Kantor internetowy »   Newsy »   Złoty na razie stabilny pomimo przeceny na giełdach  

Złoty na razie stabilny pomimo przeceny na giełdach

 
| 06.02.2018 12:10

Gwałtowna przecena jak dotknęła światowe giełdy na początku tego tygodnia na razie nie przekłada się na pogorszenie się notowań walut rynków wschodzących w tym złotego. Pomimo bardzo silnego wzrostu indeksu zmienności VIX, obserwowanego wczoraj, wzrost awersji do ryzyka na rynkach w przypadku innych aktywów niż akcje jest raczej względnie umiarkowany, co widoczne jest w braku gwałtownych ruchów w przypadku aktywów uważanych za bezpiecznie (relatywnie stabilne są japoński jen, szwajcarski frank, czy złoto).


Również dosyć stabilne pozostają obligacje niemieckie czy amerykańskie, chociaż tutaj czynnikiem powstrzymującym inwestorów przed większym zaangażowaniem w tę klasę aktywów są rosnące w ostatnim czasie oczekiwania inflacyjne.

Takie zachowanie się rynków sugeruje, że rynek walutowy przecenę na rynku akcji traktuje jako korektę, uzasadnioną głównie przez wysokie wskaźniki wycen amerykańskich indeksów giełdowych. Obecna wyprzedaż na światowych giełdach nie jest natomiast traktowana jako zagrożenie systemowe, a więc takie, które mogłoby przynajmniej na razie przełożyć się pogorszenie się koniunktury w światowej gospodarce. Relatywna stabilność rynku walutowego nie oznacza jednak, że dalszy rozwój sytuacji na Wall Street będzie ignorowany. Gdyby przecena na amerykańskich giełdach miała się wydłużyć w czasie, rosnąć będzie ryzyko, że pogorszeniu ulegną wskaźniki sentymentu  w największych gospodarkach, co będzie uzasadniło wzrost awersji do ryzyka również i na rynku walutowym.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Frank

Wymiana

Forex

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>