Kantor internetowy »   Newsy »   Ważny dzień na rynku walutowym. Tych wydarzeń warto pilnować  

Ważny dzień na rynku walutowym. Tych wydarzeń warto pilnować

 
| 10.04.2019 12:54

Brytyjski rząd tak bardzo spieszy się z przeprowadzeniem brexitu, że właśnie ogłosił… termin wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z kolei za oceanem okazało się, że samo wstrzymanie podwyżek stóp procentowych to dla Donalda Trumpa zbyt mało – chce on ich dalszych cięć.

Środa 10 kwietnia przyniesie inwestorom kilka istotnych informacji z rynków. Poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a także protokół z ostatniego posiedzenia władz monetarnych w USA. Najważniejszy będzie jednak kolejny szczyt Unii Europejskiej na temat rozwodu z Wielką Brytanią - jego efektem może być zapowiedź, że do rozstania szybko nie dojdzie.

Wielka Brytania może pozostać we Wspólnocie jeszcze przez dwa lata

„Brexiting” - to nowy czasownik ukuty przez tych, którzy już nie wierzą w to, że Wielka Brytania ostatecznie opuści Unię Europejską. Odnosi się do sytuacji, w której ktoś od dłuższego czasu „zbiera się” z imprezy, ale jakoś ostatecznie nie potrafi wyjść.

Tak mniej więcej zachowuje się brytyjski rząd, który - choć rzekomo dąży do opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię, to właśnie ogłosił termin wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci mają ponad miesiąc na przeprowadzenie kampanii, bo głosowanie zostanie zorganizowane w czwartek 23 maja.
 

Ta data jest o tyle ciekawa, że przecież jeszcze podczas unijnego szczytu pod koniec marca ostateczny termin brexitu został ustalony na środę 22 maja. Tego dnia miało do niego dojść, gdyby Izba Gmin zaakceptowała zaproponowane przez premier Theresę May porozumienie. Co więcej, scenariusz zakładał, że jeżeli porozumienie nie zostanie przyjęte, to Wielka Brytania opuści Wspólnotę już 12 kwietnia.


Obecnie wygląda więc na to, że obie te daty są już nieaktualne. I chociaż brytyjska premier deklaruje, iż rozmawia z opozycją, by wypracować scenariusz brexitu, to jednocześnie w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się wyścig do Parlamentu Europejskiego. W tym wszystkim są jeszcze tysiące obywateli tak zmęczonych politycznym zamieszaniem, że najchętniej wzięliby udział w ponownym referendum, by jednak odrzucić pomysł brexitu.

Brexit – nowy pomysł Donalda Tuska?

Na razie jednak dość prawdopodobny zaczął wydawać się scenariusz, którego autorem – według nieoficjalnych doniesień – ma być przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Podobno chce on zaproponować Brytyjczykom przesunięcie terminu brexitu… o kolejne dwa lata. Być może w tym czasie dojdą oni do jakiegoś porozumienia.

W środę inwestorzy powinni dowiedzieć się, czy pomysł Donalda Tuska ma szanse na realizację. Jeżeli tak by się stało, moglibyśmy oczekiwać umocnienia funta. Brytyjska waluta rośnie bowiem w siłę za każdym razem, gdy na rynku zaczynają się spekulacje o tym, że do chaotycznego brexitu bez umowy jednak nie dojdzie.

Od końca marca, a więc od momentu, gdy pierwotnie Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską, notowania funta zachowują się stabilnie. Kurs GBP/PLN utrzymuje się tuż poniżej 5 zł. Informacja o opóźnieniu brexitu mogłaby pomóc szterlingowi w pokonaniu tej granicy.

Bank centralny USA coraz bardziej „gołębi”. Dla Donalda Trumpa to za mało

W środę o godzinie 20 polskiego czasu inwestorzy poznają protokół z ostatniego posiedzenia władz monetarnych w USA. Komitet (FOMC), który decyduje o poziomie stóp procentowych za oceanem, jest w tej chwili pod dużą presją ze strony amerykańskiego prezydenta. Ten w roku przedwyborczym robi bowiem wszystko, by gospodarka nie zaczęła hamować.
 

Właśnie w tym kontekście warto będzie zapoznać się z raportem po ostatnim posiedzeniu Fed. Inwestorzy już nie oczekują potwierdzenia tego, że w 2019 r. koszt pieniądza nie pójdzie w górę. To jest bowiem jasne. Teraz będą szukali odpowiedzi na pytanie, czy w USA przypadkiem nie dojdzie do kolejnych cięć stóp procentowych.


Zaloguj się do panelu klienta teraz»

Taki scenariusz przedstawił bowiem prezydent Donald Trump. Podczas spotkania z dziennikarzami w pierwszym tygodniu kwietnia amerykański przywódca znów skrytykował politykę FED. Powiedział m.in., że w sumie cztery podwyżki stóp procentowych w 2018 r. wyhamowały wzrost gospodarczy w USA.

