Kantor internetowy »   Newsy »   Włochy zafundują nam w tym tygodniu rajd na euro?  

Włochy zafundują nam w tym tygodniu rajd na euro?

 
| 19.08.2019 15:13

Włochy zafundują nam w tym tygodniu rajd na euro?
We Włoszech zapowiada się emocjonujący politycznie tydzień, który może wpłynąć na rynek walutowy i obligacji. Apetyt Metteo Salviniego na fotel premiera może nie tylko wywołać chaos polityczny, lecz także osłabić euro.

O tym, że we Włoszech tyka ekonomiczna bomba, pisaliśmy w artykule przedstawiającym zjawisko stagnacji sekularnej»​​ Zawirowania polityczne na Półwyspie Apenińskim są uważnie obserwowane przez inwestorów nie tylko dlatego, że tamtejsza gospodarka jest trzecią pod względem wielkości w strefie euro. Uwagę przyciąga też niebotyczny poziom zadłużenia, które stanowi już 132 proc. włoskiego PKB. Jeśli dodamy do tego kulejący, bo prawie zerowy wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich 5 lat (rekord to wzrost 0,5 proc.) i niekończącą się batalię o stosunek deficytu budżetowego do PKB z Komisją Europejską, to obawy inwestorów o stabilność gospodarczą w tym kraju wydają się jak najbardziej uzasadnione.

Wykres 1. Tempo wzrostu PKB we Włoszech.

Tempo wzrostu PKB we Włoszech
Źródło: Tradingeconomics.com

Zmiany we włoskim rządzie a gospodarka

To właśnie kwestia deficytu budżetowego i zastosowania się w tym zakresie do określonego przez Komisję Europejską progu 3 proc. stosunku deficytu do PKB jest tak istotna w kontekście nadchodzących politycznych zmian we Włoszech. O fotel premiera chce ubiegać się bowiem Matteo Salvini, stojący na czele populistycznej Ligii Północnej. Od czerwca 2018 roku znajduje się ona w koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd, z którym do tej pory nie może dojść do porozumienia. Więcej o ubiegłorocznych wyborach do włoskiego parlamentu przeczytasz tutaj»​​ Matteo Salvini jest postrzegany jako zagrożenie dla europejskiej waluty i stabilności strefy euro m.in. z dwóch powodów:

  • hojności w kwestii wydatków społecznych: w 2020 chciałby on m.in. obniżyć wiek emerytalny, obniżyć podatek dochodowy do 15 proc. i zrezygnować z wprowadzenia podwyżki VAT w 2020 roku. Byłoby to dodatkowe obciążenie dla budżetu Włoch, które zwiększyłoby też koszty obsługi długu. W scenariuszu, w którym Salvini dochodzi do władzy, obecny kształt budżetu, na którym zależy również prezydentowi państwa, mógłby być zagrożony. Obawy inwestorów podsycają też plany Salviniego, w których jest m.in. przyznanie stanowiska ministra finansów Gincarlo Giorgettiemu, który w swoich opiniach dość swobodnie odnosił się do narzuconego przez UE progu 3 proc. deficytu.
     
  • negatywnego nastawienia do UE: zarówno w kwestii polityki imigracyjnej, jak i kwestionowania nałożonego przez UE poziomu deficytu budżetowego. W czerwcu tego roku Salvini zasłynął pomysłem stworzenia konkurencyjnych do euro środków płatniczych – „obligacji rządowych o niskich nominałach”. Nazwany przez Salviniego pieniędzmi wynalazek został skrytykowany przez szefa EBC Mario Draghiego, a sam temat upadł. Pokazuje to jednak skalę pomysłów, do których zdolny jest Salvini.

Kalendarium wydarzeń politycznych we Włoszech w tym tygodniu

Ewentualne działania Salviniego to jednak kwestia przyszłości – zanim do nich dojdzie, przed nami seria politycznych wystąpień i decyzji, a każde z nich ma potencjał, aby wywołać wahania na euro:

  • wtorek 20 sierpnia 2019 – we włoskim senacie będzie przemawiał obecny premier, Giuseppe Conte, który ustosunkuje się do zarzutów, że obecna rządowa koalicja nie budzi nadziei na osiągnięcie jakichkolwiek kompromisów. Po przemówieniu Contego nastąpi głosowanie nad wotum zaufania dla niego. Nie wiemy jednak, czy będzie to tego samego dnia.
     
  • środa 21 sierpnia 2019 – wystąpienie Contego w sejmie (nie odbędzie się, jeśli Conte nie zdobędzie wotum zaufania)

Co może się wydarzyć, jeśli Conte utraci stanowisko?

Decyzję podejmie obecny prezydent Włoch, Sergio Mattarella: albo zarządzi on przedterminowe wybory, albo będzie próbował stworzyć koalicję przy obecnym składzie parlamentarnym. Biorąc pod uwagę panujący tam obecnie chaos, scenariusz przedterminowych wyborów staje się coraz bardziej prawdopodobny. I w tym momencie pojawia się strach przed przejęciem teki premiera przez Salviniego. Jego ugrupowanie, czyli Liga Północna, wygrało we Włoszech majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Mierzone w sierpniu poparcie wśród Włochów dla Ligii Północnej wyniosło 38 proc.

Jak wcześniej reagowały rynki na sygnały walki politycznej we Włoszech?

Mogliśmy się o tym przekonać całkiem niedawno – 9 sierpnia, kiedy obecny premier Włoch, Giuseppe Conte, zapowiedział, że będzie walczył z Salvinim o utrzymanie stanowiska. Rentowność włoskich obligacji momentalnie poszybowała:

Wykres 2. Rentowność włoskich obligacji w ciągu ostatniego miesiąca.

Rentowność włoskich obligacji w ciągu ostatniego miesiąca.
Źródło: Tradingview.pl


Na euro w relacji do złotego nie obserwowaliśmy dużych wahań, bardziej były one widoczne na EUR/USD. Jak będzie w tym tygodniu? Przekonamy się niebawem.

 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
   

Tematy:

Euro

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>