Kantor internetowy »   Newsy »   Znamy najważniejsze dane przed posiedzeniem FED. Dolar się osłabia  

Znamy najważniejsze dane przed posiedzeniem FED. Dolar się osłabia

 
| 07.12.2018 15:52

Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy zyskały na znaczeniu – to ostatnia tego typu publikacja przed grudniowym posiedzeniem FED, wokół którego narasta coraz więcej wątpliwości.

W ciągu 10 minut po publikacji danych USD/PLN stracił 2 grosze:

Wykres 1. Kurs USD/PLN z 7 grudnia 2018.
 
Źródło: XTB xStation.
 

Listopadowy odczyt non-farm payrolls (zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) poddał w wątpliwość stabilny wzrost gospodarczy w USA, który będzie też brał pod uwagę FED na swoim najbliższym posiedzeniu. Dwa wskaźniki zanotowały znaczące spadki:

 • Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym: listopad: 150 tys., październik 250 tys.
   
 • Płaca godzinowa m/m: listopad: 0,1 proc., październik 0,2 proc.
   
 • Płaca godzinowa r/r: utrzymała się na tym samym poziomie, co w październiku: 3,1 proc.
Stopa bezrobocia nadal pozostaje na najniższym od 49 lat poziomie – 3,7 proc.
 

Wymień walutę teraz»

Raport non farm payrolls a posiedzenie FED w grudniu

Jeszcze 30 listopada inwestorzy byli niemal pewni podwyżki stóp procentowych w USA w grudniu 2018 roku – wyceniano ją wtedy na ponad 80 proc. Ich zapał ostudziły jednak duże spadki na giełdach – w mikołajki (6.12.18) Dow Jones zanotował spadek o 9 proc. od najwyższego poziomu w październiku, a S&P straciło 10 proc. od wrześniowych szczytów. Jeszcze gorzej było na europejskich parkietach, które sięgnęły 2-letniego dna. Stało się tak pod wpływem informacji o przeprowadzonym na prośbę Stanów Zjednoczonych aresztowaniu CFO chińskiego Huawei (powód: rzekome nieprzestrzeganie nałożonych na Iran sankcji). Ten ruch został oceniony jako potencjalnie nadwerężający świeże porozumienie ws. wojny handlowej między USA a Chinami. Niepokój inwestorów odzwierciedliło wyceniane przez nich prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych – spadło ono do 70 proc.
 
Wykres 2. Zmiana oceny prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych przez inwestorów.
 
Źródło: CME FED Watch Tool.
 

Sprawdź wykres kursu dolara»

Informacje o tarciach na linii USA – Chiny to nie jedyny czynnik, który wywołuje napięcie na rynku walutowym. Niepokoją również informacje o słabej kondycji europejskich gospodarek:

 • Funt słabnie po informacjach o prawdopodobnym odrzuceniu wynegocjowanej przez premier May umowy ws. wyjścia z UE.

  Czy zgoda państw UE na brexit to koniec wahań funta? Czytaj więcej»
   
 • Włochy wciąż nie osiągnęły porozumienia z Komisją Europejską ws. poziomu deficytu budżetowego, a ich dług publiczny ciągle rośnie.

  O problemach Włoch pisaliśmy w tym artykule»
   
 • Spowolnienie widać też w niemieckiej gospodarce: PKB w III kwartale było o 0,2 proc. niższe niż w poprzednim, w listopadzie spadł też PMI dla przemysłu i usług.
   
 • Strajki we Francji mocno osłabiają pozycję tamtejszego prezydenta i prowadzoną przez niego politykę.
   
 • Wolno rośnie też PKB ze strefy euro – tylko 0,2 proc. w odniesieniu do poprzedniego kwartału.

 Jak w tej sytuacji może zachować się FED?

W ostatnich przed grudniowym posiedzeniem (18.12.-19.12.) wypowiedziach członków Amerykańskiej Rezerwy Federalnej wspominano m.in. o konieczności zapewnienia amerykańskiej gospodarce „miękkiego lądowania” w czasie „zmieniających się okoliczności” (John Williams), co wywołało spekulacje na temat możliwości wygaszania cyklu podwyżek stóp procentowych w stanach. Szef FED John Powell w czwartek 6 grudnia wypowiedział się w bardziej jastrzębim tonie, podkreślając silny rynek pracy w USA i stopniowo rosnące płace. Listopadowe dane nieco pod tym względem rozczarowały, co może dawać do myślenia w sytuacji podwyżek płac minimalnych wprowadzonych w listopadzie przez amerykańskiego giganta – Amazona oraz zwiększonego zwykle w okresie przedświątecznym zatrudnienia… Ciekawe, czy FED uzna październikowe dane za zjawisko sezonowe, czy mocny sygnał osłabienia gospodarczego… Grudniowe posiedzenie zapowiada się bardzo interesująco!

Jakie znaczenie może mieć dla dolara posiedzenie OPEC z 6-7 grudnia 2018? Czytaj tutaj»
 

Tematy:

Dolar

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>