Kantor internetowy »   Newsy »   Wybory parlamentarne 2019. Czy wpłyną na notowania złotego?  

Wybory parlamentarne 2019. Czy wpłyną na notowania złotego?

 
| 07.10.2019 12:25

Wybory parlamentarne 2019

Według sondaży Prawo i Sprawiedliwość utrzyma władzę w Polsce. O ile cztery lata temu badania wskazujące na zwycięstwo tej partii skłaniały do spekulacji na temat możliwego osłabienia złotego, to teraz trzeba jeszcze wziąć pod uwagę inne wyzwania, z którymi musi zmierzyć się polska waluta.

4 zł za dolara, 4,39 zł za euro, 4,05 zł za franka szwajcarskiego - to aktualne rekordy słabości polskiej waluty w tym roku. Do czwartku 3 października umacniał się nawet funt brytyjski, który mimo ciągłego chaosu wokół brexitu próbował wrócić do poziomu powyżej 5 zł.


Wykres 1. Umocnienie dolara, euro, franka i funta wobec złotego widoczne na wykresie indeksów tych walut.

Umocnienie dolara, euro, franka i funta wobec złotego


Źródło: Stooq.pl.

Koniec trzeciego kwartału 2019 r. był dla złotego bardzo trudny i na razie nie ma mocnych sygnałów, które mogłyby zwiastować radykalną odmianę tej sytuacji (choć od czwartku 3 października obserwujemy umocnienie polskiej waluty). Na sytuację na złotym nie przełożą się raczej znacząco wyniki wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na niedzielę 13 października.

Kosztowne obietnice PiS. Uderzą w złotego?

Jest już dość jasne, że w nadchodzących wyborach wygra PiS. Ponad 40-proc. poparcie dla tej partii deklarowane w sondażach wobec ponad 20 proc. dla Koalicji Obywatelskiej skłania raczej do przekonania, że PiS samodzielnie sięgnie po władzę, a w kolejnej kadencji będzie musiał zmierzyć się ze spowolnieniem gospodarczym w Polsce.

Lekarstwem na gorsze czasy ma być tzw. „piątka Kaczyńskiego”, promowana jako program gospodarczy PiS. Skupia się ona na szeregu programów socjalnych, jak np. kontynuacja poszerzonej wersji Rodziny 500+, 13. emerytura, finansowanie szkolnych wyprawek, dodatkowe wsparcie pieniężne dla niepełnosprawnych. Z drugiej strony padają obietnice np. zwolnienia z podatku PIT dla osób do 26. roku życia.
Przy takich deklaracjach nie sposób nie zapytać o koszty realizacji wszystkich obietnic i źródło ich finansowania. Jak podaje Business Insider, powołując się na Forum Obywatelskiego Rozwoju, tylko w 2020 r. realizacja dotychczasowych i nowych pomysłów socjalnych będzie kosztować dodatkowych 50 mld zł. Przedstawiciele rządu pytani o to, skąd wziąć środki na wydatki, zwykle używają pojęcia „uszczelnienie”, odnosząc się do walki z tymi, którzy unikają płacenia podatków. Utrzymanie obecnej wersji budżetu na 2020 r., zaplanowanego bez deficytu, może więc okazać się ogromnym wyzwaniem.

Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce – na co będą zwracać uwagę inwestorzy?

Do inwestorów będzie należała krytyczna ocena wiarygodności nowej ekipy. Nastąpi to jednak dopiero po wyborach - kampania wyborcza, w której wszystkie partie przerzucają się kosztownymi obietnicami, nie jest najlepszym na to czasem. Jeśli zwycięży partia wskazywana przez sondaże, to wydaje się, że dość przewidywalny wynik wyborów nie będzie skłaniał inwestorów do wyprzedaży polskiej waluty. Tym bardziej, że czynników przemawiających za osłabieniem złotego w ostatnich tygodniach mamy już całkiem sporo.

Trudno o wsparcie dla złotego

Wiele wskazuje na to, że bez względu na kampanię wyborczą i przyszły wynik wyborów, na razie musimy oswoić się ze słabym złotym. Czy największe spadki jego notowań mamy już za sobą?

Rynek żyje teraz orzeczeniem, które 3 października wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Chociaż nie jest ono wiążące dla polskich sądów rozstrzygających w sporach posiadaczy kredytów frankowych z bankami, to jednak perspektywa gigantycznych kosztów dla sektora bankowego dała pretekst do mocnej wyprzedaży złotego, który umocnił się dopiero po publikacji wyroku TSUE. Więcej przeczytasz o tym w tym artykule»

Inwestorzy obawiają się bowiem scenariusza, w którym koszty poniesione przez banki w wyniku przegranych spraw z „frankowiczami” uderzą nie tylko w ich wyniki, ale i stabilność całego sektora. Gdyby tak się stało, mogłoby to spowolnić udzielanie kredytów przez banki i w efekcie przyczynić się do spowolnienia gospodarczego.

