Kantor internetowy »   Newsy »   Złoty silny w oczekiwaniu na decyzję S&P  

Złoty silny w oczekiwaniu na decyzję S&P

 
| 13.04.2018 10:00

·        Sytuacja w Syrii ważniejsza dla rynków niż ryzyko wojen handlowych
·        Łagodny ton minutek EBC
·        Dziś poznamy przyczyny spadku inflacji bazowej w marcu
·        Wyższa perspektywa ratingu Polski?- dziś rewizja ratingu przez S&P

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Uwaga rynków dzisiaj będzie nadal koncentrować się na geopolityce, w tym szczególnie sytuacji w Syrii. Temat ten dominuje obecnie na rynkach akcyjnych nad doniesieniami z frontu wojny handlowej, co szczególnie widać w notowaniach ropy naftowej. Ostatnie wypowiedzi D. Trumpa sugerują, że decyzja w sprawie Syrii będzie podjęta wkrótce, przy czym raczej nie wydarzy się to już dzisiaj. Rosja wystąpiła bowiem o zwołanie w tej sprawie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z kolei USA wydają się zabiegać o poparcie innych krajów, co łącznie będzie wymagało więcej czasu.  

·        Wśród danych makroekonomicznych w Polsce uwaga rynku zwróci się na dane o inflacji CPI. Publikacja szczegółów marcowego odczytu pozwoli bowiem ocenić, co spowodowało silny spadek bazowych komponentów inflacji i tym samym odpowiedzieć na pytanie na ile był to efekt jednorazowy. Wśród danych z zagranicy najważniejszy będzie z kolei indeks nastrojów konsumentów Michigan, dla którego oczekiwany jest niewielki spadek względem marca.

·        Oprócz danych, najprawdopodobniej wieczorem poznamy też decyzję agencji S&P w sprawie ratingu Polski. Oceniamy, że agencja może podnieść perspektywę ze stabilnej do pozytywnej, co byłoby tożsame z możliwością podniesienia ratingu w kolejnych miesiącach. Za taką decyzją przemawia wyraźna poprawa sektora finansów publicznych oraz sygnały ocieplenia relacji na linii Warszawa-Bruksela. Ostatnio agencja znacząco podniosła też swoje prognozy gospodarcze dla Polski.

·        Wśród ciekawych informacji z wczorajszego dnia warto zwrócić uwagę na relatywnie łagodne minutki EBC, w których widać obawy o nadmierne umocnienie euro. Kontrastuje to z jastrzębią wypowiedzią E. Nowotnego sprzed kilku dni i wskazuje, że normalizacja polityki pieniężnej w strefie euro będzie raczej stopniowa.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Amerykański indeks S&P 500 naruszył wczoraj ważny poziom oporu na 2650 pkt i teoretycznie ma pole do wzrostu w rejon 2700 pkt., wyznaczony przez 100- i 50-okresowe średnie ruchome. Oceniamy, że może to nastąpić na dzisiejszej sesji jednak wyjście powyżej wydaje się mało prawdopodobne. Przy wysokim napięciu geopolitycznym część inwestorów może bowiem obawiać się pozostawiania otwartych pozycji na weekend.

·        Na rynku walutowym kurs EURUSD może dziś zejść do okolic 1,23 wobec łagodnej retoryki minutek EBC oraz ostatnich sygnałów zamiaru kontynuacji podwyżek stóp procentowych przez Fed. W przypadku zejścia do poniżej 1,23 kurs na silne wsparcie może liczyć w okolicy poziomu 1,226. W przypadku odbicia na opór kurs napotka w okolicy 1,237.

·        Kurs EURPLN przełamał ostatnio rejon wsparcia na 4,1880 i teoretycznie ma otwartą drogę nawet do poziomu 4,15. Sprzyjać może temu ew. poprawa perspektywy ratingu Polski oraz kalendarz makroekonomiczny na kolejny tydzień. Ryzykiem pozostaje z kolei geopolityka i możliwość znacznego pogorszenia nastrojów wokół rynków wschodzących.

·        Sytuacja techniczna na rynku ropy wskazuje możliwość dalszego wzrostu baryłki Brent powyżej 72 USD, jednak nie spodziewamy się rozwinięcia ostatniego ruchu na północ bez pojawienia się nowych impulsów. Ostateczny kierunek będzie zatem najprawdopodobniej zależał od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»

 

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>