Kantor internetowy »   Newsy »   Zaskakujące odbicie na rynku pracy w USA. Dolar rośnie w siłę. Co zrobi FED?  

Zaskakujące odbicie na rynku pracy w USA. Dolar rośnie w siłę. Co zrobi FED?

 
| 05.07.2019 15:31Czy zbliżamy się do historycznej decyzji, jakiej amerykański rynek pracy nie widział od 10 lat? Do momentu dzisiejszej publikacji z amerykańskiego rynku pracy odpowiedź na to pytanie wydawała się oczywistym „Tak”. Zaskakująco mocny odczyt NFP stawia jednak pod znakiem zapytania obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu FED… i nie tylko.

Na dzisiejszą publikację non farm-payrolls (NFP) z utęsknieniem czekali zmęczeni małą zmiennością na traderzy – gdy dzień wcześniej (4 lipca 2019 roku) Ameryka świętowała odzyskanie niepodległości, tamtejszy rynek „spał”. Przebudzenie nastąpiło jednak nie dziś rano, ale po publikacji z amerykańskiego rynku pracy, uważanej za jeden z ważniejszych (a przez niektórych najważniejszy) prognostyk przed lipcowym posiedzeniem Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dolar w ciągu kilku minut umocnił się w stosunku do złotówki o 2 grosze:

Wykres 1. Kurs USD/PLN z 5 lipca 2019.Źródło: XTB x-Station.

To reakcja na zaskoczenie, z jakim rzeczywistość rozbiła się o prognozy:
 
  Nowe miejsca pracy w sektorze pozarolniczym Nowe miejsca pracy w sektorze prywatnym Wzrost płacy godzinowej m/m Wzrost płacy godzinowej r/r Poziom bezrobocia
Prognoza 160 tys. 150 tys. 0,3 proc. 3,2 proc. 3,6 proc.
Odczyt 224 tys. 191 tys. 0,2 proc. 3,1 proc. 3,7 proc.
 
Po ostatnim odczycie 72 tys. nowych miejsc pracy jest to miła niespodzianka»

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

Dane z rynku pracy w USA – co na to FED?

Takie pytanie zadaje sobie teraz większość inwestorów, dla których ostatnie posiedzenia FED i publikacje z amerykańskiego rynku pracy zdają się być sprawdzianem tezy, że zbliża się pierwsza od 10 lat obniżka stóp procentowych w Stanach. Po publikacji NFP rynek wyceniał jej prawdopodobieństwo na najbliższym, lipcowym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego na 88,9 proc.:

Wykres 2. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych według CME FedWatch tool.Źródło: Cmegroup.com.


O presji związanej z oczekiwaniem na obniżkę stóp procentowych pisaliśmy kilka tygodni temu» i wciąż jest ona odczuwalna, a częściowo być może nawet uwzględniona w cenach. Atmosfery nie studzą nawet wypowiedzi szefa amerykańskiego banku centralnego, Johna Powella, który na konferencji prasowej 19 czerwca 2019 roku stwierdził, że „Nie jesteśmy skupieni tylko na jednym wydarzeniu lub tylko jednym zestawie danych. Wydaje się, że ryzyka się zwiększyły. Tymczasem napływające ze Stanów Zjednoczonych dane były całkiem niezłe, szczególnie dla konsumentów. Wydatki konsumpcyjne są silne, wspiera je też zdrowy rynek pracy, wysoki poziom zatrudnienia i rosnące płace. Jesteśmy jednak świadomi pewnych obszarów, które obserwujemy, jak wspomniałem wcześniej, trwałe inwestycje biznesowe. Zatem – też w przypadku spadku inflacji i wzrostu zatrudnienia – nie chcemy patrzeć tylko na jeden raport z rynku pracy. Chcemy patrzeć na średnią z ostatnich trzech, sześciu miesięcy, choć wciąż wymagają uwagi – mówił Powell.

Spójrzmy zatem na liczbę nowych miejsc pracy z ostatnich 6 miesięcy:

Wykres 3. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA od stycznia 2019 do czerwca 2019.


Źródło: Tradingeconomics.com.


Trudno na tej podstawie wnioskować o jakimś jednoznacznym trendzie, jednak pewnym jest, że NFP rozpoczęły ten rok z wysokiego „C”, solidnym, styczniowym odczytem powyżej 300 tys. nowych miejsc pracy i w ciągu sześciu kolejnych miesięcy nie zdołały już wrócić do takiego poziomu, choć dzisiejsza publikacja jest bardzo optymistyczna.

FED między Scyllą a Charybdą?

Porównanie do dwóch potworów, które napotkał w czasie swojej wędrówki Odyseusz nie jest tu przypadkowe. Scyllą możemy nazwać dane z USA – z rynku pracy, znajdującą się poniżej celu FED inflację i spadający wskaźnik wzrostu PKB USA publikowany przez FED w Atlancie (na II kwartał 2019 roku na dzień 5 lipca 2019 prognozowany jest wzrost na poziomie 1,3 proc.):

Wykres 4. Prognoza wzrostu PKB USA mierzona wskaźnikiem GDPNow.


Źródło: Frbatlanta.org.

Co zatem na potrzeby tego artykułu możemy nazwać Charybdą? Zmniejszenie tempa rozwoju gospodarczego na świecie i wojnę handlową. Podczas gdy odbiorcy newsów dość szybko uodparniają się na nowe informacje z rozmów na linii USA-Chiny i w oczekiwaniu na zawarcie ostatecznego porozumienia nie reagują emocjonalnie na zawierane co jakiś czas rozejmy, to amerykańska gospodarka już odczuwa skutki tego konfliktu.  Opublikowany 1 lipca 2019 wskaźnik ISM dla przemysłu spadł do poziomów nienotowanych od 2016 roku:

Wykres 5. Wskaźnik ISM dla przemysłu w USA od 2015 do lipca 2019 roku.


Źródło: Investing.com.


Na dwuletnich minimach znajduje się też przemysłowy PMI w USA (w czerwcu wyniósł on 50,6 pkt):

Wykres 6. Przemysłowy PMI w Stanach Zjednoczonych od 2015 roku do lipca 2019 roku.


Źródło: Investing.com

 
 Otwartym pytaniem pozostaje kwestia tego, czy mocne dane z rynku pracy (wspierające popyt) oraz hipotetyczna obniżka stóp procentowych przez FED ośmieli biznes, który mocno oberwał przez wojnę handlową, do inwestycji?

Jak zwracają uwagę dziennikarze Bloomberga, rozwój gospodarczy w Stanach Zjednoczonych trwa nieprzerwanie przez rekordowo długi czas – 10 lat i jeden miesiąc (to najdłużej od 1854 roku). 


Źródło: Bloomberg.com.

Tak długi okres „prosperity” wywołuje coraz większe obawy, że ta sielanka kiedyś się skończy – m.in. stąd naciski na amerykański bank centralny ws. obniżki stóp, która przez wielu inwestorów postrzegana jest jako bodziec, który wesprze gospodarkę i może uchronić ją przed recesją.

Lipcowe posiedzenie FED zapowiada się bardzo interesująco….

Masz pytanie do tego artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.

Odbicie na rynku ropy naftowej. Czy to już koniec spadków?»

 


Tematy:

Dolar

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>