Kantor internetowy »   Newsy »   Wzrost niepewności na rynkach finansowych!  

Wzrost niepewności na rynkach finansowych!

 
| 02.06.2016 16:39

Najbliższe tygodnie to okres dużej niepewności na światowych rynkach finansowych. Zapoczątkuje ją odczyt z amerykańskiego rynku pracy, a zakończy najprawdopodobniej wynik referendum ws. obecności w UE na Wyspach.

Niepewność na rynkach zaczęła być zauważalna od blisko miesiąca, kiedy pojawiły się sygnały, że System Rezerwy Federalnej może w trakcie czerwcowego spotkania podnieść koszt pieniądza w USA. Oliwy do ognia dolali dwaj przedstawiciele Rezerwy: Jeromy Powell oraz James Bullard, którzy w czwartek 26 maja zasugerowali, że stopy procentowe powinny zostać podniesione w najbliższej przyszłości.

Nie musisz mieć środków pieniężnych aby kupić lub sprzedać walutę! Sprawdź tutaj >>>


Podniesienie stóp procentowych w USA – co to oznacza?

Wzrost stóp procentowych w takim kraju jak Stany Zjednoczone powoduje odpływ kapitału z mniejszych gospodarek, a w szczególności z tzw. emerging markets (EM), czyli rynków wschodzących, gdzie inwestycje obarczone są większym ryzykiem. Inwestorzy wolą ulokować kapitał w gospodarce rozwiniętej, a wzrost stóp procentowych jest zwykle sygnałem poprawy sytuacji gospodarczej w danym kraju.
Polityka monetarna w Stanach Zjednoczonych od 2008 roku opierała się na blisko zerowych stopach procentowych i stymulacji gospodarki za pomocą kilku programów luzowania ilościowego (QE).

Poniższy wykres przedstawia stopy procentowe w USA podczas ostatnich 10 lat.


Po kilkuletnim okresie ekspansywnej polityki monetarnej FED rozpoczął proces powrotu do „normalizacji”. Jednym z pierwszych ruchów w tym kierunku była podwyżka stóp procentowych pod koniec 2015 roku. Rynki oczekiwały podwyżki już od czerwca 2015, czego skutkiem był odpływ kapitału z funduszy opierających się na inwestowaniu w instrumenty pochodzące z krajów rozwijających się (EM). Skala odpływu kapitału w III kwartale 2015 roku wyniosła blisko 40 mld dolarów i była największym tego typu ruchem od kryzysu w 2008 roku.
Podwyżka stóp procentowych zdecydowanie wpłynie na kurs USDPLN. Jesienią 2015 roku w czasie publikacji i przy braku decyzji (!) Rezerwy Federalnej odnośnie zmiany stóp procentowych kurs USDPLN w ciągu minuty osiągał zmienność na poziomie 2gr! Decyzja FOMC o podwyższeniu kosztu pieniądza w czerwcu może więc spowodować zwiększoną zmienność na złotym przy jednoczesnym osłabieniu polskiej waluty.
 

Przelewy zagraniczne do 247 miejsc na całym świecie za max. 12 PLN niezależnie od kwoty.
Zarejestruj się i korzystaj >>

Od czego zależy decyzja o podwyżce stóp procentowych?

Decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych jest podyktowana (ogólnie rzecz ujmując) stanem gospodarki mierzonym różnymi wskaźnikami, takimi jak PKB, inflacja i poziom bezrobocia. Banki centralne na całym świecie tworzą swoje wewnętrzne kryteria, którymi kierują się podczas podejmowania takich decyzji. Często jest ona wynikiem subiektywnego punktu widzenia jednego z członków komisji (w USA jest takim organem jest FOMC, w Polsce RPP), jednak głównym branympod uwagę czynnikiem jest poziom cen (inflacja). W teorii jest ona wynikową polityki monetarnej banku centralnego. Na przełomie lat powstały różne opracowania, które miały pomóc w określeniu odpowiedniego poziomu stóp procentowych; najpopularniejszą z nich jest reguła Taylora. W przypadku Amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej za główny punkt odniesienia bierze się sytuację na rynku pracy, a w szczególności raport United States Department of Labor, publikowany w każdy pierwszy piątek miesiąca.

Raport dotyczący sytuacji na rynku pracy zostanie opublikowany w piątek 3 czerwca o godzinie 14:30 i będzie to kluczowe wydarzenie mijającego tygodnia! Należy zwrócić szczególną uwagę na dane dotyczące nowych miejsc w sektorze pozarolniczym. Oczekiwania rynkowe to 161.000. W przypadku odczytu zdecydowanie wyższego od prognoz możemy spodziewać się silnej aprecjacji dolara do większości walut oraz osłabienia polskiej waluty.