Przed ogłoszeniem wyroku TSUE spadały nie tylko notowania złotego, lecz także ceny akcji banków najmocniej zaangażowanych w kredyty frankowe. Jeszcze we wrześniu 2019 były one niższe o 20-30 proc. w porównaniu do początku 2019 r. Już samo wyznaczenie terminu ogłoszenia wyroku przez TSUE wywołało osłabienie złotego. Stracił on wtedy aż 7 gr w relacji do dolara! Czytaj więcej»​​

Szereg fatalnych danych z polskiej gospodarki

Problemem dla złotego są jednak nie tylko banki, które w przypadku realizacji najgorszego dla nich scenariusza będą musiały wygospodarować kilkadziesiąt miliardów złotych.

O tym, że polska gospodarka hamuje, przekonujemy się regularnie po lekturze kolejnych wskaźników badających koniunkturę. Niepokojąco wyglądają chociażby doniesienia z branży budowlanej, która zwykle jako jedna z pierwszych pokazuje oznaki spowolnienia. Według Głównego Urzędu Statystycznego produkcja w budowlance była w sierpniu o 2,7 proc. wyższa niż przed rokiem. To bardzo słabe tempo, tym bardziej, że cały przemysł również wyraźnie spowolnił - w sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 1,3 proc. r/r, podczas gdy ostatnie dwa lata przyzwyczaiły ekonomistów do znacznie wyższego tempa wzrostu.

Wykres 2. Produkcja przemysłowa w Polsce (zmiana proc. r/r).

Produkcja przemysłowa w Polsce

Źródło: GUS.

Przy takich perspektywach dla gospodarki utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego na poziomie ponad 4 proc. w 2020 r. będzie bardzo trudne - w najnowszej prognozie Komisja Europejska wskazała na wzrost PKB Polski o 4 proc. w 2019 r. i o 3,6 proc. w 2020 r. Jednak te dane zostały opublikowane zanim jeszcze na rynek napłynęły kolejne kiepskie dla naszego biznesu informacje.

Jakie są zewnętrzne ryzyka dla polskiej gospodarki?

Dotyczą one m.in. Niemiec. Wygląda bowiem na to, że recesja u naszych zachodnich sąsiadów - którzy są głównym partnerem handlowym Polski - będzie głębsza, niż do tej pory spodziewali się analitycy. Mocnym echem na rynkach odbił się odczyt wrześniowego wskaźnika PMI dla niemieckiego przemysłu. Wynik na poziomie 41,4 pkt wskazuje na fatalne nastroje wśród tamtejszych przedsiębiorców, najgorsze od czasów globalnego kryzysu z 2009 r. Spodziewają się oni recesji, a taka sytuacja raczej nie pozostanie bez wpływu na polskich przedsiębiorców.
Zestawienie powyższych doniesień nie pozwala na to, by prognozować, że złoty ma szanse na wyraźne umocnienie w kolejnych tygodniach. Do wzrostu jego notowań nie przyczyni się też raczej Rada Polityki Pieniężnej, od której trudno oczekiwać, by w obecnej sytuacji gospodarczej zdecydowała się na podwyżki stóp procentowych.

Jak czynniki zewnętrzne mogą przyczynić się do osłabienia polskiej waluty? Czytaj więcej w tym artykule»​​

Tak złoty reagował na wyniki wyborów w poprzednich latach

O tym, że wybory parlamentarne, prezydenckie, ani tym bardziej samorządowe nie miały w ostatnich latach dużego wpływu na notowania złotego, możemy się przekonać patrząc na wykres naszej rodzimej waluty tuż po ogłoszeniu wyników konkretnych głosowań.

Spójrzmy na najbardziej spektakularny rezultat wyborów w Polsce: 25 października 2015 r., gdy PiS odebrało władzę koalicji PO-PSL, zdobywając ponad 37 proc. głosów. Chociaż wcześniejsze sondaże dawały zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego, to skala tej przewagi była zaskakująca.

Wahania złotego po wyborach w 2015 roku

W efekcie w powyborczy poranek mogliśmy zaobserwować osłabienie złotego w stosunku go głównych walut. Złoty odrobił jednak stosunkowo niewielkie straty (1,5 gr do USD) do dolara, euro, franka szwajcarskiego, funta i wrócił w okolice poziomów z piątku (USD/PLN - 3,86; EUR/PLN - 4,27; CH/FPLN - 3,93; GBP/PLN - 5,93).

Wykres 3. Kurs USD/PLN od 8 października 2015 roku do 15 grudnia 2015 roku.Źródło: x-Station.


Taką reakcję można uznać za dość spokojną, zwłaszcza jeżeli przypomnimy sobie, że przed wyborami w 2015 r. PiS nie był faworytem rynków. Obawy budziły przede wszystkim zapowiedzi zmian skierowane w stronę sektora bankowego: wprowadzenie podatku bankowego oraz rozwiązanie kwestii kredytów frankowych. O ile podatek został wprowadzony w ekspresowym tempie i do dziś zapewnił budżetowi państwa ponad 10 mld zł, o tyle sprawa „frankowiczów” w mijającej kadencji parlamentu nie została rozstrzygnięta, a obecnie - jak wspomnieliśmy - znów powraca na czołówki gazet.
 

