzednich podwyżkach stóp procentowych w obecnym cyklu wskazuje na bardzo dużą zmienność kursu w krótkim okresie po ogłoszeniu decyzji. Osoby, które chcą tę okazję wykorzystać, mogą zająć pozycję tuż przed komunikatem. Po nim rynek może szybko „odjechać”. Ważna jest kontrola pozycji, bo nie zawsze kierunek zmian musi być tym spodziewanym. Gra pod decyzję ma charakter krótkoterminowy. W ciągu kolejnych dni, nie mówiąc o tygodniach, większego znaczenia nabierają bieżące wydarzenia rynkowe.

Para EUR/USD jest zawsze w centrum uwagi inwestorów przy okazji decyzji FED, ale szans można szukać na wszystkich parach z dolarem. Ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA zakończyła się zwyżką pary USD/PLN z 3,7132 do 3,7500. Analogicznie wyglądały tamtego dnia wykresy par USD/JPY czy USD/CHF.

Może zainteresują Cię również te artykuły:Tematy:

Dolar

Kursy

FED

Forex

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>