Czy FED ugnie się pod krytyką Trumpa?

To nie pierwszy raz, gdy Donald Trump łamie dotychczasowe zwyczaje i publicznie krytykuje władze monetarne USA. Podobne jego wypowiedzi pojawiają się regularnie i część obserwatorów mogłaby stwierdzić, że w pewnym sensie przynoszą skutki. W styczniu podwyżki stóp w USA zostały wstrzymane, mimo iż wcześniej analitycy spodziewali się jeszcze dwóch w 2019 r. Według Donalda Trumpa „jastrzębia” polityka monetarna jest nieodpowiedzialna i nie służy wzrostowi gospodarczemu.

Krytycy wskazują, że postawa amerykańskiego prezydenta wynika z przekonania o tym, iż w roku przedwyborczym gospodarka nie może się osłabić. Taki scenariusz stworzyłby ryzyko dla ponownego wyboru Donalda Trumpa. Tym bardziej, że Amerykanie odczuli już negatywne skutki wojny handlowej z Chinami.

Najbliższe posiedzenie FOMC, podczas którego zapadnie decyzja o stopach procentowych, jest zaplanowane na 1 maja. Po jego zakończeniu z dziennikarzami spotka się szef Fed Jerome Powell.

Najbliższy raport z ostatniego posiedzenia da inwestorom pretekst do spekulacji na temat tego, czy i kiedy dojdzie do cięć kosztu pieniądza w USA. Jeżeli zacznie wygrywać przekonanie o zbliżających się obniżkach stóp procentowych, wówczas może ono spowodować osłabienie dolara. Na razie od początku kwietnia amerykańska waluta zachowuje się dość stabilnie.

Jak zareagował dolar popublikacji danych z rynku pracy w USA? Więcej»
 

EBC nie spieszy się z podwyżkami stóp. Euro może się osłabić?

Tymczasem już w środę, o godz. 13:45, inwestorzy poznają najnowszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Po posiedzeniu została również zaplanowana konferencja prasowa. Weźmie w niej udział prezes EBC Mario Draghi.
W kontekście dyskusji o brexicie polityka władz monetarnych strefy euro zeszła na drugi plan. Taka sytuacja może potrwać przynajmniej do momentu wyklarowania się w miarę wiarygodnego pomysłu na rozwód Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą.

Rekordowo niskie stopy procentowe w strefie euro – do kiedy?

Niemniej warto pamiętać o tym, że wśród bankierów w strefie euro trwa obecnie dyskusja na temat przedłużającego się okresu rekordowo niskich stóp procentowych - główna stopa pozostaje na poziomie 0 proc. od marca 2016 r. Z kolei stopa depozytowa utrzymuje się na ujemnym poziomie -0,4 proc. W praktyce oznacza to, że bankom w strefie euro nie opłaca się trzymać depozytów w EBC. Wcześniej był to jeden ze sposobów EBC na pobudzenie wzrostu gospodarczego w strefie euro. Taka polityka nie może jednak trwać w nieskończoność, a decydenci w EBC muszą wypracować plan na to, co dalej. W protokole po marcowym posiedzeniu EBC pojawiły się głosy obaw o to, że rekordowo niskie stopy w dłuższej perspektywie mogą wpłynąć negatywnie na stabilność finansową strefy euro.

Jaka jest perspektywa dla euro w ciągu najbliższych tygodni?

Na razie bankierzy nie spieszą się z podwyżkami stóp procentowych. O tym, że w EBC dominują zwolennicy „gołębiej” polityki monetarnej inwestorzy mogli przekonać się po ostatnim posiedzeniu. Bank zadeklarował wówczas, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca 2019 r., chociaż wcześniej zakładano, że będzie tak tylko do połowy roku. To spowodowało osłabienie euro.
 

Od początku roku waluta strefy euro osłabiła się o ok. 2 proc. wobec dolara i prawie 4 proc. wobec funta, jednocześnie pozostając dość stabilną wobec złotego. Trudno oczekiwać teraz, by euro miało szanse na wyraźniejsze umocnienie, choć jednocześnie wiele zależy od tego, co jeszcze wydarzy się chociażby wokół brexitu czy wojny handlowej USA-Chiny.

O co chodzi w wojnie handlowej USA-Chiny? Czytaj więcej»

Plan wydarzeń na środę 10 kwietnia 2019 r.

godz.13.45 - ogłoszenie decyzji EBC w sprawie stóp procentowych
godz. 14.30 - konferencja prasowa po decyzji EBC
godz. 20.00 - publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED
cały dzień - szczyt Unii Europejskiej w sprawie brexitu

 
Masz pytania do tego artykułu? A może chciałbyś zaproponować temat kolejnego tekstu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com


Tematy:

Funt

Euro

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>