Kantor internetowy »   Newsy »   Złoty vs. dolar – po payrollach umocnienie…  

Złoty vs. dolar – po payrollach umocnienie…

 
| 02.11.2018 14:03

Na złotym i dolarze trwa walka, którą odzwierciedlają rekordowe wartości kursów tej pary walutowej. To wynik sytuacji na rynkach, gdzie obserwujemy pozytywny sentyment do ryzyka. Emocje podgrzewają też opublikowane dziś dane z amerykańskiego rynku pracy, które w końcówce roku nabierają dużego znaczenia.

Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy (non-farm payrolls, NFP) umocniły dolara:

Wykres 1. Kurs USD/PLN po publikacji NFP:


Źródło: platforma x-Station.


W październiku odnotowano 250 tys. nowych miejsc pracy (wobec prognozowanych 190 tys.), jednak to nie na tę wartość w napięciu czekali inwestorzy –  jej zwiększenia było spodziewane po feralnym odczycie z września, kiedy wynik zaniżyły zniszczenia wywołane przez huragan Florence. Pisaliśmy o tym w tym artykule>

Pierwszy taki wynik od 9 lat

Kluczowy okazał się wzrost płacy godzinowej – po raz pierwszy od kwietnia 2009 roku została przekroczona granica 3 proc. r/r. Nadzieje na stabilny wzrost płac podtrzymuje też raport Amerykańskiego Departamentu Pracy z 31 października, według którego płace w sektorze prywatnym w ciągu ostatniego roku wzrosły o 3,1 proc. – to najszybsze tempo od 2008 roku, czyli od ostatniego kryzysu finansowego.

Komu „pomagają” dobre wiadomości z rynku pracy w USA?

Te wiadomości wspierają twierdzenie o umocnieniu rynku pracy w USA, a także wpisują się w wymagania FED co do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Pozytywnie na temat wzrostu płacy godzinowej wypowiadał się sam szef Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, dokładnie miesiąc temu. Utrzymaniu jastrzębiego nastawienia sprzyjają też informacje o niezmiennie najniższym od 1969 roku poziomie bezrobocia, potwierdzonym też w dzisiejszym odczycie (3,7 proc.).

O ile rynek spodziewa się podwyżki stóp  grudniu 2018, to kolejne ruchy FED, już w 2019 roku, pozostają w sferze domysłów, choć na ten moment członkowie tego gremium optują za czterema kolejnymi podwyżkami. Informacje o kondycji rynku pracy w USA w ostatnich miesiącach tego roku będą zapewne brane pod uwagę w projekcjach na 2019 rok – być może już na kolejnych posiedzeniach będziemy obserwować zmiany na wykresie dot-plot, obrazującym nastawienie członków amerykańskiego banku centralnego do następnych podwyżek – one także mają potencjał, aby wywołać wahania na rynku. 

O tym, jak wcześniejsze zapowiedzi FED wpływały na rynek, przeczytasz w tym artykule>

Dzisiejszy odczyt NFP może zostać wykorzystany w wyborczej retoryce przed wyborami do amerykańskiego Senatu, które odbędą się już we wtorek, 6 listopada.

Złoty vs. dolar – czy polska waluta utrzyma się na fali wznoszącej?

Październik był miesiącem rekordów, które – w zależności od rodzaju aktywów i zapotrzebowania inwestorów, sprawiały wielką satysfakcję lub smuciły:

 • W październiku 2018 odnotowaliśmy największe od siedmiu lat spadki indeksów akcyjnych: - na przykład amerykański S&P 500, (licząc od szczytów) w ciągu całego miesiąca stracił 11 proc. Ostatnie takie spadki obserwowaliśmy w 2011 roku, kiedy S&P500 stracił 17 proc.

Więcej o przecenie na amerykańskim rynku akcji przeczytasz tutaj>

 • Oprocentowanie amerykańskich obligacji także znalazło się na poziomach z 2011 roku – 9 października sięgnęło ono 3,25 proc.
   
 • Ostatniego dnia października padł rekord na parze USD/PLN, który ucieszył zapewne eksporterów i posiadaczy długich pozycji. Dolar był najdroższy od 1,5 roku – dokładnie od maja 2017, kiedy trzeba było za niego zapłacić 3,84 zł.
Wykres 2. Kurs USD/PLN w ciągu ostatnich trzech lat.Źródło: Stooq.pl

 

Po tym, jak prezydent Trump w pozytywnym tonie wypowiedział się o rozmowie z prezydentem Chin Xi Jipingiem i zadeklarował chęć podpisania porozumienia kończącego trwającą wojnę handlową, na rynku obserwujemy pozytywny sentyment do emerging markets, który udziela się również złotemu. Ciekawe, jak będzie kształtował się kurs na tej parze walutowej? Dolara mogą wspierać:

 • Dobre dane NFP,
   
 • Wskaźnik nastrojów konsumentów Conference Board na 18-letnich maksimach,
   
 • informacje na temat porozumienia z Chinami.

Dla złotego w relacji do dolara pozytywne są:

 • uspokajające informacje na temat porozumienia z Chinami,
   
 • dane o polskim przemysłowym PMI – spadek do 50,4 pkt (inwestorzy obawiali się, że odczyt może być niższy niż 50 pkt),
   
 • dobre informacje o negocjacjach ws. Brexitu – wspierają EUR i GBP, natomiast negatywnie wpływają na dolara,
   
 • gorszy od oczekiwań odczyt ISM dla amerykańskiego przemysłu (57,7 pkt wobec oczekiwanych 59,8 pkt).
Kurs dolara warto też obserwować w kontekście cen ropy – w poniedziałek 5 listopada wchodzą w życie nałożone przez USA na Iran sankcje. Ich skala przewyższa nawet te wprowadzone w 2012 roku przez prezydenta Obamę, zatem reakcję rynku także trudno przewidzieć.

Interesują Cię analizy rynku walutowego? Czytaj również:

 
  

Tematy:

Dolar

Kursy

Forex

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>