Kantor internetowy »   Newsy »   Wybory w Stanach – czy przerwą flautę na rynku?  

Wybory w Stanach – czy przerwą flautę na rynku?

 
| 07.11.2018 09:51

Zaskoczenia nie było – sondaże tym razem trafnie „przewidziały” wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych. Jak zareagował dolar i co wygrana demokratów może oznaczać w dłuższej perspektywie? Co ze złotym, który czeka dziś na konferencję po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej?

Od rana spływają wyniki wyborów w poszczególnych stanach USA, na godz. 9:30 wskazują one na zwycięstwo demokratów w Izbie Reprezentantów i utrzymanie status quo (czyli nieznacznej przewagi republikanów) w Senacie. Na informację z USA w napięciu czekały rynki – zmienność w dniu wyborów była znikoma (do północy 6 listopada na parze USD/PLN było to 3 grosze).

Dolar na spływające informacje o wyniku wyborów początkowo zareagował 2 gr osłabieniem:

Wykres 1. Kurs USD/PLN 7 listopada 2018.


Źródło: x-Station.

Sprawdź kurs dolara teraz»

Wybory do Kongresu (tzw. miedterm elections) są traktowane jako probierz popularności dla urzędującego prezydenta. Odbywają się one dwa lata po wyborach prezydenckich (kadencja prezydenta USA trwa cztery lata i może zostać jednokrotnie przedłużona). Zwykle dla każdej amerykańskiej głowy państwa nie były one zbyt pomyślne – od 1934 roku z sytuacja, w której reprezentowana przez prezydenta partia zyskiwała miejsca w Izbie Reprezentantów miała wydarzyła się trzy razy, w przypadku Senatu – pięć razy:

Zdjęcie 1. Poparcie dla reprezentowanych przez prezydentów USA partii podczas wyborów środka kadencji.


Źródło: BBC.com

Jak zachowywał się dolar po wcześniejszych wyborach w połowie kadencji?

Spójrzmy na kursy USD/PLN – zakres wahań także wcześniej nie przekraczał 2 groszy:
Data wyborów Kurs USD/PLN w dniu wyborów Kurs USD/PLN po ogłoszeniu wyników wyborów Zmiana
4.11.2014 3,3610 (4.11.14, otwarcie) 3,3923 (5.11.14, zamknięcie) 0,1620
2.11.2010 2,8212 (2.11.10, otwarcie) 2,8083 (3.11.10, zamknięcie) 0,0129
6.11.2006 3,0124 (6.11.06, otwarcie) 3,0024 (7.11.06, zamknięcie) 0,01
3.11.1998 3,2653 (3.11.98, otwarcie) 3,2769 (4.11.98, zamknięcie) 0,0116
Źródło: opracowanie własne na podstawie kursów z portalu Fxtop.com.

Jak na zwycięstwo Donalda Trumpa w 2016 roku zareagował rynek? Czytaj tutaj»Wymień walutę teraz»
 

Jaki może być scenariusz dla dolara po obecnych wyborach w Stanach Zjednoczonych?

Wygrana demokratów w Izbie Reprezentantów oznacza możliwość blokowania przez nich proponowanych przez Donalda Trumpa ustaw. Choć jedna ze sztandarowych propozycji Trumpa, czyli obniżenia podatków dla amerykańskich firm, została już przyjęta, to „w kolejce” czekają jeszcze obniżenie podatków dla klasy średniej i reforma infrastrukturalna.
Choć niektórzy straszą, że zwycięstwo demokratów może zakończyć się dla Trumpa impeachmentem, to należy pamiętać, że taka decyzja musi zostać poparta przez Senat, gdzie republikanie utrzymali swoją przewagę. Bardziej prawdopodobnym jest natomiast, że kolejne dwa lata prezydentury upłyną pod znakiem śledztw dotyczących aktywności obecnego prezydenta – demokraci mogą je podjąć już po wygranej w Izbie Reprezentantów. W tym kontekście mówi się m.in. o chęci sprawdzenia roli Rosji w wygranej Trumpa. Zamieszanie w amerykańskiej polityce może osłabić dolara.

8 listopada (czwartek) komunikat FED – czy można spodziewać się nowych informacji?

Dziś początek dwudniowego posiedzenia FED, które zakończy się komunikatem ws. podwyżki stóp procentowych w czwartek 8 listopada o godz. 20:00. Rynek nie spodziewa się decyzji o podwyżce na tym posiedzeniu – oczekiwana jest ona w grudniu. Jeśli komunikat FED nie zaskoczy gołębim tonem (który sugerowałby rezygnację z zacieśniania polityki pieniężnej), rynek nie powinien reagować zwiększonym zakresem wahań. Polityce podwyżki stóp procentowych sprzyja największy od prawie 9 lat wzrost płacy godzinowej (pisaliśmy o nim w tym artykule») oraz szybkie tempo wzrostu gospodarczego.

Jak komunikaty FED wpływały wcześniej na rynki? Czytaj tutaj»

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej a złoty

Komunikat RPP poznamy o godz. 16:00. Bardziej jastrzębi, nastawiony na podwyżkę stóp procentowych wydźwięk tej wypowiedzi może umocnić złotego. Inwestujący na emerging markets nadstawiają ucha, bo ten scenariusz w czasie niepewności w Europie (m.in. najsłabszy od 4 lat odczyt indeksu PMI dla Włoch i rosnące rentowności obligacji tego kraju) oraz spadki cen ropy na światowych rynkach to czynniki, które nie sprzyjają polskiej walucie.

Pamiętasz, co pisał nasz ekspert o nowych członkach RPP? Czytaj tutaj»

Tematy:

Dolar

Kursy

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>