Kantor internetowy »   Newsy »   Znaczne przyspieszenie płac w kwietniu  

Znaczne przyspieszenie płac w kwietniu

 
| 18.05.2018 10:49

Kwietniowe odczyty z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw pozostają optymistyczne, choć naszym zdaniem można było liczyć na nieco wyższą dynamikę zatrudnienia. Wzrost tej kategorii o 3,7% r/r przy aż 7,8% r/r wzroście wynagrodzeń nadal wskazuje jednak na bardzo silny wzrost funduszu płac, który w ujęciu rocznym wyniósł aż 11,8%. Warto podkreślić, że był on bardzo wysoki także w ujęciu realnym, notując pierwszą dwucyfrową dynamikę od 2008 roku.


Przyspieszenie funduszu płac byłoby jeszcze bardziej optymistyczne gdyby opierało się o coraz wyższe dynamiki zatrudnienia, jednak obecna struktura danych także pozwala na znaczny optymizm odnoście dynamiki konsumpcji na początki II kwartału. Tym bardziej, że na wysokich poziomach pozostają wskaźniki nastrojów konsumenckich, co sugeruje wysoką skłonność do konsumpcji z osiąganego dochodu.

Kwietniowe dane nie wpłyną raczej na nastawienie członków Rady Polityki Pieniężnej, jednak z pewności stanowią argument dla jastrzębiej części gremium. Dynamika płac potwierdziła bowiem trwający od końca 2016 roku trend wzrostowy, co przy ostatnich wzrostach cen ropy i słabości złotego tworzy ryzyko wyższej ścieżki inflacji w najbliższej projekcji NBP. Na umiarkowanym poziomie będzie jednak pozostawać inflacja bazowa przez co realny termin podwyżki stóp to obecnie dopiero koniec przyszłego roku.

ROCZNA REALNA DYNAMIKA FUNDUSZU PŁAC W SEKTORZE PRZEDSIĘBIORSTW

ROCZNA REALNA DYNAMIKA FUNDUSZU PŁAC W SEKTORZE PRZEDSIĘBIORSTW
Źródło: RBPL na podstawie danych GUS

 

Tematy:

RPP

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>