Kantor internetowy »   Newsy »   Wymiana walut dla emigrantów - jak ustrzec się przed ryzykiem kursowym?  

Wymiana walut dla emigrantów - jak ustrzec się przed ryzykiem kursowym?

 
| 28.12.2016 12:10

Kierunki emigracji zarobkowej Polaków nie zmieniają się od lat – w czołówce znajdują się Wielka Brytania i Niemcy. Nie zmieniają się również przyzwyczajenia emigrantów, jeżeli chodzi o przesyłanie pieniędzy do bliskich, którzy pozostali w Polsce. Jak współcześnie wygląda wymiana walut i ryzyko kursowe z nią związane?


Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę. GUS szacuje, że pod koniec 2015 r. poza granicami Polski przebywało ok. 2,4 mln Polaków osób, czyli o 3,3% więcej niż pod koniec 2014 r[1]. Warto jednak pamiętać, że oszacowanie dokładnej liczby osób przebywających poza granicami Polski nie jest możliwe, gdyż nie wszyscy wyjeżdżający pamiętają o formalnościach, czyli wymeldowaniu się.Mimo że do pracy do Niemiec czy Wielkiej Brytanii co roku wyjeżdżają kolejne osoby, to jednak do Polski jest przesyłanych coraz mniej pieniędzy. W szczytowym okresie wartość transferów pieniężnych wynosiła nawet 3% PKB Polski, a dziś od 1% do 1,7% PKB. Dlaczego? Według specjalistów jest to związane z faktem, że współcześnie emigracja jest już dojrzała – coraz częściej emigranci osiedlają się na stałe w kraju, do którego wyjeżdżają. Z drugiej strony Polska wciąż znajduje się w pierwszej 20 krajów, do których jest wysyłanych najwięcej przelewów pieniężnych[2]. A to sprawia, że wymiana walut wciąż interesuje wielu.

Wymiana walut – z bankomatu do kantoru? Niekoniecznie

Jeszcze kilkanaście lat temu rodziny osób, które zdecydowały się na emigrację zarobkową, nie miały dużego wyboru, jeżeli chodziło o wymianę waluty obcej – korzystały z kantorów stacjonarnych. Choć dziś to rozwiązanie w dalszym ciągu jest dostępne, to jednak nie jest już jedynym. W odpowiedzi na potrzeby konsumentów na rynku pojawiły się kantory internetowe i społecznościowe platformy wymiany walut. Dziś to właśnie one cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż – poza atrakcyjnymi kursami walut – umożliwiają również szybkie przeprowadzenie transakcji. A jak wygląda kwestia związana z bezpieczeństwem?

Nie każdy e-kantor czy społecznościowa platforma wymiany walut stosuje rygorystyczne zabezpieczenia transakcji, jednak w Rkantor.com możesz być pewny, że twoje pieniądze są bezpieczne. Uzyskał on status Krajowej Instytucji Płatniczej przyznawany przez Komisję Nadzoru Finansowego, czerpie także z doświadczenia stojącego za nim banku – Raiffeisen Polbank. Dlaczego nadzór Komisji Nadzoru Finansowego jest tak ważny? KNF m.in. kontroluje, czy spółka posiada wystarczająco wysoki kapitał założycielski i czy stosuje przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Podmiot nadzorowany przez KNF jest też zobowiązany do regularnego składania sprawozdań finansowych.

Zanim wymienisz pieniądze – co to jest ryzyko kursowe?

– W ekonomii przez ryzyko kursowe rozumie się ryzyko związane z wahaniem kursu jednej waluty w stosunku do drugiej – wyjaśnia Robert Galoch, analityk Rkantor.com. W ostatnim czasie świetnie było to widać na przykładzie franka szwajcarskiego, którego kurs z dnia na dzień poszybował w górę. Osoby pracujące za granicą, wymieniając np. euro na złotówki, za każdym razem mogą otrzymać inną kwotę – dodaje Robert Galoch.

Najkorzystniejsze rozwiązanie, czyli jakie?

Jeżeli chcesz wymieniać pieniądze po atrakcyjnym kursie, czas ma znaczenie. W kantorze online będziesz mógł zawrzeć transakcję w momencie, kiedy cena waluty będzie dla ciebie przystępna.

W Rkantor.com możesz skorzystać z bezpłatnej usługi - zlecenie oczekujące. W panelu klienta wprowadzasz kwotę oraz kurs, po jakim chcesz ją wymienić. Jeśli w podanym przez ciebie okresie czasu wybrana para walutowa osiągnie pożądany kurs, transakcja zostanie zrealizowana.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wymiana z odroczoną wpłatą. Widzisz korzystny kurs, lecz w Portfelu nie masz środków na pokrycie transakcji? W wymianie z odroczoną wpłatą wymieniasz waluty po kursie widocznym na ekranie, a pieniądze dosyłasz w wybranym przez siebie terminie (do 2 dni roboczych).

Zanim wybierzesz e-kantor lub społecznościową platformę wymiany walut, zwróć uwagę na to, czy będziesz:
 • musiał otworzyć dodatkowy rachunek bankowy – w Rkantor.com korzystasz z Portfela Walutowego, co oznacza, że nie zakładasz dodatkowego rachunku bankowego. Wspomniany Portfel daje ci dostęp aż do 5 najpopularniejszych walut, czyli: EUR, USD, CHF, GBP i PLN.
   
 • mógł wypłacać pieniądze w oddziałach banku bez ponoszenia dodatkowych kosztów – klienci Rkantor.com mogą wpłacać i wypłacać pieniądze w ponad 260 oddziałach Raiffeisen Polbank bez uiszczania dodatkowych opłat. Takie rozwiązanie nie jest jednak powszechne.
   
 • miał możliwość zlecić przelew zagraniczny – Rkantor.com oferuje przelewy zagraniczne do 245 miejsc na świecie w stałych stawkach – od 1 EUR do max. 15 zł, niezależnie od wysokości kwoty przelewu.
   
 • mógł wypłacić gotówkę (PLN i EUR) z bankomatu – do dyspozycji klientów jest 6 500 bankomatów sieci Euronet zlokalizowanych na terenie całego kraju. Opcję takiej wypłaty również wybierasz w panelu klienta Rkantor.com. Po zalogowaniu się do serwisu podajesz jedynie kwotę, dane i numer telefonu osoby, która będzie upoważniona do wypłaty środków.
   
 • mógł zlecić przelew online – poza darmowym przelewem w złotówkach do wszystkich banków w Polsce i darmowych przelewach walutowych do 14 największych polskich banków, możesz również zdecydować się na przelew na e-mail. Każde z tych rozwiązań jest bezpłatne.

 

Kierując się powyższymi wskazówkami, wymiana walut może nastąpić na korzystnych warunkach. Tym samym, jako emigrant zarobkowy, zaoszczędzisz. Jednorazowej straty na mniej korzystnym kursie czy opłatach nie odczujesz drastycznie. Pomyśl jednak, o ile uszczupli się twój portfel, jeżeli nie zadbasz o bezpieczeństwo, nie zorientujesz się w kwestii opłat, a z internetowego kantoru będziesz przy tym korzystał regularnie…

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>