Przedsmak jutrzejszej publikacji z USA mieliśmy dzisiaj w trakcie publikacji raportu ADP dotyczącego sytuacji na amerykańskim rynku pracy, który był nieznacznie gorszy od oczekiwań i wyniósł 173.000 etatów (prognoza 175.000) w porównaniu do 166.00 w maju. Szczegółowe dane przedstawia poniższa infografika autorstwa ADP Research Institute:


Możemy zauważyć spadek w przypadku sektora produkcyjnego, jednak nie są to wartości znaczące. Siłą amerykańskiej gospodarki są (przynajmniej w dzisiejszym odczycie) małe przedsiębiorstwa. Odczyt został odczytany przez rynek pozytywnie czego odzwierciedleniem był umacniający się dolar. Kluczowy pozostaje jednak jutrzejszy odczyt o godzinie 14:30!

Decyzja odnośnie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zostanie opublikowana 15 czerwca 2016.

Brexit – co dalej z UE i gospodarką Wielkiej Brytanii?

Kolejnym czynnikiem wywołującym obawy wśród inwestorów jest potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jeśli zrealizuje się ten scenariusz, będziemy zapewne obserwować zawirowania na rynkach finansowych oraz dużą niepewność związaną z dalszym przebiegiem tego procesu. Przypomnijmy, że byłaby to pierwsza sytuacja, kiedy tak silna gospodarka opuszcza Unię Europejską. Po korzystnym dla zwolenników Brexitu referendum powstanie też szereg pytań dotyczących dalszej współpracy Wielkiej Brytanii z członkami UE – to może być w główny czynnik, który wywoła niepewność na rynkach finansowych.

Jeśli zwolennicy wystąpienia z UE wygrają 23 czerwca, Wielka Brytania zapewne podąży ścieżką Szwajcarii lub Norwegii i pozostanie  silnym partnerem handlowym krajów europejskich. Wbrew pozorom wyjście Wielkiej Brytanii może być dla tego kraju bardzo korzystne. Pamiętajmy, że Zjednoczone Królestwo jest silnym graczem na globalnej mapie– ma rozległe wpływy w różnych krajach, a brak regulacji związanych z członkostwem w UE może otworzyć nowe możliwości i zwiększyć konkurencyjność tej gospodarki względem europejskich „rywali”, takich jak  Francja oraz Niemcy.

Publikowane w ostatnich miesiącach sondaże nie pozwalają na jednoznaczne przewidywanie wyników czerwcowego referendum – liczba zwolenników i przeciwników Brexit-u dynamicznie się zmienia, jednak różnica w wynikach jest zbliżona do błędu statystycznego.

Wymieniaj waluty wszędzie, a gotówkę odbierz w jednym z 263 oddziałów w całej Polsce za darmo. Sprawdź jakie to proste >>

Co ze złotówką?

Wzrost niepewności na rynkach finansowych odbija się na koszyku walut krajów rozwijających się, co możemy zaobserwować choćby na meksykańskim peso, lecz także na złotym. W przypadku naszej waluty, na jej pozycję wpływa szereg różnych czynników, m.in. informacje z amerykańskiego rynku pracy, decyzja dotycząca stóp w USA oraz referendum dotyczące Brexit-u. Gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę zawirowania polityczne związane z Trybunałem Konstytucyjnym i decyzjami Komisji Europejskiej oraz niepewność dotyczącą  pomocy frankowiczom brakuje fundamentalnych argumentów za odreagowaniem ostatnich wzrostów na PLN.

Piątkowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy będzie kluczowy w mijającym tygodniu. W przypadku publikacji nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym znacznie odbiegającym od oczekiwań, powinniśmy zaobserwować silne umocnienie dolara i jednocześnie spodziewać się podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu.

Ciekawostka: Według coraz większej liczby analityków, za barometr niepewności można przyjąć kurs frank szwajcarskiego! Helwecka waluta jest traktowana przez inwestorów jako tzw. safe haven, czyli bezpieczna przystań w niepewnych czasach. Jest to również pewna przestroga dla kredytobiorców posiadających kredyty w CHF. Pozytywny wynik referendum dla zwolenników Brexit-u może w krótkim terminie spowodować wybicie kursu franka szwajcarskiego.

Czytaj więcej:

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>