Kantor internetowy »   Newsy »   Złoty coraz mocniejszy  

Złoty coraz mocniejszy

 
| 07.08.2018 09:51

·        Dane z niemieckiego przemysłu rozczarowują
·        Złoty pozostaje silny, blisko 4,25 wobec euro
·        Prawdopodobnie wzrostowy początek sesji giełdowej w Europie

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Wczoraj wśród danych ekonomicznych rozczarowały zamówienia w niemieckim przemyśle, które spadły aż o 4% r/r. Dziś poznaliśmy z kolei produkcję przemysłową w Niemczech w czerwcu, która również rozczarowała. Spadek m/m wyniósł 0,9%, czyli o 0,4 p.p więcej niż oczekiwano. Pogarszająca się sytuacja w niemieckim przemyśle w którymś momencie może również zacząć przekładać się na sytuację w Polsce. Wczoraj opublikowano także Sentix dla strefy euro, który zaskoczył nieznacznie na plus.

·        Dziś już nie poznamy kluczowych odczytów dla największych gospodarek. Jutro nad ranem warto natomiast zwrócić uwagę na dane o chińskim handlu zagranicznym za lipiec, gdyż może to kształtować sentyment do rynków wschodzących.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Nadal dość silny pozostaje złoty a EUR/PLN zbliża się dzisiaj do 4,25. Najbliższy opór dla pary to obecne położenie 200-sesyjnej średniej w okolicy 4,2320. Dla złotego najważniejsze w najbliższych dniach będzie nastawienie do rynków rozwijających się. Dziś wygląda ono dobrze biorąc pod uwagę ponad 2% wzrost indeksu Szanghajskiej giełdy.

·        W przypadku EURUSD wczoraj obserwowaliśmy próbę zejścia poniżej górnego ograniczenia obszaru wsparcia 1,15-1,1550. Para nadal pozostaje w konsolidacji 1,15-1,18. Do czasu publikacji danych o inflacji w tym tygodniu para może być pod wpływem doniesień politycznych.

·        Stosunkowo silny złoty pozwala parze USD/PLN pozostawać poniżej 3,70. Obecnie najbliższy opór dla pary związany jest z 50-sesyjną średnią umiejscowioną przy 3,6920, natomiast najbliższe wsparcie to rejon 3,64.

·        Dziś widać też pewne odreagowanie na tureckiej lirze, jednak nadal jest ona słabsza niż jeszcze pod koniec ubiegłego miesiąca. Walucie tej nie sprzyja nierównowaga w handlu zagranicznym, ostatnie relacje z USA czy brak wiary inwestorów w niezależność tamtejszego banku centralnego.

·        Dość silny dolar nie sprzyja notowaniom złota, którego cena za uncję zbliża się do 1200 dolarów. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest czynnikiem negatywnie wpływającym na atrakcyjność kruszcu. W przypadku ropy naftowej obserwowaliśmy natomiast niewielki wzrost do czego przyczynił się lekki spadek produkcji w Arabii Saudyjskiej mimo wcześniejszych zapowiedzi zwiększenia wydobycia. Dziś wieczorem swoją publikację dotyczącą zapasów ropy w USA przedstawi API, natomiast jutro departament energii. W związku z sezonem wzmożonej konsumpcji surowca spodziewany jest spadek zapasów o 3 mln baryłek.

·        Wśród surowców korzystnie od pewnego czasu zachowuje się cena zbóż w tym szczególnie pszenicy, co jest związane z suszami jakie nawiedziły różne obszary na świecie i zmniejszą plony. Duży wpływ na zachowanie cen będą miały różnego rodzaju raporty dotyczące spodziewanych plonów w poszczególnych regionach, a także ocena ich jakości.

·        Na polskiej giełdzie zmienność wczoraj była niezbyt duża. Na minus wśród największych podmiotów wyróżniały się spółki paliwowe, natomiast po drugiej stronie rynku znalazło się PZU oraz JSW. Gorzej od największych spółek radziły sobie małe i średnie podmioty.

·        Na zagranicznych parkietach w Europie również zmiana notowań była niewielka i indeksy zachowywały się mieszanie. EUROSTOXX 50 zyskał 0,03%. Na plus  na Starym Kontynencie wyróżnił się węgierski indeks BUX. Amerykańskim spółkom wciąż pomaga sezon publikacji wyników finansowych. Zarówno NASDAQ, S&P500 jak i DOW Jones są niedaleko swoich rekordowych poziomów. Całkiem nieźle radzą też sobie nieco mniejsze podmioty z indeksu Russel 2000. Dobra sesja azjatycka oraz otwarcie europejskich futuresów na indeksy sugerują, że zobaczymy zwyżki na początku sesji w Europie.


POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Ceny

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>