Kantor internetowy »   Newsy »   Wyprzedaż na amerykańskim rynku długu  

Wyprzedaż na amerykańskim rynku długu

 
| 10.01.2018 10:08

·        Dziś decyzja RPP ws. poziomu stóp procentowych w Polsce.
·        Rosną rentowności amerykańskich obligacji.
·        Wzrost dochodowości papierów skarbowych USA nie sprzyja zarówno walutom jak i rynkom akcyjnym krajów rozwijających się. 

KOMENTARZ EKONOMICZNY

·        Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie RPP, po którym Rada najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe bez zmian z główną z nich na rekordowo niskim poziomie 1,5%. Także retoryka na konferencji po posiedzeniu nie powinna ulec zmianie. Neutralne nastawienie gremium wspiera ponowny spadek inflacji CPI do 2%r/r w grudniu (po wybiciu do środka celu NBP 2,5% w listopadzie).

·        Prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski podniósł Bank Światowy, który oczekuje, że PKB w naszym kraju wzrośnie o 4,0% w 2018 r. W październiku prognozowano, że wzrost wyniesie 3,6%. Wpisuje się to w nasz scenariusz, iż dobra sytuacja w Polskiej gospodarce utrzyma się także w br.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczorajsza sesja przyniosła przecenę na amerykańskim długu. Rentowność 10-letnich obligacji USA wzrosła w okolice 2,57 %, zbliżając się do ubiegłorocznego szczytu w okolicy poziomu 2,6 %. Do przeceny amerykańskiego długu przyczyniają się dynamicznie  rosnące ceny ropy naftowej w ostatnich tygodniach, które pobudzają oczekiwania inflacyjne w gospodarce USA. Do wczorajszej przeceny przyczyniła się również wczorajsza informacja o niższej od oczekiwań skali interwencji japońskiego banku centralnego w ramach luzowania ilościowego, co pobudziło oczekiwania, iż BoJ może zmierzać w kierunku ograniczenia wsparcia monetarnego. Do wyprzedaży amerykańskich papierów skarbowych przyczyniały się również czynniki technicznie w okolicy poziomu 2,5 %  w przypadku 10-letnich obligacji przebiega bowiem linia wieloletniego trendu spadkowego w którym ten instrument poruszał się od blisko dwóch dekad.

·        Na rynku walutowym rosnące rentowności obligacji skarbowych w  USA pomagały notowaniom dolara. Kurs EURUSD zszedł wczoraj w okolice poziomu 1,193. Zachowanie się 10-letnich rentowności USA będą ważne dla notowań amerykańskiej waluty do końca tygodnia. W przypadku utrzymania się wzrostu ich dochodowość utrzymać powinna się również presja na umocnienie dolara, o tym czy tak się stanie zdecydują jednak prawdopodobnie dopiero czwartkowe odczyt inflacji PPI i przed wszystkim piątkowy odczyt inflacji CPI z gospodarki USA. W oczekiwaniu na te dane spodziewamy się ze okolica 1,19 będzie nadal pozostawała wsparciem dla notowań kursu EURUSD.

·        Wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych pogarsza sentyment do rynków wschodzących. Indeks MSCI Emerging, który rozpoczął ten rok od pięciu wzrostowych sesji z rzędu, wczoraj zanotował umiarkowaną korektę. Przełożyło się to również na gorsze zachowanie się walut rynków wschodzących w tym złotego. Kurs EURPLN przekroczył wczoraj poziom 4,18 i zbliżył się do linii trendu spadkowego, w którym porusza się września. W przypadku kursu spodziewamy się wyhamowania wzrostu w oczekiwaniu na dane nt. inflacji z USA, które poznamy pod koniec tygodnia i ruchu konsolidacyjnego poniżej oporu, który powinna stanowić strefa 4,19-4,21. Większego wpływu na notowania złotego nie powinno mieć natomiast dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Można oczekiwać , iż RPP utrzyma dosyć gołębią retorykę zakładającą brak potrzeby podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, co nie powinno jednak stanowić dużego zaskoczenia.

Kurs USD/PLN wspierany był przez rosnące rentowności obligacji na długim końcu krzywej USA wzrósł wczoraj w okolicę 3,51. Również w przypadku tej pary walutowej oczekujemy wyhamowania wzrostów w oczekiwaniu na dane nt. inflacji z amerykańskiej gospodarki w czwartek i w piątek. Potencjał spadkowy w krótkim okresie kursu ograniczać powinien  w naszej ocenie poziom 3,48.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Waluty

PKB

RPP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>