Kantor internetowy »   Newsy »   Wyprzedaż na globalnych rynkach akcji  

Wyprzedaż na globalnych rynkach akcji

 
| 11.10.2018 09:26

·        Rynek oczekuje na odczyt inflacji z USA
·        Powiew optymizmu wokół negocjacji Brexitowych
·        Obawy o skutki wyższych stóp procentowych przyczyną silnych spadków na giełdach
·        EUR/PLN nadal powyżej 4,30

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Najważniejszą informacją w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym będzie inflacja CPI ze stanów Zjednoczonych. Znaczenie odczytu potęguje fakt, że do ostatniego wzrostu zmienności na rynkach znacząco przyczyniły się oczekiwania na dalszy wzrost stóp procentowych za oceanem. Ewentualne zaskoczenie ze strony wskaźnika z pewnością nie ujdzie, więc uwadze inwestorów.

·        Oprócz kwestii makroekonomicznych rynki cały czas śledzą kwestie polityczne w tym Brexit. Po wcześniejszych sygnałach braku porozumienia, kierujący negocjacjami po stronie UE M. Barnier stwierdził wczoraj, że porozumienie jest możliwe, czemu towarzyszyły informacje ze strony UE również wskazujące, że porozumienie jest możliwe. Wpływ tych informacji na rynki powinien być pozytywny, lecz umiarkowany, ponieważ droga do ewentualnej umowy pozostaje długa a nawet jeśli do niej dojdzie, zostanie raczej podpisana w ostatniej chwili.

·        Większość inwestorów z uwagą oczekuje też na rozpoczynający się jutro sezon wyników w USA. O ile wzrost rentowności obligacji niekorzystnie wpływa na wyceny spółek, zazwyczaj jest on jednak następstwem poprawy koniunktury, więc powinien mu towarzyszyć wzrost wyników finansowych przedsiębiorstw. Najbliższe dni pokażą, więc który z tych czynników jest obecnie silniejszy, co ostatecznie zadecyduje o kierunku na rynkach akcji.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Obawy o negatywny wpływ wzrostu rentowności w USA na tamtejszą gospodarkę psuły wczoraj sentyment dla dolara. Kurs EURUSD zakończył sesję powyżej 1,15 a dziś rano zbliżył się do 1,1580, a więc w rejon 50 sesyjnej średniej. W ciągu dnia oczekujemy testowania tego wsparcia, co wskazuje, że górnym ograniczeniem dzisiejszych wahań będzie 1,16.

·        Wzrost awersji do ryzyka szkodził wczoraj złotemu a kurs EUR/PLN odbił się od wsparcia na 4,30. Dzisiaj może dojść do testowania ostatnich maksimów w okolicy 4,32, co jeśli zakończy się sukcesem może w kolejnych dniach wynieść kurs wyżej, w rejon 4,34.

·        Na rynkach akcji wczorajsza fala podaży wystraszyła raczej inwestorów na tyle, że dziś trudno oczekiwać wzrostu popytu na akcje. Tym bardziej, że indeks S&P 500 przełamał wczoraj z łatwością poziom 100-sesyjnej średniej i do kolejnego wsparcia brakuje mu obecnie około 20 pkt. Oceniamy, że ruch ten nastąpi już dzisiaj a szanse na odbicie rysują się najwcześniej jutro, o ile pierwsze wyniki spółek nie rozczarowują. W przypadku WIG20 scenariusz ten może oznaczać próbę zejścia poniżej 2200 pkt., co w przypadku sukcesu może oznaczać rozszerzenie spadku w rejon 2100 pkt.

·        Wsparciem dla nastrojów na rynkach może okazać się kurs ropy. W najbliższych dniach może on bowiem spadać w kierunku 78 dolarów za baryłkę Brent, co powinno sprzyjać obniżeniu rentowności obligacji w USA i poprawiać nastroje na rynkach. Spadkom cen ropy sprzyjają obawy, że ewentualne spowolnienie gospodarki może obniżyć popyt na surowiec. Krótkoterminowo, popyt na paliwa w USA i cenę ropy mogą też obniżać efekty huraganu Michael.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>