Reakcja złotego na wynik wyborów prezydenckich

Złoty zaliczył również spadek o 2-3 gr wobec głównych walut (2,7 gr w stosunku do EUR), gdy 24 maja 2015 r. Polacy poszli głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zwyciężył w nich kandydat PiS Andrzej Duda, co dla inwestorów było kolejnym zwiastunem idącej zmiany politycznej w Polsce. Po ogłoszeniu sondażowych wyników drugiej tury złoty osłabił się wobec dolara, euro, franka szwajcarskiego i funta (USD/PLN - 3,76; EUR/PLN - 4,13; CHF/PLN - 3,98; GBP/PLN - 5,82).

Wykres 4. Kurs EUR/PLN od 23 marca 2015 roku do 24 lipca 2015 roku.


Źródło: x-Station.


Żadnego wpływu na kurs złotego nie miały natomiast wybory samorządowe w październiku 2018 r. - ich wynik pokazał, że nie możemy spodziewać się wielkich zmian na scenie politycznej.

Wykres 5. Kurs EUR/PLN od 17 października 2018 roku do 3 lutego 2019 roku.Źródło: x-Station.

Ważne wybory za granicą są zdecydowanie istotniejsze dla złotego

Polityczne roszady mają zdecydowanie większy wpływ na notowania polskiej waluty, gdy nie są związanie z rodzimą polityką, ale z największymi gospodarkami na świecie. Przykładów wpływu zagranicznych wyborów na złotego mieliśmy w ostatnich latach całkiem sporo.

Bardzo mocno zareagowali inwestorzy na wynik wyborów prezydenckich w USA, gdy w listopadzie 2016 r. do władzy doszedł kandydat Republikanów Donald Trump. Ponieważ wcześniej nikt nie dawał zdecydowanych szans takiemu scenariuszowi, reakcja rynków była dość nerwowa - dolar w jednej chwili osłabił się wobec złotego nawet o 7-8 gr (USD/PLN - 3,84). Gwałtowna, choć chwilowa wyprzedaż amerykańskiej waluty była związana ze sporą niepewnością, jaką niósł ze sobą nowy prezydent, np. w kontekście spodziewanego już wtedy sporu handlowego z Chinami.

Jak zareagował złoty na wynik wyborów w USA? Czytaj więcej»

Jak referendum pokiereszowało funta

Z równie wyraźnym wpływem wyborów mamy również do czynienia za każdym razem, gdy do urn idą Brytyjczycy. Chociaż wydaje się, że przyzwyczaili nas już oni do gwałtownych zwrotów akcji w sprawie brexitu, to zawsze pozostaje element niepewności, kształtujący kursy walutowe. Od wyników referendum w 2016 r. funt jest ciągle w odwrocie, a perspektywa twardego brexitu mu nie pomaga - z tego powodu funt kosztuje dziś mniej niż 5 zł, chociaż jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w Polsce w 2015 r. płaciliśmy za niego prawie 6 zł.
 
Po referendum ws. brexitu złoty osłabił się aż o 10 groszy! Sam ruch na EUR/PLN wyniósł aż 20 groszy!

Wykres 6. Kurs EUR/PLN od 5 maja 2016 roku do 13 października 2016 roku.

Kurs EUR/PLN od 5 maja 2016

Źródło: x-Station.


„Wydarzeniem roku” pod względem możliwości wywoływania wahań na rynku walutowym były wybory we Francji. Złoty umocnił się wtedy aż o 11 groszy! Czytaj więcej»

Grecka historia z konsekwencjami dla polskiej waluty

Jeżeli sięgniemy pamięcią jeszcze dalej, to okaże się, że w szczycie kryzysu w strefie euro istotne dla złotego były nawet wybory w Grecji. Ten zadłużony i stojący na granicy bankructwa kraj w 2012 r. stał się symbolem zbliżającej się katastrofy w eurolandzie. Nic więc dziwnego, że inwestorzy nerwowo wyczekiwali wyników wyborów parlamentarnych - sondaże dawały bardzo duże szanse zwycięstwa lewicowej partii Syriza, sprzeciwiającej się jakimkolwiek oszczędnościom. Ostatecznie wygrała grecka partia Nowa Demokracja, a inwestorzy uznali ten wynik za pozytywny, co spowodowało osłabienie złotego w stosunku do euro o 3,5 grosza.

Wykres 7. Kurs EUR/PLN od 7 maja 2012 roku do 19 sierpnia 2012 roku.

Kurs EUR/PLN od 7 maja 2012

Źródło: x-Station.

Masz pytania do tego artykułu? Skontaktuj się z autorką: anna.korzec@rkantor.com.

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

Czytaj również:Tematy:

Kursy

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>