Kantor internetowy »   Newsy »   We Włoszech zwycięża polityka  

We Włoszech zwycięża polityka

 
| 28.09.2018 09:38

·        Dziś w centrum uwagi odczyt inflacji ze strefy euro
·        Mocny wzrost w USA w II kw. potwierdzony
·        Włoski rząd zwiększa deficyt
·        EURPLN w drodze na 4,25
·        Odbicie MSCI Emerging wspiera notowania na GPW

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś w centrum uwagi znajdzie się wstępny odczyt inflacji z gospodarki strefy euro za wrzesień. Oczekujemy, że wskaźnik przyspieszył we wrześniu do 2,1 % z 2,0 % w sierpniu. Za wzrostem przemawia wczorajszy wstępny odczyt tego wskaźnika z Niemiec. Jego odczyt był wyraźnie wyższy od oczekiwań (HICP na poziomie 2,2 % rdr wobec oczekiwanego 2,0 %). Z danych podanych przez niemiecki urząd statystyczny wynika też, że w ubiegłym miesiącu wzrosły zarówno wyższe ceny dóbr i usług co sugeruje, że w ubiegłym miesiącu rosła również inflacja bazowa.

·        Końcowy odczyt PKB USA za II kw. potwierdził wcześniejsze szacunki mówiące o wyniku 4,2 % w ujęciu zaanualizaownaym kdk. Amerykańska gospodarka  drugim w kwartale zanotowała tym samym najsilniejsze tempo wzrostu od blisko czterech lat. Trzeci kwartał tego roku przyniósł prawdopodobnie umiarkowane spowolnienie jednak wynik mógł utrzymać się powyżej 3,5 %.

·        Włoski rząd zaakceptował wczoraj wzrost deficytu budżetowego w 2019 roku do 2,4% PKB, wobec około 1,8% jakich można oczekiwać w tym roku. Sam poziom nie jest może wyjątkowo duży, szczególnie jak na włoskie standardy jednak znaczące jest że w sporze pomiędzy ministrem gospodarki a liderami rządzących partii górę wzięła polityka. Rodzi to oczywiście niepokój o źródła finansowania wydatków w kolejnych latach, szczególnie wobec planów zakończenia QE i ewentualnych podwyżek stóp w strefie euro. Teoretycznie, wzrost deficytu nie musi jednak dla Włoch skończyć się źle. W najbliższym czasie inwestorzy skupią się więc na monitorowaniu efektów stymulacji fiskalnej szukając odpowiedzi na pytanie, czy wzrost wydatków zdoła pobudzić koniunkturę na tyle aby relacja długu do PKB pozostała stabilna oraz na ile „dodatkowy” wzrost PKB przełoży się na „dodatkowe” wpływy z podatków.  

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczorajsza sesja na rynku walutowym przebiegała pod znakiem umocnienia dolara. Kurs EURUSD zszedł w okolice 1,1650. Do umocnienia amerykańskiej waluty przyczyniała się umiarkowanie jastrzębia interpretacja posiedzenia Fed wcześniej w tym tygodniu, na którym bank centralny USA potwierdził plany kolejnych podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo notowaniom euro szkodzą ostatnie informacje na temat zwiększenia deficytu budżetowego przez włoski rząd. Technicznie za spadkiem EURSD przemawiało zejście kursu do poniżej linii krótkoterminowego  trendu wzrostowego, w którym kurs poruszał się od sierpnia.

·        Dziś impulsu do notowań pary dostarczyć powinny dane nt. inflacji ze strefy euro ze wrzesień. Wczorajsze wyższe od oczekiwań odczyty z Niemiec nie były w stanie powstrzymać ruchu spadkowego EURUSD, jeśli jednak odczyt z całej Unii Walutowej potwierdzi rosnąca inflację kurs może odrobić część wczorajszych strat. Techniczne oporem pozostawać może jednak w najbliższym czasie 1,1690 (linia trendu wzrostowego, do poniżej której kurs zszedł wczoraj). W przypadku kontynuacji spadków silna strefą oporu będzie okolica 1,155.

·        Kurs EURPLN kontynuował wczoraj ruch spadkowy w wyniku którego zszedł do poniżej poziomu 4,27, gdzie utrzymuje się również dzisiaj rano. W przypadku EURPLN nadal oczekujemy kontynuacji ruchu w kierunku 4,25 jednak o tym jak szybko para się znajdzie na tym poziomie zadecydować może zachowanie EURUSD. Spadek EURUSD w kierunku oporu na 1,155 byłby argumentem za umiarkowanym odbiciem kursu. W tym przypadku oporem powinna być okolica poziomu 4,28 (linia krótkoterminowego trendu spadkowego, w którym kurs porusza się obecnie)

·        Wczorajsza sesja na giełdach w USA przyniósł umiarkowane wzrosty indeksu S&P 500. Indeks odrobił tym samym część strat poniesionych w tym tygodniu powracając w rejon historycznych maksimów, na które wzrósł wcześniej we wrześniu. Optymizm utrzymuje się również na rynkach wschodzących. Indeks MSCI Emerging kończy wrzesień mocnym około 7 % wzrostem. Poprawa sentymentu do rynków wschodzących przekłada się na wzrosty na warszawskiej giełdzie. WIG 20 po próbach korekty w pierwszej połowie wczorajszej sesji, na jej zakończeniu wyszedł na plus. Technicznie oporem w przypadku indeksu będzie poziomem 2,330 Wzrost powyżej będziesz otwierał drogiego do testu z końca sierpnia na poziomie 2390 pkt.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>